Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bulut Nedir ? Bulut Çeşitleri ve Özellikleri

0 3.970

stratusu

Bulut, çok küçük su damlacıkları, buz kristalleri ya da her ikisinin karışımından meydana gelen ve tabanı yer yüzeyinden yukarıda olan kümelerdir.

İklim ve tarım açısından bulutlar çok önemlidir. İklime etki eden önemli faktörlerin başında güneş ve güneşlenme gelir. Bulutluluk ise güneşlenmeyi azaltan bir etmendir. Diğer taraftan yağışlarında bulutlardan meydana geldiği bir gerçektir.

Bulutluluk miktarının ölçümü gözle yapılır. Bu miktar tespiti Sinoptik ve Klimatolojik rasatlarda farklılık gösterir. Sinoptik rasatlarda gökyüzü 8 kısıma bölünürken, Klimatolojik rasatlarda 10 kısıma bölünür. Bu kısımlardan kaçının bulutla kaplı olduğu tespit edilir. Gökyüzü tamamen bulutlarla kaplı ise sinoptik rasatlarda 8/8, Klimatolojik rasatlarda 10/10 şeklinde ifade edilir.

Bulutlar yüksekliklerine göre sınıflandırılabilirler :

 1. Yüksek Bulutlar
  • Cirrus (Sirüs)
  • Cirrocumulus (Sirrokümülüs)
  • Cirrostratus (Sirrostratüs)
 2. Orta Bulutlar
  • Altocumulus (Altokümülüs)
  • Altostratus (Altostratüs)
 3. Alçak bulutlar
  • Stratocumulus (Stratokümülüs)
  • Stratus (Stratüs)

Bulutlar hakkında genel bilgilere sahip olduktan sonra birazda özellikleri hakkında bilgiler verelim.

Cirrus (Sirüs) bulutu : Beyaz renkte lif lif (saç gibi) yada ipek parlaklığında küçük buz kristallerinden meydana gelen bulutlardır.

Cirrocumulus (Sirrokümülüs) bulutu : Kum taneleri veya küçük dalgacıklar halinde, oldukça küçük kümeciklerden meydana gelenince beyaz ve gölgesiz bulutlardır.

Cirrostratus (Sirrosstratüs) bulutu : Gökyüzünü tamamen yada kısmen kaplayan ve genellikle ”hale” olayı meydana getiren, lif lif (saç gibi) veya düz görünüşte, şeffaf ve beyazımsı bulutlardır.

Altocumulus (Altokümülüs) bulutu : Genellikle gölgeli, beyaz ve gri renge sahip bulut örtüsü ve kümeleridir. Bu bulutlar ayrı ayrı durumda olan tabakalar, yuvarlak kütlelerden ve tomurcuklardan meydana gelir. Aşırı soğumuş su damlacıklarından meydana geldiği gibi, çok düşük sıcaklıklarda buz kristallerinden de meydana gelebilirler. Bu bulutların ince kısımlarında bir çeşit Gökkuşağı olayı meydana gelir.

Altostratus (Altostartüs) bulutu : Gökyüzünü kısmen yada tamamen kaplaya, çizgili düzgün görünüşteki grimsi veya mavimsi renkteki bulutlardır.

Stratocumulus (Stratokümülüs) bulutu : Gri yada beyazımtrak renkte olan bulutlardır. Bu bulutlar su damlaları, yağmur damlalarından meydana gelirler. Yine bu bulutlardan yağmur kar şeklinde yağışlar olur.

Stratus (Stratüs) bulutu : Genellikle gri renkte, muntazam görünüme sahip bulutlardır. Su damlalarından meydana gelirler. Yer yüzeyine kadar indiklerinden ”sis” olarak isimlendirilirler. Bu bulutun en belirgin yağışı çisentidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.