Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bezir Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

0 3.684

Bezir yağı, zeyrek ve keten yağı olarak da bilinir. Keten tohumundan elde edilmektedir. İki şekilde üretilir; ısıtılarak ve soğuk pres uygulanarak.

Faydaları:

6666_bezir_yagi_zarariBağırsakları yumuşatır ve mide sorunlarına karşı iyi gelir. Kemiklerin güçlenmesine büyük katkı sağlar. Bağışıklık sistemine destek olarak güçlenmesini sağlar. Yüksek tansiyonu düşünür. Sinir sistemine öksürüğe ve dikkat dağınıklığına iyi gelir. Diş eti hastalılarına karşı etkilidir. Kalp damar hastalıklarına karşı önleyici rol oynar. Kan şekerini düzenler. Solunum yolu sorunlarına karşı olumlu etkiler gösterir. Ruhsal sıkıntılara iyi gelir. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Zararları ve Yan Etkileri:

Her bitkinin olduğu gibi beziryağının da hem zararları hem faydaları vardır. Bazı durumlarda zararları görülebilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan kullanılması doğru değildir. Ham olanını tüketmek zararlıdır. Yüksek dozda tüketince; ishal, karın ağrısı, şişlik ve bulantı gibi şikâyetler görülebilir. Ayrıca yüksek dozda kullanım östrojen hormonunu yükselteceği için meme, yumurtalık kanseri ve rahim miyomu riskini arttırabilir. Alerjiye karşı hassas bünyesi olan kişiler için kullanmak sakıncalı olabilir.

Kullanımı:

Isı ile elde edilen yağlar kozmetik ve boyacılık sektöründe kullanılmaktadır. Soğuk pres ile üretilen yağlar ise besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Keten_yağı

http://www.diyadinnet.com/BayanlaraOzel-1305&Bayan=keten-tohumu-yağı-faydaları

http://www.ketentohumu.gen.tr/keten-tohumu-yagi.html

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.