Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Litecoin LTC Nedir? Kripto Para Yatırım Riskleri Arttı mı?

0 323

Kripto para birimi Litecoin Türk Lirası’na yakın değeri ve işlem hızı artısı sağlayan yapısıyla dikkat çekmektedir. Kısaltması LTC şeklinde kullanılmaktadır.

Kripto para çeşidi olan Litecoin, Charlie Lee tarafından kurulan dijital para birimidir. Borsada LTC ile işlem yapılırken kendi piyasa koşullarından daha çok etkilenmektedir.

Litecoin LTC Nedir?  Kripto Para Yatırım Riskleri Arttı mı?Litecoin Kaç Türk Lirası | Kripto Para Nasıl Alınır?

Litecoin Türk Lirası değişiminde 2021 sonları itibariyle 1.548 TL şeklinde bir karşılık gözlenmektedir. Bu miktar güne, aylara ve dönemsel yeni gelişmelere göre güncellenmektedir. Kesin sonucu öğrenebilmeniz, yatırımlarınızda sorunsuz devam edebilmeniz açısından kritik önem taşımaktadır. Litecoin hakkında şu detaylara da bakabilirsiniz:
• Litecoin para birimi 2011 yılında üretilmiştir.
• LTC cüzdanı oluşturarak, hesabınızdaki kripto paraları dijital kilitle beraber güvenle saklayabilirsiniz.
• Yatırımcının beklentileri ve kullanım yönüne göre LTC miktarı vs. şekillenebilmektedir.
• LTC toplam üretim sayısı 84 milyondur. Bu sayıyla Bitcoin’ den daha fazla bir rakamı göstermektedir.
• Bitcoin’ e göre kıyaslama yapıldığında işlem hızı bakımından faydası bulunmaktadır.
• Kripto para borsası işlemleri öncesinde, günlük LTC yorumlarını takip ederek genel ve detaylı analize odaklanabilirsiniz.

Litecoin Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Litecoin Mining Pool kullanımıyla kripto para madenciliğini uygulamaya başlayabilirsiniz. Havuzdan faydalanmak, çok fazla harcama yapmak istemeyenler için avantajlı bir yöntemdir. Blok işlem ücretleri olan Antpool, Çin merkezli başka bir havuzdur. Sisteme girişte ücret ödenmemektedir.

Bulut Madenciliği Dezavantajları

Birçok kişi ekonomik olması nedeniyle bulut madenciliği yöntemiyle LTC çıkarmaya çalışmaktadır. Fakat bütçenize katkısı olsa da dolandırıcılarla sık karşılaşma olasılığınız söz konusudur. Bulut madenciliği risk faktörü nedeniyle çok fazla tercih edilmemektedir.

Litecoin ASIC Madenciliği

ASIC, hesaplama gücü gereksinimleri nedeniyle tercih edilen bir madencilik yöntemi olarak kullanılmaktadır. Scrypt uyumlu cihazlarla LTC kripto para çıkarımı yapılabilir. Gerekli temel bağlantıları yaparak bilgisayarınızı optimize edebilirsiniz.

Litecoin GPU Madenciliği

Bilgisayarınıza yüklenen Litecoin cüzdanı ardından LTC yazılımı yükleyerek sisteme devam edilmelidir. LTC madencilik yazılımı da yükleyerek GPU’ları bilgisayarınıza bağlarsınız. Son olarak isteğe göre havuzlar da kullanılabilir.
Yazılımları yüklemek ve uyumlu hale getirmek diğer kripto paralarda da temel mantık olarak düşünülebilir. CPU madenciliğini tercih eden kripto para kullanıcıları, havuzu mutlaka sistemlerine dahil etmelidir. Çünkü kar oranı GPU’ ya göre daha azdır.

Kripto Para Borsası Nasıl Değerlendirilmeli?Litecoin LTC Nedir?  Kripto Para Yatırım Riskleri Arttı mı?

Genel borsa koşulları herkes tarafından riskli bir ortam olarak bilinmektedir. Kripto para piyasası da benzer şekilde ama daha özelleştirilmiş bir alandaki borsayı temsil eder. Başlangıçta Bitcoin para birimi vardı ve altcoinlerle sistemin devamı sağlandı. Döngünün kesintisiz sürebilmesi için yeni para birimleri piyasadaki aktif duruma göre değer kazandı ya da kaybetti…
• LTC ve diğer para birimleri kripto para borsasında çok hızlı bir şekilde değişerek borsadaki durumdan ayrılmaktadır. Borsa da ani değişimlere açık bir alandır, fakat hız açısından kripto para piyasasının ani değişiklikleri daha sarsıcı olabilir.
• Etkilendikleri kriterler bakımından kapsama göre ayrı bir değerlendirme yapılabilir. Borsanın etkilendiği durumlar da kripto para piyasasını etkiler, ancak baskın değildir. Borsada global işletmelerin etkileşimleri ve yönlendirilmeleri daha farklı şekilde ele alınmalıdır. Örneğin petrol durumu, para birimlerinin güncel değerine göre daha az etkileyebilir.
• Kripto para borsası kripto para birimlerinin kendi içerisindeki ayrı analizlerine göre değerlendirildiğinde riskleri azalabilen bir alandır. Yeni para birimlerinin çıkması, genel ekonomik dengelerde stabil koşulların çoğalması olumlu yönde yansıyacaktır. Keskin çizgilerle ayrılan bir durumdan ziyada azalan etki söz konusudur.
• Yatırımcıların endişelendiği konuların arka planına bakıldığında global düzeyde bir durumun olduğu ayrıca fark edilebilir. Belirsiz durumlar yeni yatırımlar için yükselen risk anlamına gelmektedir. Küresel etkileri olan salgınlar da ekonomik anlamda en riskli süreçleri bünyesinde barındırmaktadır. Dolayısıyla genel piyasa değerlendirmesinin etkileri göz ardı da edilmemelidir.
• Kripto para kazancınızın artması için risklerden olabildiğince uzak durarak detaylı bir bakış açısıyla ilerleyebilirsiniz.

Kaynakça:
https://www.tomya.com/litecoin
https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/litecoin-nedir-ve-ne-zaman-cikti-ltc-ne-demek-kripto-para-litecoin-nasil-alinir-41827167
https://www.paribu.com/blog/sozluk/litecoin-ltc-nedir/

Yazar: Melahat Yaprak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku