Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Aziz Yıldırım Kimdir?

0 513

4612_1Türk futbol tarihinin son zamanlardaki en çok konuşulan isimlerinden birisi olan ve adı sürekli şike soruşturması ile anılan Aziz Yıldırım’ı yakından tanımak ister misiniz? Türkiye onu her ne kadar Fenerbahçe spor kulübünün yöneticisi ve şike soruşturmasının başındaki isim olarak tanısa da, onun daha farklı geçmişi var. Peki Aziz Yıldırım kimdir?

Eğitim
Fenerbahçe’nin son seçiminde tekrardan seçilen ve oldukça sıkıntılı günleri geride bırakan Aziz Yıldırım, 2 kasım 1952 Diyarbakır/Ergani doğumludur. İlköğretim ve lise yıllarını düzce’de tamamlayan Yıldırım, burada futbol’a oaln ilk adımını amatör lig’de oynayarak atmıştır. Hamidiyespor kulübünde başlayan futbol serüveni ilerleyen yıllarda Aziz Yıldırım’a Düzcespor’da fahri başkanlık görevini de getirdi. Aziz Yıldırım günümüzdeki ismi gazi üniversitesi olan Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi İnşaat Mühendisliği bölümü mezunudur. Aziz Yıldırım’ın inşaat sektöründe önemli iş adamlarından biri olduğunu duymuşsunuzdur. Fenerbahçe başkanı aynı zamanda Maktaş Mühendislik firmasına sahiptir. Bu firma şuan NATO altyapı ihalelerine katılan önemli inşaat firmalarından birisidir.

Aile
Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım, özel hayatından kısaca söz edecek olursak, Yıldırım’ın 3 çocuğu vardır. 30 yıllık eşi Yıldız Yıldırım’da 7 Nisan 2010 da boşanan Aziz Yıldırım 23.09.2013 tarihinde Gonca Çelikkıran ile evlenmiştir. Bu evlilikten bir kız çocuğu vardır.

4612_2

Fenerbahçe Serüveni
Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe’deki aktif yılları 1990 yılında başladı. 1990-1992 yılları arası yönetimde görev alan Yıldırım, 1998 yılından beri Fenerbahçe spor kulübünün başkanlığını üstlenen isim olmuştur. Fenerbahçe tarihindeki en büyük yatırımlara imza atan Aziz Yıldırım, bu yatırımın karşılığında birçok branşta kulübü başarıya ulaştıran isimlerin başında olmuştur. Fakat 3 Temmuz 2011 tarihindeki şike operasyonundan sonra birçok suçtan tutuklanan Aziz Yıldırım, 1 yıl metris cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 yıl 3 ay hapis cezası çarptırıldı. Fakat kararı temyize götürüp özgürlüğüne kavuşan Yıldırım’ın, Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin kararı onaması doğrultusunda 40 ay ceza evinde yatma gibi durumu vardır. Şuan 13 ayrı maç konusunda şike davası süren yıldırım 5 davadan beraat etmiştir. Fakat 8 dava hala sürmektedir. Bunlar;

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Aziz_Y%C4%B1ld%C4%B1r%C4%B1m

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku