Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ninja Kaplumbağalar

0 24.153

5801_yeni-ninja-kaplumbagalar-filmi-geliyorOrijinal ismi ile “Teenage Mutant Ninja Turtles” şeklinde bilinen Ninja Kaplumbağalar, fantastik bir çizgi seri olarak ortaya çıkmıştır. Dövüş sanatlarından ninjitsuya hakim 4 adet mutasyona uğramış kaplumbağa ve yine mutasyona uğramış bir fare olan ustaları “Splinter” ı konu alan çizgi seri, iyi ile kötü kavramlarının savaşında, iyi bir ninja olabilmeyi anlatmaktadır.

İlk Ninja Kaplumbağalar çizgi romanı, 1984 yılında, siyah – beyaz olarak ortaya çıkmıştır. 1200 dolara yayınlanan çizgi romanın yaratıcıları ise Kevin Eastman ve Peter Laird’ dır. Yer altında yaşamakta olan ninja kaplumbağalarını dünya ile tanıştıran çizerler, çok kısa sürede büyük bir hayran kitlesini de peşlerinde sürüklemeyi başardılar.

5801_teenage_mutant_ninja_turtles_figuresÇizerlerin yarattıkları dünyada, pek çok kötü karakter bulunmaktadır. Bu karakterlerin içinde, uzaylılardan sokak serserilerine kadar, farklı çeşitte düşman güç temsil edilmektedir. Çizgi romanın kötü karakterlerinin arasındaki en bilindik karakter ise Shredder ve onu kontrolü altında tutan ortağı Beyin’ dir. Çizgi romanın bir diğer ünlü karakteri ise Kanal 6 televizyonunun maceraperest ve güzel muhabiri April Oneill’ dır. Ninja kaplumbağaları temsil eden asıl kahramanlar ise Rafael, Donatello, Leonardo ve Michelangelo’ dur. Bu dört ninja kaplumbağanın isimleri, Rönesans Dönemi’ nin ünlü sanatçılarından esinlenilerek konulmuştur. Dört kahraman da mutasyona uğramış, üstün yeteneklere sahip ve ayrıca da pizzaya düşkün durumdadırlar.

Ardından yaşanan film çekimi süreçlerinde, aşağıdaki eserler ortaya çıkmıştır:

* Teenage Mutant Ninja Turtles, 1990
* Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze, 1991
* Teenage Mutant Ninja Turtles III, 1993

Ninja kaplumbağaların serüvenleri ise değişen sinema endüstrisi içinde yeniden yorumlanarak, 3 boyutlu film teknikleri yardımı ile tekrar çekilmeye başlanmıştır. 2014 yılı itibari ile sinemalarda yeni bir Ninja Kaplumbağalar filmi, sanatseverleri beklemektedir.

5801_120321-ninj.standardGenç ve mutasyona uğramış ninja kaplumbağalar, şu şekilde tanıtılabilmektedir:

– Leonardo: Kaplumbağa ekibinin lideri konumundadır. Bir bushido ustasıdır. Mavi bir bandaj takar ve çift bushido kullanır. Bu özelliklerin yanı sıra, ninjato da kullanabilen Leonardo, isim olarak ise Leonardo Da Vinci’ den esinlenilerek ortaya çıkarılmıştır.

– Raphael: Kaplumbağa ekibinin sert ve kötü çocuğudur. Yapı olarak daha saldırgan ve daha hırçın bir karaktere sahiptir. Çift sai kullanmaktadır. Ayrıca, kafasına kırmızı bir bandaj takar. Çizgi seriyi ortaya çıkaran sanatçılar, Raphael ismini, Raphael Sanzio’ dan esinlenerek ortaya çıkarmışlardır.

– Michelangelo: Kaplumbağa ekibinin en çocuksu ve belki de en komik üyesidir. Karakter olarak uysal ve yaramaz bir yapıya sahiptir. Çift nunçaku kullanmaktadır. Kafasına ise turuncu bir bandaj takar. Bunlara ek olarak, tüm ekibin pizzaya dayanamaması gibi, kendisi de ekibin en obur üyesidir. Çizgi serinin çizerleri, Michelangelo ismini, Michelangelo Buonarroti’ den esinlenerek tüm dünyaya öğretmişlerdir.

– Donatello: Kaplumbağa ekibinin teknoloji ve bilim alanlarındaki en etkili ve bilgili üyesidir. Bunlardan dolayı, şiddetli davranışlara da en az başvuran kaplumbağadır. Bo kullanmakta ve mor bir bandaj takmaktadır. Donatello ismi ise sanatçı Donatello’ dan esinlenilerek bu kaplumbağaya verilmiştir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ninja_Kaplumba%C4%9Falar

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku