Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Biyolojik Dizel Üreten Makine

0 381

Biyolojik Dizel Üreten Makine100 doların altına ineceğine kimsenin sıcak bakmadığı petrol,her geçen gün çığ gibi büyüyen enerji talebi,küresel iklimlerde ki değişiklik derken,yine de geleceğimiz geç kalmış değiliz.Her geçen gün enerji kaynaklarımız daha maliyetli olmaya ve tükenmeye başlasa da,fosil yakıtlar enerjimizi karşılayabilecek tek kaynak değil. Geçmişten bugüne yapılan araştırmalardan sonra Alternatif Enerji Kaynakları denilen kaynaklar ortaya çıktı.Ve kaynaklar hem taşıtlarda hem de enerji üretiminde kullanılmaya başlandı.Bunlar arasında elektrik batarya gücüyle çalışan araçlar,hidrojenle çalışan araçlar ve biyolojik benzin denilen yakıtlar en radikal olanları.

Elektrikli araçlar her geçen gün daha çok menzil yapmaya ve daha hızlı gitmeye başladı.Hatta saatte 300 km/saat yapabilen araçlar bile üretildi.Ama gerek batarya gerekse de alt yapı eksikliklerinden dolayı elektrik gücü uzun vadede geleceğimiz için alternatif bir kaynak olabilir.Diğer kaynak olan Hidrojende gelecek vadeden bir teknoloji.Sadece birkaç litre Hidrojenle yüzlerce km yol katedebilmek mümkün.Ama üretimin zor ve maliyetli olması Hidrojeni şimdilik kaynak enerji olarak saymamızı engelliyor.Ayrıca Hidrojenli bir araç normal bir 4 zamanlı araçtan daha riskli ve tehlikeli.Çevreci olalım derken saatli bir bombanın üzerinde seyahat etmeyi de istemeyiz.

Biyolojik Dizel Üreten MakineElektrik ve Hidrojen uzun vadede geleceğimiz için çok önemli kaynaklar.Ama kısa vadede etkili olabilecek çözümler de yok değil.Bunlardan biri Biyolojik Dizel.Biyolojik dizel nihayetinde 4 zamanlı araç prensibiyle çalışıyor.Yani bu yakıtta tıpkı normal benzin gibi yanıyor ve egzoz gazı çıkartıyor.Sıfır Emisyonlu Dünya vizyonuna ters düşen bir yakıt gibi görülebilir.Ama Biyolojik Dizel normal benzine oranla çevreye %50 daha az emisyon bırakıyor.Buda onu kısa vadede en iyi kaynaklardan biri yapıyor.Görünen ve düşünülen o ki,petrol krallarının yerini Biyo-Dizel kralları alacak gibi.Ve tıpkı şimdiki araçlarımızın daha az yakıtla ve emisyonla yol alması gibi,yakın zamanda gelişecek teknolojiler sayesinde Biyolojik Dizel’in verimi artacak ve emisyon değerleri %20-30 gibi astronomik seviyelere düşürülebilecektir.Ayrıca Biyolojik Dizel sonsuz bir enerji kaynağı.Biyolojik Dizel üretmek için sadece kanola,mısır,maya ve şeker gibi maddeler gerekiyor.Yani normal benzin üretmek için yapılan işlemleri yapmak gereksinimi duymadan kendimiz de üretebiliriz. Peki nasıl üreteceğiz? İşte tam bu noktada devreye Amerikalı E-Fuel şirketinin geliştirdiği ve adının MicroFueler konduğu alet giriyor.

Biyolojik Dizel Üreten Makine

Kişisel rafineri olan bu sistemle isteyen herkes Biyolojik Dizel üretip kullanabilir.Sistemin işleyişi de çok basit aslında.Nükleer santrallerin geliştirilmiş Uranyum kullanması gibi sizin geliştirilmiş bir malzemeye ihtiyacınız olmadığı gibi,çevre restoranlardan edinebileceğiniz atık yağ ile de Biyolojik Yakıt kullanabilirsiniz.Biyolojik Yakıtı ürettikten sonra direk aracınızda kullanabilirsiniz.Sadece alan olarak %30-40 daha büyük bir karbüratör kullanmanız gerekiyor.Biyolojik Benzin normal benzinden daha çok oktan seviyesine sahiptir yani daha verimlidir.Yakın zamanda Biyolojik Yakıt uçak yakıtı olarak da kullanıldı ve çok iyi sonuçlar alındı. Ayrıca MicroFueller makinesi 3,8 l Biyolojik Dizeli sadece 1,50 TL’ye üretiyor(Şimdiki petrol fiyatları 5 TL’ye yaklaşmış durumda).Yani Biyolojik Dizel çevreci olduğu kadar ekonomik de bir yakıt.Makinenin Amerika fiyatı ise yaklaşık 10 bin dolar.

Yazar: İsa GÜRBÜZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku