Kumru Kuşunun Türü ve Beslenmesi

Kumru kuşunun bilimsel adı Zenaida Macroura’dır. Kumru kuşu küçük ve uzun başlı, sivri kuyruklu ince bir kuştur. Yetişkinler yaklaşık 30 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 140 gr ağırlığındadır.
Gri-kahverengimsi renktedirler. Boynunun kenarlarında mavimsi bir alan ve küçük bir siyah nokta vardır. Dış kuyruk tüyleri beyaz renklidir ve orta renkte siyah bir iz bırakırlar. Kanatlarda da siyah lekeler mevcuttur. Bacaklar kırmızımsı ve göz çevresinde mavimsi bir halka vardır.
Dişiler genel olarak daha fazla kahverengimsi renktedirler. Erkeklerde ise boyundaki morumsu bölge daha büyüktür.

Kumrular Nasıl Beslenir?

Kumruların vücut yapıları oldukça sağlamdır. Açık havada sürekli yaşayabilirler ve soğuk havaya alışmaları halinde vücutları bağışıklık kazanarak yaşamlarını sürdürebilirler.
Mineraller, vitaminler ve kalsiyum açısından zengin yeşillikler ana yiyeceklerindendir. Darı, buğday, mısır, kenevir de ana besleyici yiyecekleridir. İstiridye kabuğu ve hatta kesme kemiği kalsiyum için eklenebilir ve yumurta katmanları için önemlidir. İstiridye kabuğu ve kesme kemikler yiyeceklerin öğütülmesi adina bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar.

Üreme

1 yaşını dolduran kumru kuşları çiftleşmeye hazırdır. Kumru kuşları kendilerini güvende hissedecekleri her yere yuva yaparlar. Tek eşli kuşlardandır. Asla eş değiştirmezler. Eşlerden birinin ölmesi durumunda başka eş tutmazlar. Başka kuşların yuvasına girmezler. Dölleme olduktan sonra 14 gün içinde 2 adet yumurta yaparlar. Yumurtaların kuluçka günü 12 gündür. 13. Günde yavrular yumurtadan çıkarlar ve 1 ay içerisinde tüylenmeye başlarlar.
Kumru kuşları, huzur ve sevgi kuşu olarak da bilinirler. Saldırgan yapıları yoktur. Evcilleştirilmeleri çok zaman alır hatta imkansıza yakındır. Yaban hayatı onların doğal yaşamıdır. Bazı hobiciler tarafından kafeslerde ve kümeslerde bakılmaktadır. Kumru kuşları yaklaşık 30 yaşına kadar yaşayabilir.

 

Yazar:Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :