Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Aldesteron Hormonu Nedir?

0 1.263

4955_2İnsan vücudunda, vücudun sağlıklı ve sistemli bir şekilde çalışmasını sağlayan birçok hormon bulunmaktadır. Bu hormonlar, çok farklı çeşitte ve de görevde bulunabilmektedir. Aldestreon da bir hormon olmakla birlikte bu hormon, böbrek üstü bezinin korteks bölgesinden salgılanır.

4955_adrenalAldesteron adı verilen bu hormonun, vücut içerisinde bazı temel görevleri bulunmaktadır. Sodyumun geri emilmesi ve böbrekten potasyumun çıkarılması gibi durumlarda aldesteronun etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda vücuttaki elektrolit dengesi, bu hormon tarafından ayarlanmaktadır. �Bu hormon, steroit hormon olarak değerlendirilmektedir. İnsan vücudunda elektrolit ve su dengesinin korunması sağlık açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu dengenin korunması ise, aldesteron hormonu tarafından sağlanmaktadır. Böbrek üstü bezinin kabuk kısmından aldesteron hormonunun salınımı gerçekleşmektedir. Bu hormon böbreklere etkide bulunarak, sodyum iyonlarının kana geri emilmesini sağlar ve de bu emilimi artırır. Sodyumun kana geri emilme işlemi gerçekleşirken, aynı zamanda su molekülü de sodyumu izlemektedir. Bunun neticesinde ise, kandaki su oranın olması gerekenden daha fazla olur.

Aldesteron hormonu, aynı zamanda tükrük bezlerinden, ter bezlerinden ve bağırsaklardan sodyum çıkartılmasını azaltır. Sıcak ortamlarda aldesteron hormonunun salınımı artmaktadır. Bu artış nedeniyle, vücuttaki sodyum oranı azalır. Eğer bir kişide aldesteron hormonu yeterli düzeyde salgılanmıyorsa, bu tür bir durumda vücudun Tuz kaybı tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Aldesteron hormonunun fazla salgılandığı durumlarda ise, kan plazmasındaki sodyum ve de su oranı artar. Bu artış ise, o bölgede ödem oluşma riskini doğurmaktadır.

4955_erikAldosteronun üretim yerine bakıldığı takdirde karşımıza, adrenal korteksin dış kısmı çıkmaktadır. Adrenal korteks ise, adrenal bezde bulunur. Aldosteron sentaz enzimi tarafından kolesterolden sentezlenir. Aldosteron hormonu, böbreğin toplayıcı görevinde olan kanallarındaki hücrelerde olan mineralokortikoit reseptörlerine bağlanmakta ve bu hücrelerin lümen bölgesinde zarlarının potasyum ve sodyum geçirgenliğini arttırır. Yine bu hormon, bazolateral adı verilen zarlarda bulunan Na+/K+ pompaları aktif etme görevi yürütmektedir. Bu işlemlerin sonucunda ATP üretimi harekete geçmektedir. Aldesteron hormonu, işlevlerini yerine getirdikten sonra su ile sodyum tekrar kana ve potasyum da idrara geçer. Bu hormon, böbreğin süzdüğü sodyumun % 2 kadarının tekrar kana geçmesinden sorumludur. Aldesteron hormonu’nun vücut içerisinde yürütmekte olduğu birçok görev olmakla birlikte, vücutta bu hormonun salgılanımı gereğinden az ve de fazla olmamalıdır. Bu tür durumlarda, sağlık açısından olumsuz durumlar oluşabilmektedir. Özellikle de bu hormonun salınımının olması gerekenden fazla olması, sağlık açısından oldukça riskli bir durumdur.

Böbrek üstü bezinde tümör oluşması, aldesteron hormonunun fazla salgılandığı durumlarda en sık bir biçimde karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Bu tümörlerin büyüklüğü ise 2 cmyi geçmemektedir. Yine bu hormonun fazla üretilmesinin neticesinde böbreklerde tutulan sodyumun miktarı oldukça fazla artmaktadır. Vücutta tutulması gereken su miktarı, bu hormonun fazla üretilmesinin neticesinde artış göstermektedir.

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku