Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sakıp Sabancı Kimdir?

0 181

3825_sakip_sabanciTürkiyenin gelmiş geçmiş en meşhur iş adamı olarak tanıtmaya başlayabiliriz. 7 Nisan 1933 tarihinde, Kayserinin Akçakaya köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünya ya geldi. İş hayatına 25 lira aylıkla Akbanka stajyer memur olarak başladı. Yazı makinesi, hesap makinesi, tahsil ve tediye fişlerini kesmeyi öğrendi. Hayatına İstanbula gelerek devam eden Sakıp Sabancı yakalandığı zatüre hastalığı nedeniyle liseyi bitirmeden okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Aynı yıl üretime başlayan Bossa un fabrikasında daha yüksek maaşla veznedar olarak çalışmaya başladı. İlerleyen yıllarda çalışmakta olduğu un fabrikasında ticaret müdürlüğü görevine atandı. 2 yıl sonra da genel müdür yardımcılığı görevine atandı.

1966 yılında polyester elyaf ve iplik fabrikası Sasayı kurdu. Bir yıl sonra kardeşleri ile beraber Hacı Ömer Sabancı A.Ş.yi kurdu ve yönetim kurulu başkanlığı yapmaya başladı. 1974 yılında, anne Sadıka Sabancı ve diğer kardeşlerin katkılarıyla, Hacı Ömer Sabancı Vakfı kuruldu. Ayrıca aynı yıl içerisinde, İzmit Köseköyde, Lassa fabrikası kuruldu. Yerli sermaye ile 1981 yılında yurtdışında ki ilk Türk bankası olan Akın Internatıonal Bank kuruldu. 1985 yılında, ‘İşte hayatım isimli kitabını yayımladı. 1986 yılında, TÜSİADın Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 1989 yılında, yeni adı ile Rusyada, resim ve hat sanatlarının sergilendiği bir sergi açıldı.

3825_sabanci_esi

1993 yılında, Sabancı Center açıldı. 1994 yılında, Japonyadan Toyota firması ve Mitsui Firmaları ile yarı yarıya ortaklık kurarak Sakaryada, Toyotasa fabrikasının açılışı yapıldı. 1997 yılında, Fransız, Danone firması ile yarı yarıya ortaklık kurarak Danonesa kuruldu. Aynı yıl içerisinde, gene Fransız kuruluşu olan Carrefour ile Carefoursa Hipermarketlerinin kuruluşu gerçekleştirildi. 1998 yılında, Dupont firması ile ortaklık antlaşması imzalanarak, Arjantin ve Brezilyada endüstriyel iplik ve kord bezi fabrikaları satın alındı. Bir yıl sonra, İstanbulda Sabancı Üniversitesi açıldı. 2001de Dupontsa ve Dusa Internatıonal şirketleri kuruldu.

1957 yılında teyzesinin kızı Türkan Civelek ile dünya evine girmiştir. 1964 yılında ilk çocuğu olan Dilek dünyaya geldi. 1966 yılında babası Hacı Ömer Sabancı hayata gözlerini yumdu.1970 yılında ikinci çocuğu Metin dünyaya geldi. 1973 yılında da küçük kızı Sevil dünyaya geldi. Metin Sabancı doğduğunda zihinsel engelli olduğu öğrenilmişti ve onun tedavilerini yaptırmak için sürekli yurt dışına çıkmak zorunda kalmışlardı. Kendi oğlunun tedavisi için çektiği bu sıkıntıları ekonomik durumu iyi olmayan insanların da çekmemesi için 1976 yılında Erol Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Üretim ve Rehabilitasyon Merkezini kurdu. Sakıp Sabancı, 1981 yılında, Amerikada kalp kapakçığı ameliyatı oldu. 1989 da, ikinci kez Amerikada kalp ameliyatı oldu. 1996 yılında, düzenlenen saldırı sonucu kardeşi Özdemir Sabancı Hayatını kaybetti. İki yıl sonra kardeşi, Hacı Sabancı hayatını kaybetti.

Sosyal sorumluluk projelerine önem veren Sakıp Sabancı, sanatçılara davetler vererek onları bir araya getirmiştir. Ayrıca Yılın Öğretmeni seçilen öğretmenlere ödüllerini vermekteydi. İş dünyasının en renkli ve en sevilen siması Sakıp Sabancı; 10 Nisan 2004 tarihinde 71 yaşında hayata gözlerini yumdu. Geride kendisine dua eden gözü yaşlı milyonlar bırakarak, Zincirlikuyudaki aile mezarlığına defnedilmiştir.

Yazar:Hikmet Akyol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku