Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Boks Eldivenleri Nasıl Temizlenir?

0 855

Boks, bilindiği üzere günümüz dünyasında en pahalı sporlardan birisidir. Boksörler çıktıkları maçlarda çok fazla para alırlar. Hele ki tüm dünyanın takip ettiği unvan maçlarında çok daha büyük paralar alınmaktadır. Buna bağlı olarak da boks maçlarına izleyenler de çok ciddi paralar ödemektedirler. Hele ki ringin hemen yanındaki sırada maç izlemek isteyenler kimi zaman adeta küçük bir servet ödemek zorunda kalabilirler. Boks Eldivenleri Nasıl Temizlenir?
Tüm bu nedenlerden dolayı boks müsabakalarının ciddi bir izleyicisi olur. Bireysel sporlar sınıfına giren bu spor dalı kişileri cezp etmektedir. Bu nedenle kimi zaman spor yapmak maksadı ile kimi zaman da kendisini korumak gayesi ile bu spora merak salanlar hiç de az değildir. Hatta bir spor salonuna ilk alınan malzemelerden birisi de kum torbasıdır. Bu sayede insanlar stres atmaya da çalışırlar. Ancak boks yaparken bu sporun ana edavatından olan eldivenlerin bakımını da ihmal etmemek gerekir.
Boks eldivenleri dövüş sırasında bir savaşçının ellerini ve bir rakibin yüzünü korumak için harikadır; ancak bu boksör eldivenleri, bakteri ve ter yüzünden çok kokmuş olabilir. Eldivenlerinizi düzenli olarak temizleyip düzgün bir şekilde saklamak, onları temiz ve kokusuz tutmaz, aynı zamanda uzun süre dayanmasına da yardımcı olur. Boks eldivenlerinin temiz tutulması söz konusu olduğunda, en önemli özellik her kullanımdan sonra kurumasını sağlamaktır, aksi takdirde eldivenlerin içindeki bakterilerin büyümesi ve gelişmesi sağlanır.

Eldivenleri en kısa sürede spor çantasından çıkarınız
Boks eldivenlerini giydiğinde, ellerindeki bakteriler eldivenlerinin içine aktarılır. Bu bakteriler daha sonra terinizi besler ve geliştikçe, kirli spor ekipmanlarıyla ilişkili kötü kokuları oluştururlar. Eldivenlerinizi çantanızda taşırsanız, eve gelir gelmez onları kaldırın.

Onları silin
Eldivenler çantanızdan çıkarıldıktan hemen sonra fazla nemi emmek için bir bez veya havluyla temizleyin. Elini havluya sar ve eline eldivenini sok. Ter sopasına yardım etmek için elinizi hareket ettirin.

Eldivenlerin içini temizleyiniz
Eldivenlerin içinden olabildiğince fazla nemi sildikten sonra, yarım buçuk sirke ve su solüsyonu ile dezenfekte edin.

Eldivenlerin dışını temizleyiniz
Sirke ve su solüsyonunu eldivenlerin dış tarafına püskürtün, her bir eldiveni hafif bir buğu ile kaplayacak kadar temizleyin. Daha sonra kir, ter ve ekstra temizlik solüsyonunu temizlemek için temiz bir havluyla silin.

Yazar: Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.