Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

S-300 Füze Sitemi

0 338

3967_s-300ler-suriyede

Sa-10 olarak haberlerde ve dış basında duyduğumuz bu füzenin Rus firması “Almaz” tarafından verilen ismi “S-300” dür. Kısa ve orta menzilli hava saldırılarına karşı kullanılmak üzere tasarlanmış olan bu füze gündemden düşmez bir hal almış durumdadır. Rus firmasının bu füzeyi başka ülkelere satması NATO’nun pek hoşuna gitmemekte ve tehdit içeren cümleler ile bunu karşı tarafa çekinmeden her defasında belirtmektedir. Cruise füzesi ve savaş uçaklarına karşı kullanılan bu füze adına aşina olduğumuz Patriot füzesinin Rus versiyonudur. Havada füze imha etmek için gelişmiş veri tabanlı radarı ve harika yazılımları sistemde mevcuttur.

fü

Uçak düşürme ustası olarak tabir edilen S-300ler Rus şirketi olan Almaz Bilimsel Endüstriyel’de model atlatılmakta, sürekli geliştirilmekte ve pazarda kendine daha geniş yerler elde etmektedir. Birçok ülke tarafından kullanılan ve başarılı bulunan S-300ler günümüzde balistik füzeleri de havada vurabilmektedir. 1979’da Sovyetler’in askeri üslerini, hava sahaları ve silah üretim tesislerini korumuş, aynı anda 100 hedefi birden takip ederek ve 12 hedefinde imha edilebilmesi için, saldırı pozisyonuna geçebilme özelliği test edilmiştir. Sağladığı bu avantajlar S-300’ü kandil dalında en iyi olmasını sağlamıştır.

fü2

Azerbaycan, Belarus, Slovakya, Hindistan, Çin, Ukrayna, İran, Vietnam gibi ülkeler bu füze sistemini savunma amaçlı kullanmaktadır. Suriye‘de sistemin alt yapısı olan rampaları bulunmakta fakat füzelerin varlığından kimse emin olamamaktadır. ABD ise bu füzeyi Patriotları geliştirmek için incelemek amaçlı almıştır. S-300’ün yeni versiyonu S-400’dür ve Rus firma yeni üretimler için Türkiye’ye ortaklık teklifi sunmuştur.

Yazar:Sinan Uza

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.