Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çin Kültüründe Çiçekler Hangi Anlamlara Geliyor ?

0 1.353

Çin Kültüründe Çiçekler Hangi Anlamlara Geliyor ?Çiçekler, Çin sanatında ve şiirinde sık kullanılan bir temadır. Bazı çiçekler mevsimleri veya ayları temsil ederken, bazıları Çince adlarına dayanan sembolik anlamlara sahiptir. 1912’de Gregoryen takvimine geçmiş olsa da, astronomi ve coğrafyanın benzersiz bir kombinasyonunu temel alan ve başlangıcı M.Ö. 21. yüzyıla uzanan geleneksel Çin ay-gün takvimi, halk arasında festivallerden burçlara, evlilik tekliflerinden düğün ve yolculuklara kadar, yaşamın her alanında şanslı gün belirlemekte kullanılmaya devam ediyor. Gene, Çin kültüründe, binlerce yıllık çok uzun bir geçmişe sahip geleneksel Çin tıbbında da önemli yeri olan çiçeklere verilen değer, çiçeklerle ilişkili sembolizm ve tabular çok farklı:

Çin Kültüründe Çiçekler Hangi Anlamlara Geliyor ?İris

Ay-gün takviminin 5 Mayıs günü, kötü ruhları püskürtmek için kapıların üzerine asılır. Aynı zamanda bahar sembolü olarak kabul edilen bir bitkidir ve çiçeklerini yiyenlerin hayatını uzattığı söylenir.

Manolya

Manolya bir zamanlar çok değerliydi ve yalnızca Çin imparatorlarının sahip olmalarına izin veriliyordu. Ayrıca Çin tıbbında da kullanılmıştır. Günümüzde, manolya güzelliği temsil etmektedir.

Çin Kültüründe Çiçekler Hangi Anlamlara Geliyor ?Şakayık

Şakayık, “çiçeklerin kraliçesi” olarak da bilinen, bahar çiçeğidir. Şöhret ve zenginliği sembolize eder. Ayrıca, beyaz şakayık genç, zeki, esprili, güzel kızları sembolize ederken, kırmızı şakayık en çok istenen ve değerli olan türüdür.

Çin Kültüründe Çiçekler Hangi Anlamlara Geliyor ?Lotus

Lotus, Budizm inancındaki sekiz değerli şeyden biri olarak kabul edilir. Saflığı, ve çamurdan tertemiz çıkmayı sembolize eder. Buda’nın doğum günü olan, ay-gün takviminin 8 Nisan gününde Pekin’de ve gene lotus günü olan 8 Ocak’ta çiçek açtığı söylenir. Lotus, beyefendilerin çiçeği olarak da bilinir, çünkü çamurdan lekesiz çıkmaktadır. Çin kültürüne göre, menstrüel sorun yaşayabileceği için, bir kadının Ocak ayında Lotus dikmesi tabudur.

Krizantem

Krizantem, Çin’de en yaygın çiçeklerden biridir. Sonbaharın sembolü, ay-gün takviminin dokuzuncu ayıdır. Çinliler için krizantem sözcüğü “kalmak” anlamına gelen “jū” ya da “uzun süre” anlamına gelen “jiū” sözcükleriyle benzeştir. Bu nedenle, krizantem, sürekliliği ve uzun ömrü sembolize eder.

Çin Kültüründe Çiçekler Hangi Anlamlara Geliyor ?Amber Çiçeği

Şan, şöhret, zenginlik ve ihtişamı sembolize eden popüler bir Çin çiçeğidir. Amber çiçeği, yerine göre, aynı zamanda güzellik ve gücün geçiciliğini de sembolize eder ve hem kadınlara hem de erkeklere hediye olarak verilebilir.

Zambak

Çin kültüründe, zambak bir aileye oğullar gelmesi dileğini yansıtır ve genellikle düğün günlerinde veya doğum günlerinde kadınlara verilir. Çince zambak kelimesi, “yüz yıllık mutlu birliktelik” sözünü andırır seslere sahiptir ve her vesileye uygun iyi bir hediye olarak kabul edilir. İnsanların sorunlarını unutmalarına yardımcı olduğu söylenir.

Orkide

Orkide, tutkulu sevginin, güzelliğin ve çiftlerin sembolüdür. Aynı zamanda bolluk ve şansı temsil eder. Bir vazoya yerleştirildiğinde, birliği anlatır.

Zamanla çiçeklere yüklenmiş tüm bu anlamlara ek olarak, çiçeklerin renkleri de özel bazı anlamlar taşımaktadır. Örneğin, pembe ve kırmızı renkler kutlama, iyi şans ve mutluluğun renkleri, beyaz renk daha çok ölüm ve ruhların rengidir.

Kaynakça:
-Liu Jun, “Cultural Interpretation of Plant Words between Chinese and English”, Journal of Suihua Teachers College, 2005.
-Wang Yu-ling, “Peony Flower Culture Spirit Connotation in Chinese Poetry and Paintings”, Journal of Honghe University, 2015.

Yazar:Oben Güney Saraçoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.