Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Düzenli Yapılan Egzersizin Faydaları

0 561

Düzenli Yapılan Egzersizin FaydalarıKimilerinin zayıflamak, kimilerinin kaslarını sıkılaştırmak, kimilerinin de sağlıklı yaşamak için yaptığı spordur, egzersiz. Amaç ne olursa olsun, düzenli olarak yapılan egzersizin sağlık açısından önemi büyüktür. Tüm kasların çalışmasını sağlamak ve körelmelerini engellemek amacıyla belirli aralıklarla bu egzersizlerin ‘bilinçli’ olarak yapılması insana her zaman olumlu faydalar sağlar.

Aslında tüm bu eksikliklere sebep olan yine teknolojinin gelişmesi ve insanlığın kendilerini bu hıza kaptırmasıdır. Ne yazık ki, bu gelişimin sayesinde oturduğumuz yerden para kazanıyor, faturalarımızı ödüyor, internet üzerinden verdiğimiz siparişlerimizle sağlıksız besleniyoruz. Hatta tüm gün bilgisayar başında oturduğumuzdan yürümeyi dahi unutuyoruz. Yüksek binalardaki dairelerimize çıkmak için merdiven yerine asansör kullanıyoruz. İki adım fazla atmamak adına, alışveriş merkezlerinde yürüyen merdivenleri kullanıyoruz. Elbette bunlardan faydalanmamız gerekir ama biz sanki biraz(!) abartıyoruz.

Tüm bu etkilerden dolayı, bünyemizi, sahip olduğumuz bedenimizi hep geri plana atıyoruz, önemsemiyoruz. Bu yüzden bir çok hastalıklar da biz daha farkında olamadan baş gösteriyor. Bu tür hastalıklara karşı bir nebze olsun kendimizi korumak, vücudumuzu ve kaslarımızı açmak adına düzenli olarak egzersizler yapmamız gerekmektedir -tabi ki de ‘bilinçli’ olarak-. Zira yanlış yapılan egzersizler sonucu da zarar görebilir, kaş yapayım derken, göz çıkarabiliriz.

Düzenli Yapılan Egzersizin Faydaları

Peki yaptığımız bu egzersizlerin bizlere faydası nelerdir? Gelin birkaç tanesini birlikte sıralayalım:

Düzenli Yapılan Egzersizin Faydaları

– Vücuda alınan oksijen oranını arttırarak, akciğer ve kalp fonksiyonlarını arttırır.
– Taze hava sayesinde kasların oksijen kullanım oranını artırır.
– Günlük yaşantımızdaki kondisyonumuzu arttırarak, daha az yorulmamızı sağlar.
– Düzenli yapılan egzersiz, sağlıklı bir şekilde kilo alıp vermeye yardımcı olur.
– Doğru şekilde yapılan egzersiz vücut direncini artırarak çevikliğin artmasına neden olur.
– Özellikle günlük hayatın stresinden uzaklaştırarak psikolojiyi pozitif yönde etkiler.
– Vücudun esnekliğini sağlar.

Bu maddelere daha bir çok madde eklenerek, çoğaltılabilir elbette.
Düzenli ve doğru şekilde yapılan egzersizler sayesinde hayat daha da güzelleşir. Zira yaşam kalitesi; spor ile artırılır.

Yazar: Ali MAZILIGÜNEY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku