Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çekik Gözlü Olmanın Sebebi Nedir?

5 9.625

Çekik Gözlü Olmanın Sebebi Nedir?Dünyamızda birçok coğrafyada çekik gözlü insanlar yaşamaktadır.Çekik gözlü dediğimizde aklımıza ilk olarak Çinliler gelmektedir.

Çinliler, Japonlar, Moğollar, Eskimolar ve birçok ırktan vatandaşın gözleri çekiktir.

Bunun sebebini açıklayacak olursak;
Göz yapısı dünyadaki tüm insanlarda aynıdır.Çekik gözlü olmanın sebebi göz kapaklarıdır.Çekik gözlü olan ırklarda göz kapağının 2. kıvrımı gözün üstüne doğru daha çok inmiştir.Gözün üstüne daha çok inen göz kapağı gözün daha dar görünmesine neden olmaktadır.

Aslında bu kıvrım kış mevsiminin soğuk geçtiği ve kar tabakasının yoğun olduğu yerde işe yaramaktadır.Kar tabakasından insanın gözüne kamaştıran bir ışık gelmektedir.Bu kıvrım sayesinde o ışıktan korunulur.Yani göz kapağındaki 2. kıvrım kar gözlüğü görevini yapar.

Çekik Gözlü Olmanın Sebebi Nedir?Ama çekik gözlü bazı insanların yaşadıkları yerlerde kar yağmıyor diyecek olursanız; tarihte bilindiği gibi bu insanların ataları son buzul çağla birlikte Asyanın kar ve buzlu bölgesi Sibirya dan daha sıcak olan güneye ve şuan yaşadıkları bölgelere göç etmişlerdir.

İnsan vücudu doğal olarak iklime ayak uydurmuştur.Aynı zamanda çekik gözlü insanların burunlarıda küçüktür.Burun delikleri ise solunan havanın ciğerlere gidene kadar ısınması için dardır.Soğuktan dolayı ciltleri yağlı yapıya bürünmüştür.Aynı zamanda bu kişilerin burunları rüzgarın olumsuz etkisinden fazla etkilenmemesi için diğer insanlara göre daha küçüktür.

Konuyu genelleyecek olursak insan vücudu yaşadığı iklim şartlarına göre uyum sağlamaktadır.Kimisi esmer tenli olurken kimisi kumral olabilmektedir.Ve daha bir çok örnek verilebilir.Bazı insanların çekik gözlü olmasının nedenide karşılaşılan iklimdir.

5 Yorumlar
 1. Berfu diyor

  Allah oyle yaratyigi icindir. Bu iklime gore degisme tamamen uydurma.

  1. bilinmiyordostum diyor

   ya saçmalamayın, neresi uydurma. Tamam Allah yarattı, eyvallah ama Allah da bunun sebebini de yaratmış. Sen şuan Allah ın yarattığı sebebe uydurma diyorsun farkında mısın acaba?

 2. Ali diyor

  Çünkü bu şekilde evrimleşti çekik gözlü insanlar

 3. Aydede diyor

  Allah öyle yarattığı için.

  1. Anıl diyor

   öyle yarattığı için değil genler,mutasyonlar yıllar sonra ki evrim ve İklim nedeniyle orada anlatmış zaten her şeyi Allaha bağlamayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku