Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

New York ve New Jersey’ye Ulaşım: Newark Havalimanı

0 286

New York ve New Jersey'ye Ulaşım: Newark HavalimanıNewark Havalimanı

ya da resmi adıyla Newark Liberty International Airport, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan bir uluslararası hava meydanıdır. Tesis, Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletinden biri olan New Jersey’de yer alır. Söz konusu hava meydanı her ne kadar New Jersey’de yer alsa da New Jersey’nin komşusu New York’ça da kullanılır. Bu yüzden söz konusu hava meydanı, gerek uluslararası gerekse de ulusal bazlı havayolu taşımacılığında New York ve de New Jersey yolcularınca sıkça tercih edilir. Her iki eyalette birbirlerine çok yakın olduğundan ve de ayrıca liman işletmeleri ortak olduğundan bu durum son derece normal karşılanır. Bu hava meydanı, New Jersey’de bulunan Newark ve de Elizabeth şehirlerini birbirinden ayıran noktada yer alır. Bu da her iki şehrin sınırları içinde olması anlamına gelir. Amerika Birleşik Devletleri’nin neredeyse bütün hava meydanları gibi Newark Havalimanı da bir kamu iştirakidir ve New York New Jersey Liman İşletmeleri’nce işletilir. Aslında hava meydanının resmi olarak sahibi Newark ve de Elizabeth şehirleridir. New York zaten kendi bünyesinde JFK ve de LaGuardia gibi son derece önemli havalimanları barındırır. Bunun yanı sıra, Newark Havalimanı da kısmen New York’a hizmet ettiğinden bu şehre ya da başka bir ifadeyle eyalete ulaşmak çeşitli alternatiflerle zenginleştirilmiştir.

New York ve New Jersey'ye Ulaşım: Newark HavalimanıNewark Havalimanı bağlı olduğu New Jersey’nin en işlek hava meydanı konumundadır. Bu da tesise çok fazla önem atfedilmesini beraberinde getirir. Nüfus olarak 10 milyon seviyeleri civarında dolanan New Jersey, buna rağmen sadece bu hava meydanı ile neredeyse 50 milyon seviyelerinde bir yolcu trafiğine sahiptir. Tabii ki bu trafiğin belirli bir kısmı da New York’a gitme niyetine sahip yolculardan oluşur. Bu anlamda eğer New York ya da New Jersey’ye bir şekilde yolunuz düşecek olursa, Newark Havalimanı da rahatlıkla tercih edebileceklerinizden biri olabilir.

Ulaşım sorunu yaşamadan her iki eyalete de çok basit bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu hava meydanı bölgenin en gözdelerinden olduğu için, dünyaca ünlü kargo şirketlerinden biri olan FedEx burayı filo merkezi olarak kullanır. Bunun yanı sıra tesis ayrıca Amerika’nın önde gelen havayollarından biri olan United Airlines tarafından da kullanılır. Bu anlamda bu meydan, United Airlines tarifeli seferlerine ev sahipliği yapar.

New York ve New Jersey'ye Ulaşım: Newark HavalimanıUnited Airlines’ın Newark’tan Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika ve de Asya kıtalarına tarifeli seferler düzenlediği de bilinen bir gerçektir. Ayrıca eğer Newark Havalimanı’na gitmek istiyorsanız bu durumda Türkiye’den de bölgeye aktarmasız olarak United Airlines vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.Newark Havalimanı, 3 adet piste sahiptir. Bu pistler sırasıyla 4L/22R, 4R/22L ve de 11/29’dur Her yıl 50 milyon seviyelerinde yolcu trafiğini ağırlayan Newark Havalimanı, 432 bin adet uçağın da teker koyduğu bir tesistir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.