Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Profesyonel Önsezi Nedir?

0 53

3834_fsModern toplumun her branşında gelecek odaklı düşünmenin hayati önemi bulunmaktadır. Planlama yapma, farklı durumlarda hangi farklı aksiyonların gelişeceğini çok iyi tanımlanmış tahminlerde bulunularak gerçekleştirilebilir. Örneğin; eğitim, sağlık, yönetim veya bilim-teknoloji gibi sektörlerden herhangi birine yatırım yapmadan önce, sektörün hâlihazırdaki durumu ve uzun vadede nasıl şekilleneceği üzerinde çalışmak, hem gelecekte karşınıza çıkabilecek fırsatları değerlendirebilmeniz için çok önemli bir şans olacak, hem de geleceğiniz sadece dünyanın o dönemki durumuna bağlı olarak değişmeyecektir. Bunun için günümüzde profesyonel önsezi hayatımıza girmeye başlamıştır.

Profesyonel önsezi adım adım şu şekilde gerçekleştirilmektedir:
1. Nelerin değiştiğini anlama: Önsezi uzmanları trendin hangi yöne kaydığını veya kayacağını, günün ihtiyaçlarının ne derece karşılandığını analizler ve var olan durumda değişen nelerin olduğunu keşfetmeye çalışır.

2. Karışıklığı çözme: Konu günün değişimleri ve geleceğin şekillenmesi olduğunda sayısız veri seti ile karşılaşılması çok doğal olacaktır. Ancak iyi bir önsezi uzmanı hangi aktörlerin daha belirleyici olduğu konusunda bazen hislerini kullanarak karışıklığı çözmek durumundadır.

3. Gizli fırsatları açığa çıkarma: Önsezi araçları ikincil ve üçüncül trendleri de değerlendirerek gizli fırsatları açığa çıkarır ve kendisi bir trend oluşturur.3834_fs3

4. Daha bilgili karar verme: Olası geleceklerin fotoğrafını çekmek, belirli bir strateji üretirken veya var olan bir stratejinin devamı için karar verirken daha sağlam argümanlarla karar verebilme olanağını beraberinde getirir ve hata yapma olasılığı en aza indirgenir.

5. İnovasyon desteği: İyi bir önsezi çalışmasının sonucunda ortaya çıkan fırsatlar sürekli yeni fikir veya ürünlerin oluşturulması için gerekli zemini hazırlar.

Gelecek odaklı planlar yapmak ve kararlar vermek için gerçekleştirilen yaklaşımlardan biri önsezidir. Genel olarak bu konsept, seçkin uzmanların ve hissedarların, gelecekte olabilecek değişimleri analizlediği ve geleceği nasıl değiştirebileceğine dair stratejiler ürettiği sistematik ve katılımcı bir prosestir. Bu nedenle öngörünün geleneksel konsepti ile karşılaştırıldığında, önsezi sadece gelecekte neler olabileceğini tahmin etmekle kalmayıp onu nasıl değiştirebileceğini de tasarlamaya çalışır. Geleneksel öngörü ile karşılaştırıldığında bir diğer farklılık da karar vermek için yeterli veri bulunmadığı zamanlarda analizlere odaklanmaktır ki bu aynı zamanda analizlerin uzman görüşüne bağlı olduğu anlamına gelmektedir. Önsezi geleceğin önceden şekillenmediğini düşünmektedir. Yani bir anlamda gelecek bugün alınacak kararlar ile veya bugün atılan bazı adımlar ile farklı yönlere kaydırılabilir.

3834_fs2

Bu bağlamda birden fazla gelecek alternatifi bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Önsezi profesyonelleri de geleceği en az üç seçenekli incelemeyi tercih ederler:
1.Umulan Gelecek: Birçok organizasyon içinde bulundukları döneme gere karşılaşacakları muhtemel geleceği aşağı yukarı önceden tahmin edebilmektedir. Ancak çoğu kez umulan gelecek bazı önemli olaylar sonucu tahmin edilen gibi olmamaktadır.

2.Alternatif Gelecek: Uzmanlar umulan geleceğin yanında birkaç farklı alternatif gelecek tahmininde bulunmaktadır. Geleneksel öngörü için alternatif geleceklerin önemi büyük olsa da önsezi için aynı şeyi söylemek çok mümkün olmamaktadır.

3.Tercih Edilen Gelecek: Birçok organizasyon veya birey gelecek için kendilerine vizyon hazırlayıp gelecekte yaşayacakları dünyanın çalışmalarını yapmaktadır.

Önsezi terimi genellikle bilim ve teknoloji aktivitelerinin geleceğinin planlanması ile ilgilenen kişiler tarafından iyi bilinmektedir. Bunun dışında Almanya, Fransa, Finlandiya ve benzeri birçok batılı ülkenin ulusal önsezi olarak anılan projeleri bulunmaktadır ve ülkeler eğitim veya bilim-teknoloji konularına kaynak aktarırken bu araştırmaların sonuçlarından yararlanmaktadır. Bir başka popüler önsezi uygulaması da güvenlik çalışmaları için yapılmaktadır. Ülkeler bu konu için çok sayıda uzman görevlendirmekte ve gelecekte oluşabilecek tehlikeleri önleme veya azaltma için öneri geliştirilmesini sağlamaktadır.

Yazar:Nihat Keleş

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku