Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Epiretinal Membran Belirtileri ve Tedavisi

0 564

Epiretinal membranlar retinanın iç yüzeyinde bir film oluşturan ince, şeffaf fibröz doku katmanlarıdır. Epiretinal membranlar (ERM’ler) en sık 50 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Amerikan Retina Uzmanları Derneği’ne (ASRS) göre, 50 yaş üstü ve yüzde 75’in üzerindeki kişilerin en az yüzde 2’sinin ERM’leri vardır, ancak bunların çoğu tedavi gerekmemektedir. ERMS’li kişilerin yüzde 20’si kadarında her iki gözde de vardır, ancak her bir göz için semptom ve şiddet farklıdır.

Belirtiler

Şiddetli ERM vakaları görmenin bulanıklaşmasına ve bozulmasına neden olabilir. ERM’ler, örneğin yüzleri okurken veya tanırken, ince detayları görmekten sorumlu retinanın orta kısmını etkilediklerinde şiddetlidir. En ağır vakalarda, görüş düzeltilmemiş bir dürbün çifti ile çarpıtılmış bir görünüme benzer şekilde bulanık ve çarpıktır. Bir kapıdan gelenler gibi düz çizgiler ERM’li birine dalgalı görünebilir. ERM görme kaybı fark edilmez bir şekilde başlar ve gittikçe şiddetlenir. Bir kişi aşağıdaki belirtilerden herhangi birini doktoruna veya bir göz uzmanına bildirmelidir: Epiretinal Membran Belirtileri ve Tedavisi
• Azalan görme veya merkezi görme kaybı. Merkezi görüş, gözlerin ileride okumalarını veya sürüşlerini yapmalarını veya ince ayrıntıları görmelerini sağlar.
• Çarpık veya bulanık görme
• Çift görüş
• Dalgalı görüş
• Küçük harfli okuma sorunları
Risk faktörleri ve nedenleri
Bir kişinin ERM geliştirme riski yaşla birlikte artar ve mevcut göz veya görme rahatsızlığı olan kişiler 50 yaşından önce ERM geliştirebilirler. Bir kişinin ERM geliştirmesi için risk teşkil eden göz koşulları şu şekildedir:
Posterior vitreus dekolmanı: Gözün arkasını dolduran jelin retinaya ayrılması
Retina yırtılması veya ayrılması: Retina yırtılması, retinanın kırılmasıdır, retina gözün arkasından çekildiğinde retina ayrılması meydana gelir.
Yaralanmalar: Göz yaralanmaları veya travmalar ERM’lere neden olabilir.
Cerrahi: Katarakt ameliyatı gibi göz ameliyatları ERM’lere neden olabilir.
Retina vasküler hastalıkları: Diabetik retinopati gibi gözlerdeki kan damarlarını etkileyen durumlardır. Diyabetik retinopati diyabet hastalarını etkileyebilir.
Mevcut ERM: Bir göze ERM tanısı koymak, diğer göze ERM alma olasılığının daha yüksek olması anlamına gelir.
ERM’ler için risk faktörlerine sahip olmak, birinin bu durumu bir gözle veya her ikisinde de geliştireceğini garanti etmez. Ayrıca, herhangi bir risk faktörü olmayan biri ERM geliştirebilir.

Kimler Risk Altındadır?

ASRS’ye göre, erkekler ve kadınlar ERM’lerden eşit olarak etkilenir, ancak en az bir tıp dergisi aynı fikirde değildir. BMJ Açık dergisinde bildirilen bir araştırma çalışmasına göre, kadınların ERM’lerden erkeklerden daha fazla etkilendiğini tespit edilmiştir. Ayrıca belirli ırklardan insanların bu durumdan diğerlerinden daha fazla etkilenmesi muhtemeldir. Örneğin BMJ, bu durumdan etkilenen kişilerin yüzde 39’unun Çin kökenli, yüzde 27,5’inin Beyaz, yüzde 26,2’si Afrikalı ve yüzde 29,3’ü İspanyol olduğu bildirilmiştir.

