Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Anestezinin Bulunuşu Ve Tarihçesi

3 509

Anestezinin Bulunmasından Önce

Tıp bilimi yüzyıllardır, insanlığın ilgilendiği bir bilim dalıdır. Amaç hastalıkları tedavi edebilmek, ya da insanlar üzerinde etkili olan, ölümcül sebepleri ortadan kaldırmaktı. Bunu sağlamaya yönelik pek çok araştırma yapılmıştır. Doktorlar cerrahi müdahale yapma gerekliliğini gördüklerinde, karşılarına çıkan en büyük zorluk hastalara yaşatılan acıydı.

6298_9_18th_amp

Müdahale esnasında hastanın çok fazla acı duyması, bu yüzden hastanın ameliyat olmak istememesi içinden çıkılamayan bir hal almıştı. Bu yüzden müdahale ve tedavi mümkün olamıyordu. Eğer ameliyat yapılıyorsa anestezi olmadığı için, hastanın kolları ve bacakları masaya bağlanıyordu. Sonuçta ameliyat olan hasta, tarifsiz acılara katlanmak zorunda kalıyordu. Ameliyat sırasında acı ile şoka girip, ölen hastalar bile oluyordu.

Anestezinin Bulunması

Anestezinin bulunması, muhtemelen tıptaki en büyük keşifti. Anesteziyi kim buldu? Akıllara gelen ilk soru. Anestezi bir tesadüf sonucu bulundu diyebiliriz.

Amerikalı Dr. Crwford Long diğer doktorlar gibi, baygın hastaları kendine getirmek için, eter kullanıyordu. Bu yöntem yaklaşık on yıldır bilinen ve kullanılan bir yöntemdi. Tesadüfen ayık durumdaki bir hastanın eter kullanması ve bayılması ile Dr. Crwford Long eterin bayıltma etkisini fark etti. Bu olay akabinde eteri ameliyatlarda kullanabileceğini düşündü. Anesteziyi kim icat etti? Dersek. Tesadüfen de olsa bunun cevabı Dr. Crwford Long olacaktır.

İlk anesteziyi kim yaptı? Sorusunda da karşımıza çıkacak isim, yine aynı kişi olacaktır. 30 Mart 1842 tarihinde, Dr. Crwford Long, jomes Vanable adındaki öğrencisinin, boynundaki kisti almak için yaptığı ameliyatta, hastasını eter ile uyuttu. Böylece anesteziyi ilk kullanan kişi oldu.

6298_largedemonstration

O dönemde son derece tutucu olan bölge halkı, doktoru büyücülükle suçlayıp, linç etmek ile tehdit ettiler. O zamana kadar anestezi ile dokuz ameliyat yapan Dr. Crwford Long çalışmalarını bıraktı.

Anestezinin tarihçesi incelendiğinde anestezinin, bu gerici toplum bilinci yüzünden, 10 yıl daha su yüzüne çıkmadığı görülür.

1852 yılında yapılan bir tıp araştırması sırasında, Dr. Crwford Long’un yaptığı bu büyük buluş açığa çıktı. Bu bilgiye ulaşan doktorlar, iki yıl boyunca, Anestezi nasıl yapılır? Sorusuna cevap aradılar.

1846 yılında, yani ilk anestezi uygulamasından 14 yıl sonra, Amerikalı bir dişçi olan Dr. William Morton diş çekimlerinde eteri kullanmaya başladı. Ve anestezi araştırmaları yeniden gündeme geldi. Yıllar içinde geliştirilen anestezi, tartışmasız tıp alanındaki en büyük buluştur.

Lokal Anestezi

Viyana’da yaşayan Dr. Karl Koller, kokainin ağrı kesici özelliğini fark ederek incelemeye başladı. 15 Eylül 1884 yılında Dr. Karl Koller’in fikrinden yola çıkılarak incelemeler yapıldı. Enjeksiyon ile sinirsel bölgeye anestezi yapımı, 1885 yılında Dr. William Halstead tarafından kullanılmaya başlandı. Bu ilk lokal anestezi uygulaması oldu.

Yazar:Ensar Türkoğlu

3 Yorumlar
  1. Salih cumhur say diyor

    İbn-i Sina yı niye attınız

  2. yusuf diyor

    Bunu öğretmenin verdiği ödevde bir ay araştırdım crwford çıktı her yerde bu siteye hep böyle yazılar atsanız tutar.

  3. Ömer Daştan diyor

    1 Haftadır Bunu Sürekli Diş Doktorunda Vuruluyorum Ve Gerçekten Bu süper Ürünün keşfi beni meraklandırdı 👍🏻

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku