Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

F Tipi Ceza Evi Nedir ?

0 716

F tipi ceza evi koğuş sisteminin var olduğu düzenden, hücre sistemine geçiş için planlanmış ve hazırlanmıştır. F tipi ceza evi nedir, sorusunun cevabı Türk infaz kurumları içinde, güvenliği en üst seviyede olan ceza evi modelidir ve bu amaçla tasarlanmıştır.

Bu sistemde bir veya üç kişinin kalabileceği şekilde bir düzen kurulmuştur. F tipi ceza evlerindeki bakış açısının, suçlu kişilerin de insan olduğu ve insani şartlarda tutuklu kalması, olduğu görülmektedir. Kimler F tipi cezaevine alınır, diye bakıldığında, ülkemizde düzenlendiği şekli ile genellikle organize suçlara karışmış ve devlete karşı suç işlemiş tutukluların bulunduğu ceza infaz kurumlarıdır.

Ayrıca diğer mahkumlar için tehlike oluşturan suçluların daha kısıtlı alanda kontrolü ve tecridi için de tercih edilmektedir.

6258_f_tipi

F Tipi Ceza Evlerinin Fiziki Yapısı

F tipi cezaevi özellikleri arasında ilk göze çarpan yüksek güvenlik açısından tehdit unsurlarının en aza indirgendiği yerlerdir. F tipi ceza evleri içte ve dıştaki koruma önlemleri ile firara karşı gerekli önlemlerin alındığı, oda sistemi baz alınarak inşası yapılmış ceza evi modelidir.

Bunun yanı sıra inşa esnasında zeminin hasır tel ile sağlamlaştırılmış beton ve elektrik sistemi ile desteklenmiş olması, yüksek güvenlik sağlamaktadır. Su tesisatının ve kanalizasyon borularının ebatları da, kaçışın önlenmesine yönelik yapılmıştır.

F Tipi Ceza Evlerinin Sosyal Yapısı

F tipi cezaevi şartları, mahkumların güvenliğini sağlamak üzere kurulmuş olup, bunun yanında diğer mahkumlar tarafından taciz, tahrik ve suç unsurlarının ortadan kaldırılması hedef alınmıştır. Mahkumlara sağlanan imkanlar ise oldukça gereklilik seviyesinde tutulup, açık ve kapalı spor sahaları, kütüphane, iş atölyeleri, revir ve gereklilik duyulan hemen hemen her türlü ihtiyacı karşılamaya yönelik bir düzen sağlanması yönündedir.

Arıtma sisteminin olmasındaki amaç ise çevre kirliliğini engellemektir. F tipi cezaevleri sayesinde, daha önce koğuş sisteminde yaşanan bir takım sıkıntılar en aza indirgenmiştir. Buna örnek verecek olursak, suçluların yeteri kadar kontrol altında tutulamaması ve birbirlerine zarar vermeleri engellenmiştir.

Şuan ülkemizde 14 adet F tipi cezaevi bulunmaktadır. F tipi ceza infaz kurumların özellikleri birbiri ile aynı olsa da bulunduğu ortam ve arazisel özellikler göz önünde bulundurularak, çeşitli değişiklikler olabilmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.