Teşhis

Epiretinal Membran Belirtileri ve TedavisiERM tanısı rutin göz muayenesi sırasında ortaya çıkabilir ve birçok durumda, görüş kaliteis etkilenmez. Çoğu ERM tipi değişmez ve görme semptomlarına neden olmaz. Bununla birlikte, bazı ERM’ler daha da kötüleşmekte, bulanıklık ve görme rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Bir doktorun tedaviyi önereceği tek zaman görme belirtileri olduğu zamandır.
Retina tabakalarını taramak ve görüntülemek için ışık dalgaları kullanan optik koherens tomografi (OCT) denilen bir tanı testi ERM’lerin teşhisinde yardımcı olabilir. Bir göz doktoru ayrıca floresan anjiyografi denilen başka bir test kullanabilir. Bu test retinanın bölgelerini aydınlatmak için boya kullanımını içerir.

Tedavi

Cerrahi dışında, ERM’ler için başka etkili bir tedavi yoktur. Gözlükler veya kontaklar ve hatta reçeteli göz damlaları bile etkili tedaviler değildir. Hint Göz Hastalıkları Dergisi’nden bir rapora göre, ERM’lerin yaklaşık yüzde 15’i ameliyat gerektirmektedir. Ayrıca, cerrahi müdahale, % 25 ila% 50’lik görme artışı 20 /40’da olmasına rağmen çoğu durumda başarılıdır. 20/40 ölçümü, görsel doğruluğu, netliği ve keskinliği tanımlamak için kullanılır. 20/40 görüşlü ölçüm, normal görüşe sahip bir insanın 40 ft’te ne göreceğini 20 feet’te (ft) gören biri anlamına gelir.

Vitrektomi Ameliyatı Prosedürü

ERM’lerin ameliyatına vitrektomi denir. Bir vitrektomi sırasında, cerrah etkilenen gözde küçük kesikler yapar ve sıvının gözün içinden çıkarır. Cerrah daha sonra epiretinal zarı tutup nazikçe retinadan soyarak gözdeki sıvının yerini almasını sağlamaktadır. Son olarak, doktor enfeksiyon veya yaralanmadan korumak için gözün üzerine bir ped ve kalkan yerleştirir.

EMR Ameliyatı İçin Riskler

Vitrektomi ameliyatı risksiz değildir. ERM ameliyatı, göz merceğinde bulanıklaşmaya neden olan bir göz hastalığı olan katarakt riskini arttırır. Ancak genel olarak, ERM cerrahisi ile ilişkili risk azdır. Aslında ASRS’ye göre, yaklaşık 100 kişiden 1’iretina dekolmanı ve 2000’de 1’i cerrahi sonrası enfeksiyon geliştirir.

ERM Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

ERM ameliyatından sonra, gözün dengelenmesine yardımcı olmak için göz damlaları gerekir. Ameliyattan sonra, ameliyat sonrası gözün dengelenmesi için kişiye göz damlası verilecek kişinin damlacıkları ne kadar kullanması gerektiği konusunda uygulama prosedürü verilecektir. Vitrektomilerin çoğu ayaktan hasta ameliyatlarıdır ve kişinin hastanede bir gece kalmasına gerek kalmayacaktır. Ameliyattan sonra onları eve götürmek için başka bir yetişkine ihtiyaçları olmaktadır.
Bir vitrektomiyi takiben, bir kişinin başını günün bir kısmı için, en azından ameliyatı izleyen birkaç gün boyunca belli bir pozisyonda tutması gerekebilir. Cerrah, iyi bir iyileşme sağlamakEpiretinal Membran Belirtileri ve Tedavisi için faaliyetlerin nasıl sınırlandırılacağına dair talimatlar verecektir. Çoğu kişi ameliyat sonrası görmede bir iyileşme olduğunu görecektir, ancak görüşlerinin dengelenmesi 3 ay kadar sürebilir.

ERM Önlenebilir mi?

Birinin kendini ERM geliştirmekten korumasının yolu yoktur. Bazen bir ERM, diyabetik retinopati gibi başka bir retinal hastalıktan kaynaklanır, bu nedenle altta yatan bir durumu (diyabet gibi) yönetmek, bir ERM’nin bir veya iki gözünde gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir.
ERM gelişen çoğu insan için prognoz genellikle iyidir. Birçokları için görüşün azalması azdır ve yaşam kalitelerini veya garanti işlemlerini etkilemez. İleri bir ERM nedeniyle ameliyat gerektirenlerde ameliyat genellikle görüşün iyileştirilmesinde başarılıdır ve ERM ameliyatı ile ilişkili komplikasyonlar nadirdir.

Kaynakça:
ncbi.nlm.nih.gov
eyewiki.aao.org
www.asrs.org
nei.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku