Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

2 Litre Su İle Temiz Sünger Banyosu

0 407

5869_banyoGün geçtikçe ısınan dünyamızda temiz su kaynakları hızla tükenirken bol köpüklü ve bol israflı banyo keyfinden vazgeçmek zor da olsa, barajlardaki su tükendiğinde içecek bir damla su bulmak daha da zor olacak. Bu sebepten dolayı hepimiz biraz fedakârlık yapmalıyız. Bu yöntem su kıtlığı bulunan yerlerde, köylerde, kamplarda ve uzun yolculuklarda sıkça kullanılır. Fakat evinizde bu yöntemi kullanmak için su kıtlığını beklemeyin, tasarrufa bugün başlayın.

5869_sabunSünger banyosu için ihtiyacımız olan şeyler;

1. Kova

2. Lif

3. Havlu

4. Sabun

5. Kabartma tozu

6. Fırça

5869_fircaSu tasarrufunun ana noktası az sabun kullanmak. Eğer bolca köpüklenirseniz o kadar sabunu yıkamak için çok fazla su harcamanız gerekir, 2 litre suda yıkanıyorsanız mümkün bile olmayabilir. Kirin vücutta birikmesini beklemek yerine hergün -sabunsuz- yıkanırsanız daha iyi olur, basitçe sıcak suyla ıslatılmış banyo lifi ile vücudunuzu ovalayın, lifi sık sık suda çalkalayarak temizleyin. Vücudunuzun kıllı bölümlerinde sabun kullanabilirsiniz, az miktarda köpük ıslak bez ile kolayca temizlenebilir. Dökülen ölü derileri banyo fırçası kullanarak vücudunuzdan atabilirsiniz, bu sayede durulanmak için daha az suya ihtiyacınız kalır.

5869_kabartma_tozuŞampuansız saç yıkama:Saç yıkamak su tasarrufu açısından sıkıntılı olabilir, tabi bol köpüklü şampuan yerine�kabartma tozu kullanırsanız hem su israfını kat kat düşürür, hemde yine aynı temiz saçlara kavuşabilirsiniz. Kabartma tozunun faydalarından biride temizlik maddesi olarak kullanılmasıdır. Bütün sabunlar yağ ve bir alkali madde (genellikle kül) karışımından yapılmıştır. Kabartma tozunun kendisi alkali bir maddedir ve saçtaki yağlar ile reaksiyona girerek kendi doğal temizleyici maddesini oluşturmaktadır. Uygun şartlar altında kabartma tozu kendi başına bile bol köpük üretebilir.

5869_havluSaçınızı yıkamak için 2-3 bardak suyu kovaya doldurun. Su sıcaklığı kafanızın dayanabileceği kadar sıcak olsun. Daha sonra bu suyun içerisine 2-3 yemek kaşığı kadar kabartma tozu ekleyin ve saçınızı suyun içerisine sokun. Kabartma tozu ve su karışımını bütün saçınıza dağıtın, parmaklarınızla ovalayın. Kafanızdaki kir hemen dökülmeye başlayacak ve kısa süre içerisinde bütün kabartma tozu saçınızdaki yağlar ile reaksiyona girip tükenecektir.

5869_lifSaçınızı parmaklarınız ile ovaladıktan sonra, başınızın üzerinde toplayın ve işi sodyum-bikarbonat’a bırakın. Bu sırada kovadaki suyu dökün ve yenisini hazırlayın fakat bu sefer 1 çay kaşığı dolusu kabartma tozu kullanın. Kabartma tozu saçınızda olduğu gibi vücudunuzdaki yağlar ile reaksiyona girip yine doğal bir sabun halini alacaktır. Yeni hazırladığınız suya banyo lifinizi batırıp bununla yıkanın, lifi sık sık ıslatarak temizleyin. Banyonuzu yaptıktan sonra tekrar kovaya temiz su doldurun. Kafanızı suyun içine daldırın ve kirlerle beraber kalan kabartma tozunu da temizleyin.Artık güzel kokulu temiz bir saçınız var!

5869_kovaGüzel bir kabartma tozu banyosunun sırrı suyun yumuşak olmasıdır. Yumuşak suyu kar eriterek veya yağmur suyu biriktirerek elde edebilirsiniz. (Yumuşak suda kalsiyum – magnezyum gibi mineraller olmadığı için kabartma tozu ile daha iyi etkileşime girip güzel köpük üretebilir.) Sabun – şampuan gibi maddelerden uzak durup bu basit yöntemle güzelce yıkabilirsiniz, hem sudan hemde temizlik maddesinden büyük tasarruf etmiş olursunuz.

Kaynakça:
Resim kaynakları:
Banyo yapan adam: Manya Wik
Kova: https://www.flickr.com/photos/davelawler/14550950015
Lif: https://www.flickr.com/photos/devaburger/3467016209/in/photostream/
Havlu: https://www.flickr.com/photos/maddi/177325153/in/photostream/
Sabun: https://www.flickr.com/photos/savor_soaps/2207280618/in/photostream/
Kabartma tozu: http://capl.washjeff.edu/browseresults.php?langID=2&photoID=5761&size=m
Fırça: https://www.flickr.com/photos/booyaa/294462633
Ole Wik tarafından yazılan makaleden örnek alınarak yazılmıştır: http://www.motherearthnews.com/nature-and-environment/sponge-bath-zmaz81mazraw.aspx

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.