Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Şahin Nasıl Bir Yırtıcıdır, Başlıca Özellikleri Nelerdir?

0 10.618

Günümüzde özelliklerinin en fazla merak edildiği kuş türlerinden biri de şahinlerdir. Birçok özelliklerinin bulunduğu şahinler hakkında makalemiz üzerinden bilgiler sunarken bu yırtıcı kuş türünün ayrıca bilinmeyen diğer özellikleri hakkında da sizlere bilgiler sunacağız. Dilerseniz birçok insanlar tarafından merak edilen şahinlerin özellikleri nelerdir, hakkında bilgileri hemen sunalım.

Şahinlerin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Şahin Nasıl Bir Yırtıcıdır, Başlıca Özellikleri Nelerdir?Şahinlerin yırtıcı kuşlardan olup kartalgiller ailesinden olduğunu belirtmek isteriz. Bu yırtıcı kuşlar hakkında bu ayrıntıyı da sunduktan sonra şimdi de başlıca özelliklerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım.İşte şahinlerin başlıca özellikleri şunlardır;

 • En geniş kanatlı kuş türlerindendir. Bu nitelik sayesinde ise gökyüzünde uzun süreli olarak hiç kanat çırpmadan dahi kolayca uçabilmektedirler.
 • Kuyrukları oldukça yuvarlak bir şekildedir.
 • Şahinlerin boyları ortalama olarak 50 cm civarındadır.
 • Tüylerinin rengi ise kahverengidir.
 • Gagaları çengel yapıda olup tamamen kıvrıktır.
 • Penceleri oldukça sert güçlüdür. Dolaysıyla bir insanı dahi derin bir şekilde yaralama özelliği bulunmaktadır.
 • Şahinlerin bacaklarının tamamı tüylü olup sadece ayak bölgelerinde tüy bulunmamaktadır.
 • Ömürleri ise oldukça uzundur.Şahinler ortalama 100 yıla kadar yaşayabilmektedirler.
 • Şahin dünya üzerinde toplamda 50 farklı türü bulunmaktadır. Göç eden türü ise 50-60 civarıdır.
 • Şahinler daha çok toplu bir şekilde haraket etmektedirler. Zorunlu olmadıkça yalnız hareket etmemektedirler.
 • Daha çok ormanlık alanlarda hayatlarını devam ettirmektedirler.
 • Yuvalarını ağaç köklerinde ve dağların zirve noktalarında kurmaktadırlar.

Şahinlerin Besinleri Nelerdir?

Şahinlerin başlıca besinleri ise şunlardır;

 • Küçük kuşlar
 • Sürüngenler
 • Bazı memeliler
 • Kurbağalar
 • Solucanlar ve farelerdir

Şahinler Hakkında Yanlış Bilinenler Nelerdir?

Halk arasında şahinler hakkında bazı yanlış bilgiler bulunmaktadır. İşte şahinler hakkında yanlış bilinenler ise şunlardır;

Şahinler oldukça saldırgandır: Birçok insanlar şahinlerin oldukça saldırgan olduğunu düşünmektedirler. Oysa ki şahinler hakkında yapılan bir araştırmaya göre şahinlerin sanıldığı kadar saldırgan olmadığı gözlemlenmiştir. Hatta şahinlerin bazı zamanlarda insanlardan uzak kalmayı tercih ettiği de bilinmektedir.

Şahinler havada uzun süre kalabilir: Şahinler hakkında yanlış bilinen bilgilerden biri de bu kuşların uzun süre havada kalabilmesi bilgisidir. Oysa ki yapılan bir araştırma sonucunda şahinlerin uzun süreli olarak havada uçmadıkları tespit edilmiştir. Şahinlerin havada bir müddet uçuş yaptıktan sonra dinlenmek için tekrar yuvalarına dönüş yapabildiği gözlemlenmiştir.

Şahinlerin Bilinmeyen Özellikleri Nelerdir?

Şahinler hakkında yanlış bilinenler hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu yırtıcı kuşların pek bilinmeyen diğer özellikleri hakkında bilgiler sunalım. Şahinlerin diğer özellikleri ise şunlardır;

– Şahinler evcilleştirilebilir: Şahinlerin pek bilinmeyen diğer özelliklerinden biri de bu yırtıcı kuşların evcilleştirilebildiğidir. Dünyanın birçok ülkelerinde şahinler canlı olarak ele geçirilmekte ve bir müddetliğe eğitim verildikten sonrasında kusursuz bir şekilde evcilleştirilebilmektedir.

– Şahinlerin görme potansiyeli oldukça gelişmiştir: Şahinlerin pek bilinmeyen özelliklerinden biri de bu yırtıcı kuşların harika bir görme potansiyeline sahip olmasıdır. Dolaysıyla uçma anında kilometrelerce ötedeki avlarını dahi kolayca görebilmektedirler. Bu sayede havada hızlı bir şekilde süzülerek avlarını ele geçirmektedirler. Şahinler insanlara kıyasla 7-8 kat daha iyi görme potansiyeline sahiptirler.

– Şahinler en profesyonel avcılardandır: Şahinlerin avcılık konusunda oldukça profesyonel olduğunu da belirtmek isteriz. Dolaysıyla şahinlerin gözüne kestirdiği avların bu yırtıcı kuşlardan kurtulma oranları oldukça düşüktür.

– Şahinlerin ismi araç ve hava araçlarına da verilmiştir: Şahinler hakkında pek bilinmeyen yönlerden biri de bu yırtıcı kuşların isminin araçlara ve haca araçlarına verilmiş olmasıdır. Örneğin F-16 adını alan savaş uçağı adını şahinden almıştır. Dolaysıyla şahinin oldukça hızlı uçması beraberinde savaş uçaklarının da bu ismi almasını sağlamıştır. Bu yırtıcı kuş türünün adının verildiği kara taşıtlarından olan ve Tofaş’ın araç modellerinden olan Şahin ve Doğan markalı araçlar da yine adını bu yırtıcı kuştan almıştır. Geçmiş yıllarda ülkemizde oldukça popüler olan şahin ve doğan araç markaları şahinin hızı ve seri oluşu dikkate alınarak örnek alınmıştır.

Görüldüğü üzere yırtıcı kuşlardan olan şahinin birçok özellikleri ve bilinmeyen nitelikleri bulunmaktadır. Ülkemizde az türünün bulunduğu şahinler dünyanın hemen her bölgelerinde yaşamlarını kolayca sürdürebilen kuş türlerindendir. Makalemizde şahinlerin özellikleri nelerdir, hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda sizlere faydalı olabilmişizdir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku