Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Albümin Nedir?

0 773

4922_300px-albumin_hemiCanlıların fizyolojisi bilimsel açıdan incelendiği takdirde, karşımıza mükemmel işleyen sistematik bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı içerisinde yer alan her şeyin bir görevi bulunmakla birlikte, bu görevler yerine getirilir ve canlılar yaşamlarını sürdürmeye devam eder.

“Albümin” adı verilen madde de, canlıların fizyolojisinde görev edinmiş olan bir maddedir. Hayvanlar ile bitkilerin sıvılarında ve de dokularında bulunur. Albümin maddesinin içeriği incelendiği zaman karşımıza, azot, hidrojen, oksijen ve de kükürt maddeleri çıkmaktadır. Bu madde, suda erime özelliğine sahip olmakla birlikte yapışkandır. Renk olarak ise, beyaza yakın bir renkte kendini göstermektedir. Albümin, aynı zamanda serum albümini olarak da nitelendirilmektedir.
Albümin, vücut için gerekli bir madde olmakla birlikte bu maddenin sentezi vücut içerisinde yapılır. Bu görevi ise, karaciğer organı yürütmektedir. Sağlıklı bir yapıya sahip karaciğerde, günde ortalama olarak 12 ile 14 gram arasında albümin sentezi yapılmaktadır.

4922_imagesKaraciğerde sentezi yapılan bu madde, aynı zamanda bazı maddelerde de bulunmaktadır. Yumurta, süt ve de serum bu maddelere en iyi örneklerdendir. Yine bunun haricinde bazı bitkilerde de albümin maddesi bulunur. Vücutta albümin kanda bulunmaktadır. Kandaki albümin seviyesi bazen düşüklük, bazen de yükseklik gösterebilmektedir. Sağlıklı insanlar için, seviyelerdeki bu değişim klinik açıdan düşünüldüğünde çok riskli bir durum değildir. Albümin seviyelerdeki değişmeler, özellikle vücudunda ödem olan, karaciğere bağlı bir hastalık taşıyan ve de beslenmesinde bozukluk olduğu düşünülen insanlarda önem arz etmektedir. Yapılan testlerde eğer kandaki albümin seviyesi var olması gerektiğinden yüksek bir seviyede çıkarsa, bu durum vücutta meydana gelen su kaybına bağlanmaktadır. Eğer tam tersi bir durum olursa yani albümin seviyesi düşük çıkarsa da, bu durum dokular arasındaki sıvılarda artışa neden olur. Bu artış da, özellikle sırt ve bacak bölgesinde ödem oluşmasına yol açar.

4922_albumin_warfarin_myristat

Albümin maddesi, tıp dünyasında protein sınıfına sokulmakla birlikte bu madde insan ve de hayvanların kanlarında yer alan plazmalarında en yaygın bir şekilde bulunan maddedir. Kanda, birçok protein maddesi bulunmaktadır. Kanda bulunan bu protein maddesinin %60 kadarı ise albümindir.. Albümin maddesinin bulunduğu tek yer kan değildir. Bu madde, kan dışında deride, kasda, doku sıvılarında, mide sularında, gözyaşında, terde ve de safrada bulunur. Vücudun değişik doku ve sistemlerinde bulunan albümin maddesinin yaklaşık olarak %35 kadarı kanda bulunmaktadır. Kanda oldukça yaygın bir şekilde bulunan bu maddenin, birden çok görevi bulunmaktadır. Kanda bulunan yağ asitleri, bu madde tarafından taşınmaktadır. Albüminin, canlı fizyolojisinde en önemli görevi ise, doku sıvıları ve de kan arasında yer alan suyun dengelenmesini gerçekleştirmektir.

4922_1gnj (1)Vücutta oldukça önemli olan albümin maddesinin, zaman zaman oran olarak eksilme ya da artma gibi durumları söz konusu olabilmektedir. Bu durumun ise, çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Vücutta yaşanan aşırı su kaybı, albümin yükselmesinin en büyük nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Albümin seviyesinin düşük olması ise, bazı faktörlere göre değişebilmektedir. Karaciğerde albümin maddesinin az oranda üretilmesi, karaciğer bozukluklarının en büyük göstergelerindendir. Özellikle de bu durum, siroz hastalığının bir belirtisi olarak gösterilmektedir.

Vücuda gerektiğinden az protein alınması da, albümin azlığının nedenlerinden birisidir. Böbrek bozukluları, albümin seviyesinin büyük bir hızla düşmesine neden olan bir diğer etkendir. Hastalıklar dışında, vücuda az albümin alınması nedeniyle düşen albümin seviyesini artırmak için, albümin bulunan gıdaların tüketimi büyük önem taşımaktadır.

Yazar:Erdoğan Gül

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku