Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bitcoin Ne Zaman Çıktı?

1 224

Yatırımcıların bu alandaki ilk tercihlerinden olan Bitcoin’in serüveni en az on yıl öncesine dayanmaktadır. Kripto para sektöründe başı çekmektedir ve diğer türevlerinin de ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kısacası bu süreç, yeni bir trend başlatarak ardı arkası kesilmeyen, uçsuz ve bucaksız bir kapıyı aralamış oldu. Tam tarih olarak 3 Ocak 2009’da ilk blok çıktı ve bu sayede blok zinciri serüveni başlamış oldu. İlk test işlemi de yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşti.

Bitcoin, herhangi bir üçüncü bir tarafın kullanımına izin vermeden her zaman işlem yapmanızın güvenli bir yolu olmuştur. Sistem kısaca üçüncü taraf bankalara ve diğer kurumlara güvenmek yerine ağın bütününü korumak için kripto-grafik kanıtları merkezine alarak sağlam bir yapı inşaa etmeyi amaç edinmiştir.

Florida’da ikamet etmekte olan Amerikalı bir vatandaş, 22 Mayıs 2010’da 25 dolar değerindeki iki Papa John’s pizzasını 10.000 BTC’ye almak için pazarlık yaptığında, ilk ekonomik işlemin gerçekleşmesi bir yıldan fazla zaman alacağını bilmiyordu. Bitcoin bugüne kadar yüksek hızda değer kazandı ve bu Bitcoin miktarı bugünlerde yaklaşık 400 milyon dolar etmektedir. İnsanlık tarihindeki en pahalı pizzaların bunlar olduğunu söylersek bizce yanlış olmaz. Bu önemli olayın onuruna BTC hayranları ve destekçileri, bu Amerikalı vatandaşı her yıl 22 Mayıs Pizza Gününe davet etmektedir.

Fiyatsal Açıdan Bitcoin Gelişimi

Bitcoin, 2010 yılında borsalarda kullanıma çıkması ile birlikte satın almak, satmak, takas etmek ve depolama işlemleri daha kolay hale geldi. Bu borsalar sayesinde BTC, ABD doları karşısında güvenilen bir fiyata sahip hale geldi. Güncel bir gelişme olarak da El Salvador, resmi olarak yasal para birimini BTC olarak kabul etti. Kongre’deki oylamada Devlet Başkanı Bukele önderliğindeki çoğunluk grup, bu hamlenin lehinde oy kullanarak hayatta olmaz dedikleri bir icraati gerçek hale getirdi.

  • 2011 yılının Şubat ayında Bitcoin’in fiyatı 1 dolar eşiğini geçti.
  • Neredeyse iki yıl sonra, 2013’ün Nisan ayında 200 dolar seviyesine ulaştı ve aynı yılın Aralık ayının başında da değeri 1000 dolardan fazla haldeydi.
  • Ardından 2017’nin Kasım ayında 10.000 dolar seviyesine ve Kasım 2021’de ise 68.990 dolar seviyesine yaklaşarak maksimum fiyatına kadar yükseldi. Bu değerler, yükseliş sürecinin sorunsuz geçtiği anlamına gelmiyor. Zaman zaman ciddi geri çekilmeler gösteren BTC, yatırımcılarına kötü günler de yaşatmıştır. Bazı piyasa gazileri, Bitcoin’i balon olarak nitelendirmektedir ve 20. yüzyılın sonundaki internet trendinin patlamasıyla karşılaştırmaktadır.

Bugünlerde ise bir Bitcoin yaklaşık 29.000 dolar değerindedir. Tüm zamanların en yüksek seviyesinden çok da uzakta fakat bu varlık seçeneğinin hangi seviyelerden buralara geldiğini unutmamamız gerekir. Aynı zamanda her türlü spekülasyondan kaçınmanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. devletajans diyor

    sanal paralar gelecek vaadediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.