Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Amerikan Futbolu Nedir?

0 230

3955_amerikanfutbolu

Özellikle genç neslin spora olan ilgisi gün geçtikçe artmaktadır. Ve farklı spor dallarına rağbet artmaktadır. Zinde ve sağlıklı olmayı sağlayan spor aktivitesi, aynı zamanda eğlenceli zamanlar geçirmeyi de mümkün kılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Amerikan futboludur. Avrupa ülkelerinde sadece Futbol olarak adlandırılmaktadır. Adından anlaşıldığı gibi Amerikada oynanmaya ve geliştirilmeye başlanmıştır. Bu sporunda çıkışı tamamen tesadüf eseri ortaya çıkmıştır. Futbol maçı esnasında İngiliz sporcunun topu eline almasıyla gelişmeye başlamıştır. Ayakla oynamaktan sıkılan oyuncu bir anda eline topu alıp koşmaya başlar ve bu oyun biçimi izleyenler ve oynananların hoşuna gide ve zamanla rugby adını almaya başlar. Ve bu oyun biçimi 1980 yılından itibaren tamamen farklı bir boyuta dönüşerek, daha yoğun kural ve teknikler eklenir. Günümüzdeki Amerikan futbolu rugbyden farklı olsa da asıl kökeni bu spor dalından almıştır. Şimdiki şeklinin mimarı Walter Campdir.

3955_amerikan-futt

1920 yılında oynanmaya başlayan Amerikan futbolu, adrenalin meraklılarını cezp etmektedir. Sert vuruşlar ve hız oyunun temel yapı taşları arasında yer almaktadır. 1992 yılında Türkiyede yayılmaya başlayan aktivite, hızla ülke çapında yayılmaya başlamıştır. Boğaziçi Üniversitesinde ilk kez oynanmaya başlanmış ve diğer eğitim birimlerinde de yayılarak, müsabakalar yapılmaya başlanmıştır. Türkiye Amerika Futbolu Üst Kurulu tarafından yönetilerek, popüler bir spor dalı olmayı başarmıştır. Ülkemizde malzeme tedariki bakımından sıkıntı çekilmesine rağmen oynanmaktadır. Bazı aksesuarları eksik olsa da daha hafif kurallar uygulanarak, maçlar gerçekleştirilmektedir.

Amerikan Futbolu, elle ve ayakla oynanmaktadır. Eliptik top, sporun en önemli malzemesidir. Oyun çok sert kurallar barındırdığından, kask, göğüs zırhı, koruyu pet ve pantolon gibi sakatlığı önleyici aksesuarlar kullanılmaktadır. 45 kişilik bir oyun kadrosu vardır ve toplamda 22 kişi sahada performans sergilemektedir. Oyun iki grubun mücadelesi ile başlamaktadır. Her bir grupta 11 kişi bulunmaktadır. Ve bu gruplar da kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. Hücum takımı, savunma takımı ve özel takımlar gibi bölümlere ayrılmaktadır. Oyun 110 metre uzunluğunda ve 49 metre genişliğe sahip bir sahada oynanır. Oyun yönetimi 7 hakem tarafından gerçekleştirilir. Maç toplam 2,5 saattir. 4 devre olarak oluşturulan oyunun her bir devresi 15 dakikadır.

3955_bears.600

Maçta, hangi takımın ilk önce atak yapacağı, para atımı ile belirlenir. Ve doğru yüzü tahmin eden takım ilk hücumu gerçekleştirir. Topu karşı takımın sahasına atılarak oyun başlar. Karşı tarafta takımın diğer oyuncusu topu yakalamak için mücadele eder. Karşı takım ise sahasına topun girmesini engellemek için çaba harcar. Bu mücadeleler esnasında topu elinde tutan oyuncuyu yere düşürmek için uğraşılır. Oyuncu düştüğünde ise maçın hücum yeri belirlenmiş olur. Ve sahaya savunma ve atak grupları girer başlangıç grupları ise geri çekilir. Ve mücadele bu saatten sonra startını verir. Savunma ve atak grupları topu sahalarından uzak tutmaya çalışırlar. Topa sahip oyuncu düşene kadar yani karşı takım onu düşürene kadar koşmaya devam edebilme hakkı vardır. Karşı takımın saha çizgisine kadar ulaşan kişi sayı yapmış olur ve bu sayıdan 6 puan elde ederek üstünlük kazanmış olur. Rakip takımın kalesine top atımı da gol özelliğe taşır. Her atımın farklı bir sayı sistemi bulunmaktadır. Kaleye top atmak az sayı kazandırsa da oyuncular daha çok bu tekniği kullanılır. Çünkü sayı olma olasılığı daha yüksektir.

Yazar:Elif Açıkgöz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku