Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tüm Özellikleriyle Tuna Nehri

0 3.449

Avrupa’daki en büyük 2. Akarsu olma özelliğine sahip olan Tuna Nehri, tam 10 ülkeden geçerek, Karadeniz’e dökülür. Uluslararası nehir olma özelliğine sahip olan akarsu, 80 milyonu aşkın insanın hem görüntüsünden, hem de suyundan faydalandığı bir nehirdir. 2857 Km uzunluğa sahip olan nehirde 100’e yakın liman bulunmaktadır. Nehrin tamamına yakın kısmında, gemiyle ilerlemek mümkün olduğundan, suyoluyla yapılan ticaret için de, önemli bir geçit görevi görmektedir.

Tuna Nehri Nereden Doğar?

Tuna, Almanya’nın güneyinde bulunan, Donaueschingen kasabasından geçen iki nehirim birleşmesiyle birlikte meydana gelir. Adını doğduğu yerden alan Tuna Nehri’nin adı, Donau olarak geçer. Türkçe’ye çevrilmiş hali Tuna’dır. Tuna Nehri’nin geçtiği toplam alanın genişliği, tam 801.463 km’dir.

6474_tuna_nehri_nerede

Tuna Nehri’nin Geçtiği Ülkeler Hangileridir?

Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna, Moldova olmak üzere tam 10 ülkeden geçen Tuna, havzasıyla Avrupa’daki 2. en büyük nehir olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Nehrin 23 adet de kolu bulunmaktadır. En büyük kolu, uzunluğu 960 km olarak bilinen, Tısa koludur. Ayıca, 915 km uzunluğundaki Prut, 893 km uzunluğundaki Drava da bilinen büyük kollardandır.

Nehrin havzalarının en büyük kısmı, Romanya ülkesinde yer almaktadır. Nehir havzasının yaklaşık %30’luk kısmını barındıran ülkenin ardından, Macaristan, Sırbistan ve Almanya gelmektedir. Bu ülkelerde de yaklaşık % 11’lik bir havza büyüklüğü bulunmaktadır.

Tuna Nehri’nin Özellikleri

Tuna Nehri, uzunluğundan ve yataklarından dolayı, nehrin geçtiği yerlerde adalar oluşturmuştur. Bu adalardan en büyüğü Csepel Adası’dır. Bu ada, 48 kilometre uzunluğunda olup, 6 kilometre de genişliğe sahiptir. Osmanlı beylerbeylerinden olan, Derviş Paşa, 1604 yılında, bu adada yaşanan Osmanlı- Avusturya savaşlarında hayatını kaybetmiştir.

Tuna Nehri’nde geçmişte Türklerin yaşadığı bir ada vardı. Fakat suların yükselmesinin ardından, ada sulara gömüldü. Bu bölge, Demirgeçit adıyla bilinmektedir.

Nehrin üzerinde, birçok kanal da yer almaktadır. Bu kanallar ticaret amaçlı kullanılmaktadır. En önemli kanallar ise, Tuna- Karadeniz Kanalı, Tuna- Tizsa- Tuna Kanalı, Ren- Main-Tuna Kanalı’dır.

Tuna Nehri’nin Viyana kentinden başlayıp, Sırbistan’a kadar devam eden, muhteşem bir kıyısı bulunmaktadır. Yürüyüş parkuru olarak bilinen bu parkur, Sultanlar Yolu olarak da tabir edilmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.