Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Telefonlar Akıllandığından Beri İnsan Hayatı Nasıl Değişti?

0 672

Akıllı telefonlar hayatımızın bir parça olmaktan öte hayatımızın kaynağı haline gelmeye başlamaktadır. Dışarı çıktığımızda karşıya bakarak yürüyen insanların sayısı elindeki telefona bakarak yürüyenlerden daha azdır. Bir köşe başında sevgilisini ya da arkadaşını beklerken insanların elinde akıllı telefonlar olduğunu görürüz. Artık bilmediğimiz bir adresi “Nasıl bulacağız?” derdimiz kalmadı. Elimizde bir akıllı telefon ve dışarıda kullanacağınız internet paketimiz varsa, telefonumuzun şarjı dışarıda bizi idare edecek kadarsa bizden şanslısı yoktur. Hayatımıza yön veren cihazlar haline gelen telefonlar, akıllı sıfatını taşıyarak ihtiyaç duyabileceğimiz her türlü imkânı sağlamaktadır.

Nereye Gideceğinizi O Söyler!

Telefonlar Akıllandığından Beri İnsan Hayatı Nasıl Değişti?İlk defa gideceğimiz bir yere telefondan harita uygulamasını kullanarak çok kolay ulaşım sağlayabilmekteyiz. Dünyada görülmesi gereken mekânlar, ucuz alışveriş siteleri, hava durumu akıllı cep telefonları aracılığıyla çok kolay takip edilebilmekte, nerede ne yeneceğine kadar her şeyle ilgili bilgi sahibi olunabilmektedir. Akıllı telefonlar, insan hayatını büyük ölçüde kolaylaştırırken aslında onun düşünme yetisini de zayıflatmaktadır. Bir buluşma olacaksa toplanılacak mekân internetten çok kolaylıkla bulunabilmekte, alışverişler çevrimiçi olarak gerçekleştirilmektedir. Yorulmadan istenilen şeylerin elde edilmesi insanların hoşuna gitse de sürekli akıllı telefonlarla meşgul olmanın insan ilişkilerini zayıflatmasının yanında kişileri depresyona sürüklediği psikologlar ve psikiyatrlar tarafından vurgulanan bir gerçektir.

Cep Telefonu Hayatımızın Bir Parçası mı Yoksa Bütünü mü?

ABD‘de yapılan bir araştırmada akıllı telefon kullanan kişilerin %45’inin telefonları olmadan yapamayacakları istatistikî verisine ulaşılmıştır. Akıllı telefonlara böylesi düşkünlük gösterilen bir dünyada, sadece psikolojik değil fiziksel rahatsızlıkların da artması kuvvetle muhtemel bir hal almaktadır. Yatarken cep telefonu ekranına bakmanın gözlere verdiği zarar dışında uyku düzenine olumsuz yönde etki ettiği ve kişilerin gece uyurken vücutta salgılanan uyku hormonunda dengesizliklere yol açtığı belirtilmektedir. Ayrıca telefonları sürekli elde kavranmış bir pozisyonda taşımanın zamanla başparmak sinirlerinde hasara yol açabileceği vurgulanmaktadır. Cep telefonlarının özellikle uyku düzensizliğine yol açacak şekilde geceleri kullanılması uyku bozukluğundan kaynaklı tam dinlenememe, gün içinde huzursuz olma, sinirlilik hali, kişilerin uzun dönemde depresyon yaşaması gibi sorunların açığa çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Akıllı telefon kullanan kişiler üzerinde yapılan bir araştırmanın belirttiğine göre telefon bağımlısı olan kişilerin günde en az 60 kez telefonunu kontrol etmektedir. En çok telefon bağımlılarının gençler olduğunu bildiren araştırmada 18-29 yaş aralığında bu durumun daha fazla olduğu işaret edilmektedir. Edinilen bilgilere göre günde gönderilen kısa mesaj sayısının 109 olduğu alınan mesaj sayısının ise 113 olduğu saptanmıştır. Bu veriler doğrultusunda dünya üzerinde akıllı telefon bağımlısı insanların hayli fazla olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Akıllı telefon bağımlılığının aşırı hali olan nomofobi durumunda kişiler, telefonları vasıtasıyla internetten haberdar olamadıklarında ciddi strese girip sinir bozuklukları yaşayabilmektedir.

Hem Akıllı Hem İşlevsel

Telefonlar Akıllandığından Beri İnsan Hayatı Nasıl Değişti?Teknolojinin gelişmesi, navigasyon sistemlerinin kurulması, hangi saatte hangi otobüsün hangi duraktan geçeceğinin bilinmesine kadar imkân sağlamaktadır. Hesap makinelerinin ve not defterlerinin de cep telefonları içine sığdırılması, adım sayar gibi günlük hayatta kullanılmak istenecek programların ve ihtiyaç duyulabilecek araç gereçlerin tek bir cihaz vasıtasıyla kullanılması mümkün olmaktadır.

