Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Windows Batarya Ömrü Nasıl Artırılır?

0 254

Bilgisayar Devri

Ç7835_79ağımız teknoloji üzerine kurulmuş gittikçe gelişme göstermektedir. Birçok insan artık resmen internete bağımlı halde çalışmadır. Özellikle son yıllarda bilgisayar kullanıcıları giderek çoğalmaktadır. Birçok insan ev ve iş yerlerinde bilgisayar olmadan hayat sürdüremez hale gelmiştir. Bilgisayarların kullanımları süreleri her gün biraz daha artarak katlanmaktadır. Bilgisayarlar birçok amaç için kullanılmaktadır. Bazen çalışmak için, bazen dinlenme amaçlı olarakta internette gezinme, film izleme gibi farklı amaçlarla insan hayatına girer. Bilgisayarlar masaüstü ve dizüstü bilgisayarı olmak üzere iki alternatifte piyasada bulunmaktadır. Bilgisayarların sürekli açık kalmasından ötürü batarya ömürleri tükenmektedir. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda bataryanın ömrü daha çok tükendiği gözlenilmektedir Bilgisayarınızda batarya ömrünün kısalmaması için, sürekli şarjda tutup sağlıksız bir kullanım yapmak yerine masaüstü bilgisayarların tercih edilmesi daha akıllıcadır.

Bilgisayarların Batarya Ömrü Nasıl Arttırılır?

Söz Konusu olan özellikle diz üstü bilgisayarlardır. Çünkü hiçbir dizüstü bilgisayarın bataryası sonsuza dek sürmez. Dizüstü bilgisayar kullanıcıları her ne kadar rahat, taşınabilir olsa da sürekli şarj ile iç içe olmak durumundadır. Bataryalarımızı daha uzun süre kullanmak için belli başlı bazı uygulamalar yapabiliriz. Şimdi birçok dizüstü kullanıcısının yararlanabileceği batarya arttırma tüyoları vereceğiz.

Bataryalarınızın daha uzun ömürlü olması için veri alışını kapatın. Eğer internet üzerinden işlem yapmayacaksak özellikle wifi dediğimiz ağ bağlantılarını kapatmak oldukça faydalı olacaktır. Öte yandan bilgisayara batarya tüketimine sebep olacak en önemli etkenlerden biride oyun oynamaktır. Mümkün olduğunca oyun oynamamaya özen gösterirseniz bataryanızın ömrü daha dayanıklı bir hal alır. Bunun yanı sıra dizüstü bilgisayarlarda şarj aleti, usb kablosu, firewire bağlantı, flash bellek, optik okuyucular gibi cihazlarla bağlantısını kesmek çok yerinde olacaktır.

Bunların yanı sıra ekran parlaklığı oldukça önemlidir. Ekran parlaklığını biraz düşürmek çok yerinde olacaktır. Çünkü parlaklığın yüksek olması bataryanın da çabuk bitmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra dizüstü bilgisayarınızı mümkün olduğunca uyku moduna geçirmemekte fayda var. Bu işlem yerine kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızı kapatmak oldukça mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Bilindiği gibi tasarruf her zaman kazandırmaktadır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.