Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kirpi Nasıl Bir Hayvandır?

12 18.821

3820_kirpi,Sırtı dikenlerle kaplı, memeli bir hayvandır. Yuvarlak burunlara, küçücük kulaklara ve dışarıya fırlayacakmış gibi duran gözlere sahiptirler. İşitme ve koku alma duyuları çok fazla gelişmiştir. Ayaklarında beşer parmak bulunmaktadır. Boyları 13cm. ile 30 cm. arasında değişmektedir. Ağırlığı da 400 gr. İle 1200 gr. arasında değişmektedir. Dikenlerinin uzunlukları 2cm. ile 3 cm. arasındadır ve çapları da 1 ile 2 mm. dir.

Bir kirpinin vücudun da ortalama olarak 6000 kadar diken bulunur. Kirpi türlerinden bir tek Malaya kirpisi dikensizdir. Tehlike anında kendini savunmak için top şeklini almaktadır ve dikenleri ile kendini tehditlere karşı korumaktadır. Ortalama olarak 18 yıllık ömürleri vardır. Kirpilerin bazı türleri, tehlike anında iken kendilerini savunmak için dikenlerini kendini tehlikeye sokan canlıya doğru fırlatmaktadır. Zehirlere karşı, özellikle de yılan zehirine karşı, inanılmaz derecede dayanıklıdırlar. İnsanların dayanabildiği zehirin kat ve kat fazlasına dayanabilmektedirler. Asya, Avrupa ve Yeni Zelandada sıkça görülmektedirler. Genellikle fazla rakıma sahip olmayan yerlerde yaşamayı tercih ederler. Ilıman iklimlerde yaşayan türler, aşırı soğuklarda kış uykusuna, aşırı sıcak bölgelerde, özellikle de çöllerde yaşayan türlerde, yaz uykusuna yatarlar. Koşabilir, tırmanabilir ve yüzebilirler.

3820_yavru_kirpilerYuvalarını genellikle, toprak altına yaparlar ve yosun ve yaprak tarzı bitkilerle içini doldururlar ve çoğunlukla yuvalarının iki çıkış deliği bulunmaktadır. Yuvalarına, yaprak ve yosunları taşımak için dikenlerini kullanırlar. Beğendiği yaprakların üzerinde yuvarlanarak, dikenlerine saplanmasını sağlarlar ve yuvalarına taşırlar. Çoğunlukla yazın ve kışın kullandıkları ayrı yuvaları bulunmaktadır.Yiyecek ihtiyaçlarını genellikle geceleri avlanarak gerçekleştirirler. Solucan, hamam böcekleri, kurbağa, kabuksuz böcekleri, sümüklü böcekleri, fare ve yılan yavrularını avlayarak yiyecek ihtiyaçlarını karşılarlar. Mecbur kaldıklarında, bitkisel besinlerle de beslenirler.

Yılanların amansız düşmanıdırlar. Dişi kirpiler, erkeklerden daha güçlü bir yapıya sahiptirler. Gebelik süreleri 30 ile 39 gün arasında değişmektedir. Gözleri kapalı olarak 4 veya 5 tane yavru doğururlar. Doğumdan birkaç saat sonra dikenleri çıkmaya başlarlar.

Yazar: Hikmet Akyol

12 Yorumlar
 1. Enes diyor

  Kirpilerin bazı türleri, tehlike anında iken kendilerini savunmak için dikenlerini kendini tehlikeye sokan canlıya doğru fırlatmaktadır. Bunu doğrulayacak başka bie kaynak bulamadım, diğer tüm sitelerde oklarını fırlatamazlar yazıyor. Hangi türü ok atıyor?

 2. ışık şengül diyor

  gördüğünüz üzere kimse yazıyı değiştirmemiş zaten bu ülkede başımıza ne geliyorsa değişmeyen kafalar ve hurafelerden geliyor

 3. Turgut diyor

  Kıbrısta askerlik yaparken Kirpi eti yemek zorunda kaldım. Şu anda 66 yaşındayım. 3 ayrı kanser geçirdim. Demekki hastalığa faydası yok.
  Boş yere bu sevimli ve faydadan başka zararı olmayan arkadaşları yok etmeyelim.

 4. salih diyor

  kirpi eti yenir lafı tamamen batıl bir inançtır.hiçbir hastalığa iyi geldiği görülmemiştir,bilakis kirpi eti yiyen kişilerde ilerideki hayatlarında ölümcül hastalıklara rastlanmıştır,tıbbi ilaçlar bu hastalıklara kısmen fayda vermiştir,sonuç olarak batıl inançlar yüzünden kirpilerin soyunu tüketmiyelim,allah yarattığı her canlıya doğada bir görev vermiştir lütfen araştırınız.

  1. Özge Dursun diyor

   Kesinlikle size katılıyorum, BU yazıda böyle bir cümleye yer verilmesini de kınıyorum

 5. Yasu Ksenos diyor

  Kirpi etinin herhangi bir hastalığa iyi geldiği söylentiden öte olmayan bilimsel gerçeklikten çok çok uzak bir ifade ve hurafedir.vHiç bir şekilde böyle bir gerçeklik ve bilimsel veri yoktur.

 6. Canan diyor

  iki gündür bahçemde dolaşıyor.İnanılmaz sevimli bir hayvan ama ilginç tir gündüz sıcağında da koşturup duruyor bahçede bir ara acaba olası bir depremi hissediyor o yüzdenmi koşturuyor bahçede diye düşündüm

 7. Akin diyor

  Bahceme gelen kirpi 3.5 gun sonra oluyor bahçemde ilaç falan yok neden olabilir, surekli gündüzleri rastladigim kirpi bi kac gun sonra ölüyor.

 8. Kutlu Barutcu diyor

  Kirpilere zarar vermeyiniz..dünyanın en sevimli hayvanlarından biridir kirpiler. Kirpi bulunan bahçeler uğurludur. O evlere ve bahçelere kötülük gelmez..Zenginlik, sağlık ve mutluluk gelir

  1. Musa diyor

   Bizim bahcemizde iki tane kirpi var 2 kat daha mi iyi oluyor yani daha mi fazla ugurluyuz biz :D

 9. edip diyor

  lütfen kiri eti şuna buna iyi gelir diye yazmayın soyunu tükettireceksiniz ,internette bu yüzden nerde bulurlars akesip satışa çıkaranlar var,lütfen editleyin yazınızı

  1. Hüseyin GÜRSOY diyor

   Kirpi etiyle ilgili yazıda belirtilen husus ispat edilmediğinden içerikten kaldırılmıştır. Konuya dikkat çeken herkese ilgileri ve hayvan hassasiyetleri için teşekkür ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku