Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kadınlarda Ekonomik Özgürlüğün Önemi

0 1.016

Kadınlarda Ekonomik Özgürlüğün ÖnemiKadınlar, yaratılış itibari ile hassas özel canlılardır. onları bu denli hassas ve özel kılan bir çok özelliğe sahiptirler. Ancak bizim toplumumuz ve bir çok toplum göz önüne alındığında kadınlara yeterince önem verilmediği gözlemlenmiştir. Oysaki bir toplumun var oluşunun temelini annelik vasfı ile yine kadın üstlenmektedir.
Kadın toprak gibidir; ekersin, işlersin, emek edersin ve o sana tekrar fazlası ile dönüş yapar. önemli olan bu toprağı iyi kullanmak değerini bilmek ve heba etmemektir. Gelişmiş ülkelerin toplumsal yaşantılarına bakıldığı zaman kadınlarının erkeklerle aynı haklara hem sözde hemde hukukta sahip oldukları gözlemlenmiştir. Yani kadın hakları kağıt üstünde bir sözleşme gibi kalmamıştır. En büyük kadın hakkı ise kadının, küçük bir kız çocuğu iken okutularak bir meslek sahibi olmasıdır. öyle ki bu onun hayattaki tek dayanağı ve en büyük gücü olacaktır. Kadının ekonomik özgürlüğünün olması onun sadece para kazanması anlamına gelmemektedir.
Kadının ekonomik özgürlüğü onun her anlamda bir adım daha önde ve güçlü olmasını sağlar. Ekonomik özgürlüğü olan kadın, eşine muhtaç değildir, eşi ona maddi şiddet denilen ekonomik baskı yapamaz.

Yine eğer mutsuz giden bir evliliği var ise o evliliği sırf çaresizlik yüzünden sürdürmek zorunda değildir. çünkü koptuğu yerden yeniden devam edebilecek güce sahiptir. Ekonomik özgürlüğünü eline almış kadın toplum tarafından diğer kadınlara oranla çok daha fazla takdir edilir ve saygın bir yeri olur. Ekonomik özgürlük kadına sadece zor zamanların kurtarıcısı değil aynı zamanda yaşam kalitesini yükselten bir durumdur. Örneğin çalışan bir kadının sahip oldukları ile çalışmayan kocasına muhtaç bir kadının sahip oldukları eşit değildir. Hatta çalışan kadınların çocuklarının yaşam boyu sahip oldukları imkanlarda buna dahildir. Ayrıca çalışan ekonomik özgürlüğünü eline almış olan kadınların çocuklarının diğer kadınlara oranla çok daha aktif ve girişken oldukları ve öz güven sorunu yaşamadıkları gözlemlenmiştir.

Kadınlarda Ekonomik Özgürlüğün ÖnemiSonuç itibari ile kadınların ekonomik özgürlükleri onların hayatlarına sunulmuş en büyük nimettir. Hatta onlarla kalmayıp yetiştirdikleri evlatları da bu nimetten nasiplerini alırlar. Toplumun kanayan yarası olan kadına şiddeti kadının ekonomik özgürlüğü bir nebze olsun kısıtlar. Bu nedenle ailelere düşen en büyük görev kız çocuklarını ne pahsına olursa olsun okutup meslek sahibi yapmalarıdır. Bu hem topluma kazandırdıkları bir birey hemde evlatlarına bıraktıkları en büyük miras olacaktır.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku