Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ninjalarla Samurayların Farkları ve Benzerlikleri

0 2.140

5761_snPek çok kişi ninjalar ve samurayların farklılıklarını merak etmektedir. Bu yazımızda, bu iki efsanevi Japon savaşçısını karşılaştıracağız.

Biliyor Muydunuz?

Samuraylar ve ninjalar, ışık ve karanlık kadar farklı görünüyor olsalar da bu iki ölümcül savaşçı klanının kökenlerinin, bir kadın kılığında iken iki düşmanını öldüren “Japonya Prensi Yamato”nun hikayesine dayandığına inanılmaktadır. Hem Prens Yamato’nun eylemlerine onların savaşçı yollarını bağlıyor. Her ikisi de savaşma yollarını Prens Yamato’nun eylemlerine dayandırmaktadır.

Samuraylar Ortaçağ Japonyasında büyük savaşçılar olarak kabul edilirdi. Samuraylar ülke çapında saygın Japon ordusunun elit sınıfı idi. En yüksek rütbeli sosyal sınıfta yer almaktaydılar. Samuraylar mirasları ile çok gurur duyarlardı ve rakiplerine meydan okumadan önce klanlarının adını ve soylarını ilan ederlerdi. Bir dizi sıkı kurallara bağlıydılar ve savaş sanatında iyi eğitilmişlerdir. Ninjalar ise toplumdakilerin korktukları ve çekindikleri kanun kaçakları ya da paralı askerlerdir. Ninja ya da “Shinobi” yolunun siyasi rakiplerin ihtiyaçlarını yerine getirmek için ortaya çıktıkları düşünülmektedir. Ninjalar kendi kimliklerini gizliyor ve gölgeler içinde yaşıyorlardı. Belirli bir fiyat karşılığında casusluk, suikast, zehirlenme gibi işler yapıyorlar tüm bunlar samuraylar tarafından etik olmayan ve hatta utanç verici olarak kabul edilirdi.

5761_samurai_punchKıyafetler ve Görünüm:

Samuraylar savaşçıdır ve savaşçı gibi giyinirlerdi. Ninja kıyafetlerine göre daha renkli ve daha parlak olsa da, samuray kıyafetlerinin hala kasvetli bir havası vardır. Geleneksel “Kimono”yu kapsamaktadır ancak bunun samuray versiyonu kendi yüksek sosyal statülerini simgelemesi için pamuk yerine ipekten yapılmıştır. Genellikle çok parlak ve gösterişli renklerden kaçınılmalıdır ancak bu durum samuraylar kendi klanlarının renklerini taşıdıkları savaşlar sırasında değişmiştir. Savaşlarda samuraylar kendi kimonolarının üzerine özel tasarlanmış bir zırh giyerlerdi. Zırhlar çeviklik verecek şekilde çok esnek ve hafif olması için yapılmıştır.

Ninjalar karanlık savaşçıları olarak kabul edilirdi ve bu da onların kıyafetlerine yansımıştır. Gizlilik ve gerilla taktikleri ustası olan ninjalar bu çalışmalarında onları destekleyen kıyafetleri benimsemiştir. Sadece gözlerini açıkta bırakan siyah renkli bütün vücudu kapatan üniformalar giyerlerdi. Bu kıyafet ninjaların karanlıktaki kamuflajlarını desteklemektedir. Ninjalar nadiren herhangi bir zırh giyerlerdi ve giydiklerinde ise zırhları her zaman çok hafif olurdu.

Savaş Teknikleri:5761_martial-arts-kick

Tüm samurayların becerilerinin en temeli olan kılıç sanatını öğrenmeleri gerekirdi. Daha deneyimli savaşçılar kendilerini okçuluk ve diğer silahların kullanımı gibi diğer dövüş sanatları konusunda da eğitirdi. Samurayların en yüksek sınıfındakiler kendilerini “Daito-Ryu Aiki-jujutsu” konusunda eğitirdi. “Daito-Ryu Aiki-jujutsu” o zamanlarda hiç bir silah kullanmadan yumruk yumruğa yapılan savaş tekniğinin en iyi formunu kabul edilirdi.

Ninjalar ise casusluk görevlerini tamamlamak için dövüş sanatlarının tamamen yeni bir formunu geliştirdiler. “Ninjutsu”, hız ve çeviklik odaklı sistematik bir dövüş sanatı biçimidir ve ninjaları tüm zor ve tehlikeli görevleri yerine getirebilmeleri için eğitmeyi sağlardı. Ninjaların gizli doğası nedeniyle bu sanat hakkında bilinenler çok azdır ve çok az kişi bunu uygulamaktadır.

Bağlılıkları:

Samuraylar Japon ordusunun en yüksek rütbeli subaylarıdır. Bağlılıkları fedaral lordlarınadır. Bushido, samurayların amaçları için gerekirse ölmeleri gerektiğini savunur ve Japon tarihi federal beyleri ve leydilerinin hizmeti için canlarını ortaya koyan cesur samuray hikayeleri ve efsaneleri doludur.

Ninjalar sadece klanlarına bağlıdır ve para el değiştirdiğinde klanın bağlılığı da değişir. Böyle bir sadakat yüzeysel görünüyor olsa da, diğer klan üyelerinin çıkarları için ölüme göğüs geren ninja efsaneleri yıllardır bilinmektedir.

Yaşam Biçimleri:

5761_1568japanesesamuraicontextevents2011springfestivalninja02

Samurayların sıkı kuralları vardır buna “Bushido” ya da samuray yolu denilmektedir. “Bushido: The Soul of Japan” kitabının yazarı Nitobe Inazo, Bushido’yu her samurayın dikkate alması gereken etik ve ahlaki ilkelerin kodu olarak nitelendirmektedir. Kod büyük ölçüde söylenmeyenler ve yazılmayanları içerir. Yıllar süren askeri eğitim ve disiplinin sonucudur. Bushido bir samurayı tanımlar ve onun kurallarına uymada başarısız olanlar ağır şekilde cezalandırılır. Bushidonun ahlaki kodları arasında onur, cesaret, sadakat, kendini kontrol gibi değerler bulunmaktadır.

Öte yandan ninjaların yöneten kodları yoktur onlar paralı askerlerdir. Yine de hala insanlık tarihindeki en iyi savaşçı ırklardan biri oldukları söylenmektedir. Ninjalar çalışkan, sabırlı, yaratıcı, disiplinli ve akıllı idi. Bu nedenle, samurayların bazı ince niteliklerinden yoksun olsalar bile yine de tarihe isimlerini yazdırmayı başarmışlardır.

Sonuç olarak, biri bir ninja ile bir samurayı bir araya getirip birbirlerine meydan okumalarını sağlayana kadar kimin üstün olduğuna dair merakımızı gideremeyeceğiz. Ancak hem ninjaların hem de samurayların ideolojileri, yaşam tarzları ve savaş teknikleri konusunda farklılıkları olan olağanüstü savaşçılar olduklarını biliyoruz. Her ikisi de çalışkan, kararlıdır ve amaçlarına ulaşmak için kendi metotları vardır.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/ninja-vs-samurai-differences-and-similarities.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.