Akıllı telefonların insanlarda uyandırdığı merak duygusu, gelen mesajları her dakika kontrol etme isteği ya da telefonlara yüklenen oyunların sürekli oynanmak istenmesi, bir sonraki bölümde ne olacağı merakı telefon bağımlılığını git gide arttırmakta insanlar arası iletişimi de zayıflatmaktadır.
Aynı ortamda birkaç saat bulunup da karşılıklı sohbet etmek yerine ellerinden cep telefonlarını düşürmeyen aile bireylerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Birbirleriyle iletişim kurmayı cep telefonları ile vakit geçirmeye tercih eden kişiler, günlük işlerini de bu cihazlar yüzünden aksatmaktadır. Akıllı telefonların sürekli hayatımızın içinde yer alması ve onlar olmadan yaşayamaz hale gelmemiz dikkat dağınıklığı ve yapılan işe konsantre olamama gibi durumların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. 24 saat içinde daha verimli olabileceğimiz bir sürü iş ve aktivite yapabilecekken günümüzün en az dörtte birini akıllı telefonlarla geçirmek hayat kalitemizi de gittikçe düşürmektedir. İnsanların birbirlerine bakmaz olduğu günümüzde bir kişinin başkasına bakması da kavga sebebi olmakta kimsenin kimseye tahammülü kalmamaktadır. İletişimsizliğin artması insanlar arası ilişkilerin zayıflamasına bu da kişilerin toplum içinde huzursuz olmasına yol açmaktadır. Kişiler, kendi iletişim yeteneklerini körelttiklerinin farkında olmadan yüz yüze iletişimde tanımadıkları insanlar bir kenara tanıdıkları kişilere karşı bile daha anlayışsız bir hale gelmektedir. Bunun sebebi her geçen gün değişen ve gelişen teknolojik cihazların bize daha az zahmet çekerek kolay rahmete ermeyi sağlamasıdır. Bu sayede kimse çok fazla yorulmamakta bu yüzden yorulması gereken bir durumla karşılaştığında sinirlenmektedir. Akıllı telefonların sunduğu alternatifler kişilerin istedikleri şeylere sanal ortamda kolay ulaşmasını sağlarken örneğin kişiler internetten sipariş verdiği ayakkabının kapısına gelmesinden memnuniyet duyarken kendi alması gereken bir şey olduğunda bundan çok hoşnut olmamaktadır. Hele de aldığı üründe bir sorun varsa ve yeniden mağazaya gitmesi gerekiyorsa bu kişiyi 2 kat sinirlendirmektedir. Kolaylığa alıştığımız bir çağda akıllı cep telefonlarının kişilere “Sen yorulma ben senin için düşünürüm, istediğin şeyin ayağına gelmesini sağlarım.” mesajını vermektedir. Herkes, maddi durumu ne olursa olsun bu cihazlara sahip olmak için bütçesine bakmadan kendini zorlayacak bir alışveriş girdabına katılmaktadır.

Teknolojinin Albenisi

Telefonlar Akıllandığından Beri İnsan Hayatı Nasıl Değişti?Kapitalizmin insanları cezp edici politikaları sayesinde ve kişilere verdiği mesajlar yoluyla onları tüketime yönlendirmesi ve kendilerine dünya devi diyen teknoloji firmalarının bu cihazlar aracılığıyla akla hayale gelmeyecek paralar kazanması, gittikçe artan bir kısır döngünün oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Teknoloji tabiî ki reddedilemez bir varlığa sahiptir. Ancak kişilerin akıllı telefon kullanırken kendilerine, ailevi ilişkilerine ve arkadaşlık ilişkilerine zarar vermemesi için bilinçlenmesi, bu yönde gerekli eğitimleri alması gerekmektedir. Bu sayede akıllı telefonların kişiler yerine düşünmesinin önüne geçilerek kişilerin etkili ve gerçek bir iletişim kurmaları, iletişim kanallarını yeniden açarak bu yönde körelmelerini engellemeleri sağlanabilmektedir.
Sanal ortamlara olan bağımlılık, insanların giderek artan depresyonu, bu teknolojik sistemler üzerinden tonlarca para kazanan şirketler… Bu kısır döngünün bir yerde kırılması insanların akıllı telefonları bilinçli kullanmasına bağlı… Yeni çıkan her model için her sene telefon değiştiren ve bir telefonun borcu bitmeden yenisinin borcunu da üzerine ekleyen kişilerin bu tüketim çılgınlığı içinde markalarla boy ölçüşemeyeceğinin bilincine varması ve ihtiyaçları doğrultusunda alışverişe yönelmesi herkes için daha iyi bir yaşam düzeni sağlayacaktır.

Kaynakça:
haberturk.com/yenimedya/haber/1157360-akilli-telefonlar-hayatimizi-nasil-degistirdi
uplifers.com/akilli-telefonlarin-insan-iliskileri-uzerindeki-olumsuz-etkileri
milliyet.com.tr/akilli-telefonlarin-ozel-ve-is-pembenar-detay-ask-1937095
webtekno.com/zimbirtilar/telefonlarin-insanlar-uzerindeki-etkisi-h1529.html
sahteyazilim.com/akilli-telefonlarin-insan-hayatina-zararlari/
taban-puanlari.com/akilli-telefonlarin-insanlar-uzerindeki-olumlu-etkileri-nelerdir/
ntv.com.tr/turkiye/akilli-telefon-hayati-nasil-degistirdi,JYOAxpZBF06nr8AKrWEdzg

Yazar:Merve Özkan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.