Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Şehirlere Telefon Kodları Nasıl Verilmiştir?

0 343

Sabit hatlardan ararken her kentin, her ülkenin kendine özgü telefon kodları olduğu görülür. Ülkemizde de şehirler ayrı ayrı telefon kodlarına sahiptirler. Bu noktada şehir kodlarının nasıl oluştuğu da merak edilebilir. Telefon kodu listesi incelendiğinde, birbirine çok yakın kentlerin telefon kodlarının oldukça farklı, birbirine uzak kentlerin ise kod numaralarının oldukça yakın ya da benzer olduğunu görmek mümkündür. Peki bunlar neden olur ve kod sistemi nasıl geliştirilmiştir? Şehirler telefon kodlarını nasıl almışlardır?

Şehirlerin telefon kodu sistemleri, tuşlu telefonların aktif olarak kullanıldıkları zamanlara dayanmaktadır.

Kadranlı Telefon Kullanımı

6142_telefonBilindiği gibi zamanında kullanılan kadranlı telefonlar çevirmeli şekilde kullanıldıkları için, bazı numaraların çevrilmesi hayli uzun sürebilmekteydi. Örnek olarak 8 numarasını çevirebilmek için önce 8’i bulup, daha sonrasında ise numaranın hizasında yer alan deliğe parmak sokarak sona kadar bu çevrimin yapılması gerekirdi. Çevirme işlemi bitince kadran da kendi kendine en başa dönmekteydi ve yalnızca tek bir numaranın çevrilmesi bu şekilde sağlanırdı. Peki, bu durumun şehir telefon kodları ile ilgisi neydi?

Söz konusu kadran çevirme işleminde 1’i çevirmek, 9’u çevirmekten daha kolaydı. Aynı mantık düşünüldüğünde, 212 numaralarını çevirmek 989’dan çok daha kolay olmaktaydı. Haliyle de santraller daha az meşgul oluyorlar, daha kısa sürede ve daha pratik şekilde çevirme işlemi yapılıyordu. Her ne kadar günümüzdeki tuşlu telefonlarda böyle dertler olmasa da, geçmiş zamanda bu konu oldukça önemli ve kritikti. Bundan dolayı da 212 gibi çevirmesi ve işlem yapması kolay olan kodlar, ülkemizin en büyük ve doğal olarak da en çok telefon kullanan kentlerine verildi.

Kod Verme Konusundaki Evrensellik

6142_telefon-kodlari-533x330Sadece bizim ülkemizde değil, dünyanın çeşitli ülkelerinde de aynı durum söz konusudur. Örneğin New York kentinin de tıpkı İstanbul gibi telefon kodu 212; Chicago da tıpkı Ankara gibi 312’dir. Örnekleri çoğaltmak mümkündür, Eskişehir telefon kodu 222’dir ve çevirmesi çok kısadır. Batman ise 488 gibi bir koda sahiptir. Kadranlı telefon düşünüldüğü zaman, bu kodun ne kadar uzun sürede çevrildiği düşünülebilir.

Zaman içinde ise kentlerin nüfusu arttığı için ve haliyle telefon kullanımı da yaygınlaştığı için kalabalık kentler belli başlı parçalara bölünerek kod ilaveleri almışlardır. Örnek olarak New York iki ayrı kısım olmuş ve ikinci kısım 718 kodunu kullanmıştır. Ancak Amerika’da iki kısım karıştırılmasın diye birinin çok farklı bir kod alması uygulanırken, ülkemizde ise İstanbul’a 216 kod ilavesi yapılmıştır ve halen karışıklıklar yaşanmaktadır…
Kaynakça:
Tamer Korugan – Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 1

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.