Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Antalya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Doğal Mekan

0 501

Antalya, tarihi, doğal güzellikleri, sahilleri, denizi açısından oldukça ilgi görmektedir. Antalya en çok turist çeken illerimizden biridir. Antalya ayrıca tam bir tatil cennetidir. Tatil için, akla ilk gelen şehirlerimiz arasında Antalya yerini almaktadır.

Antalya yayları, şelaleleri, gölleri, nehirleri ile tam bir doğa harikası illerimizdendir. Ayrıca Antalya’nın antik kentleri, hamamları, tarihi de oldukça dikkat çekmektedir. Şimdi hep beraber, Antalya’nın en dikkat çeken doğal mekânlarını inceleyelim.

Antalya Düden Şelaleleri

8018_antalya_duden_selaleleriDüden Şelaleleri, gerçekten Antalya’nın en güzel şelaleleri arasında yerini alır. Bu şelalelere büyük bir ilgi vardır. Düden Şelaleleri, Dünya’nın her yerinden turist çekmektedir. Bu doğa harikası, Antalya’nın merkezine oldukça yakındır. Antalya’nın merkezine sadece 7 km uzaklıkta bulunan Düden Şelalelerinin içinde bir de mağara yer almaktadır. Bu mağara buraya gelip de Antalya’nın sıcağından bunalanlar için, serinleme yeri olarak da kullanılır. Bu şelaleler, gelenleri doğal güzellikleriyle büyümektedir.

Antalya Manavgat Şelalesi

Şelale Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunmaktadır. İlçeye yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan Manavgat Şelalesi geniş bir alana yayılmıştır. Küçük taşların arasından süzülen sular, şelaleye ayrı bir hava katmıştır. Antalya’nın en doğal şelalelerinden biri olan Manavgat Şelalesi, 1984 yılında yapılan Oymapınar Barajı ile birleşmiştir. Manavgat Şelalesi’nin çevresinde birçok mesire ve piknik alanı bulunmaktadır. Ayrıca şelalenin belirli noktalarında yemek yiyebileceğiniz çok güzel lokantalar mevcuttur. Manavgat Şelalesi’ne uğrarsanız mutlaka balık yemenizi tavsiye ederiz. Şelaleye ulaşımı özel aracınızla yapabileceğiniz gibi, ayrıca minibüsleri de kullanabilirsiniz.

Antalya Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi Antalya’nın diğer doğal şelalelerinden biridir. Kurşunlu Şelalesi’nin etrafı kısa bir süre de gezilebilmektedir. Şelale, Antalya-Isparta yolu üzerinde bulunmaktadır. Kurşunlu Şelalesi’nin yüksekliği yaklaşık olarak 18 metredir. Şelale, kanyon içinden geçmektedir Ayrıca 1986 yılında yapılan düzenlemelerle birlikte bu şelalenin etrafı oldukça gelişmiştir. Şelalenin etrafına piknik yerleri, çocuk oyun parkları, eğlence mekanları yapılmıştır. Aileniz ile güzel bir geçirmeniz için Kurşunlu Şelalesi ideal bir yerdir.

Antalya Karain Mağarası

8018_antalya_dim_magarasiKarain Mağarası, Antalya’nın merkezine bağlı olan doğal bir güzelliktir. Mağara merkeze yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Karain Mağarası, ülkemizin en büyük ve en doğal mağaralarından biridir. Bu mağaranın denize uzaklığı yaklaşık 450 metre, ovadan yüksekliği ise yaklaşık 160 metredir. Karain Mağarası’nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bu mağarada bulunan birçok tarihi eser, Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir.

Antalya Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası, Antalya’nın Alanya ilçesine bağlı olup, deniz kıyısında bulunmaktadır. Damlataş Mağarası’nın ilçeye olan uzaklığı yaklaşık 13 kilometredir. Mağaraya adım attığınız andan itibaren sizi, yaklaşık olarak 50 metrelik bir geçit karşılamaktadır. Mağara 14 metreye yakın çapıyla ve 15 metreye yakın bir yüksekliğiyle ziyaretçilerini hayrete düşürmektedir. Mağarayı ziyaret eden turistlerin ve yerli halkın en çok dikkatini çeken nokta ise, mağarada 15 bin yıllık eski sütunların bulunmasıdır. Damlataş Mağarası iki katlı olup, bu katların arasında da 200 metrelik mesafe bulunmaktadır. Ayrıca, mağaranın astıma iyi geldiği de dilden dile dolaşmaktadır.

Antalya Dim Mağarası

8018_antalya_damlatas_magarasiDim Mağarası, Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunmaktadır. Mağara, yerin yaklaşık 230 metre aşağısında bulunmaktadır. Dim Mağarası’nın içinde çok fazla sarkıt, sütun ve dikit yer almaktadır. Ayrıca mağara çevresinde, ziyaretçilerin güzel vakit geçirebileceği birçok tesis de mevcuttur. Dim Mağarası, yıl boyunca birçok turiste hizmet etmektedir.

Antalya Ovacık Yaylası

Ovacık Yaylası, Antalya’nın Serik ilçesinde bulunmaktadır. Bu yayla, ilçeye yaklaşık olarak 36 kilometre mesafelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Maki bitkisiyle örtülü bu yaylada doğanın tadını doyasıya çıkaracaksınız. Ayrıca, çam ağaçlarının kokusunu hissedebileceğiniz bu muhteşem yayla, birçok insanı kendisine çekmektedir.
Kaynakça:
National Geographic Türkiye

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.