Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hiç Bilmediğiniz Güzel Kokan 5 Bitki

0 436

Hiç Bilmediğiniz Güzel Kokan 5 Bitki1- Şakayık: Güzel kokulu bir çiçektir. Pembesi, sarısı, kremi, beyazı vardır. İlkbahar aylarında çiçeklerini açar. Yavaş büyüyen, soğanlı ve dayanıklı bir bitkidir. Bu çiçek soğuğu sevmez, güneşi sever. Şakayık büyütmek isteyenler ısı ve ışık konusunda dikkatli olmalıdır. Güneşe direk temas ettirilmemeli, soğuğa karşı da korumak gerekir. Bu çiçeğin sulaması da önemlidir. Kökleri nemli kalmalı, birkaç günde bir sulanmalıdır. Bu durum yaz ayları ve kış ayları için değişkenlik gösterir. Yazın daha çok sulama gerektirirken kışın daha az sulamak gerekir. Humuslu toprak da yetiştirilmeli ve bu toprak 2 senede bir gübrelenmelidir. Şakayık bitkisini birbirine yakın dikmemek gerekir çünkü temastan hoşlanmaz.
Bu çiçek aynı zamanda düğünlerde çok kullanılan bir çiçektir. Çünkü kokusu kadar görselliği de ön plandadır.

Hiç Bilmediğiniz Güzel Kokan 5 Bitki2- Gardenya: Kokusu parfümlere hammadde olacak kadar güzeldir. Kokusu hafiftir, beyaz ve sarı renklerdedir. Güneşin dolaylı ışıklarından yararlanması yeterli olup, çok sıcağa ya da çok soğuğa ve rüzgara maruz bırakılmamalıdır. Bu çiçeğin sulanması da önemlidir. Sulandıktan sonra tabağında su bırakılmamalı, yazın haftada 2-3 kez sulanmalı, çiçek susuz bırakılmamalıdır. Kışın da musluk suyu ile değil oda sıcaklığındaki su ile sulanmalıdır. Köklerinden ayırarak yeni gardenyalar üretilebilir.

Hiç Bilmediğiniz Güzel Kokan 5 Bitki3- Frezya: İlkbaharda açan çiçeklerindendir. Beyazı, sarısı, pembesi, moru mevcuttur. Her renk frezya ayrı anlamları simgeler. Frezya parfüm ve kozmetik ürünlerde kullanılacak kadar hoş bir kokuya sahiptir. Balkonda ya da bahçede yetiştirilebilen soğanlı bir bitkidir. Çiçek açtığında 15- 20 gün kalır. Kokusu ağır değildir. Çiçek demetlerinde de kullanılır. Bakımı kolay bir çiçektir.

Hiç Bilmediğiniz Güzel Kokan 5 Bitki4- Kokulu Bezelye Çiçeği: Küçük, narin, hoş kokulu bir çiçektir. Minik yapısı kelebekleri andırır. Mavisi, kırmızısı, beyazı, pembesi mevcuttur. Bu çiçek otsu olduğu için sarmaşık gibi bulunduğu yeri sarar. Tek yıllık bir çiçektir. Boyu 1,5- 2 metreye kadar uzar. Çiçekleri kesilmemelidir, kesilirse çiçeklenme süresi uzun sürmez. Çiçeklenmesi sırasında su vermeyi unutmamak gerekir. Toprağı organik olmalıdır. Verimli toprak ile beslenmelidir. Tohumlarıyla çoğaltılabilir. Böceklere karşı korunmalı, gerekli ilaçlamalar yapılmalıdır.

Hiç Bilmediğiniz Güzel Kokan 5 Bitki5- Beyaz Kenarlı Mor Leylak: Hem görseli ile hem de kokusu ile muteşem bir bitkidir. Birçok yerde sıklıkla rastlanan bu çiçek oldukça dayanıklıdır. Her ortamda yetiştirilebilir. Soğuğa da sıcağa da dayanıklıdır. Tabi sıcak havalarda susuz bırakılmaması gerekir. Yoksa kurur. Moru en yaygını olmakla birlikte pembesi ve sarısı da vardır. Sadece bahar aylarında çiçek açar. Her gün belirlenen bir saatte su verilirse daha çok verim alınır. Çok yıllık bir bitkidir. Budaması yapılırsa bir dahaki yıla daha verimli olur.
Bu çiçek saksıda bile yetiştirilebilir. Önemli olan saksının boyutunun doğru seçilmesidir. Olgunlaşmış sürgünleri kışın toprağa dikilerek çoğaltılabilir. Tohumlarından da çoğaltılabilir. Bu çiçeğe leylak ağacı demekte mümkündür.

Kaynakça:
https://www.cicekal.net/blog/tag/leylak-ciceginin-ozellikleri/
https://www.bezelye.org/bezelye-cicegi.html
https://www.cicekal.net/blog/tag/frezya-cicegi-hakkinda-bilgi/
https://www.bitkibakimi.com/…/240-gardenya-bitkisi-bakimi-ve-yetistirilmesi-hakkin.
https://blog.ciceksepeti.com/sakayik-cicegi

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.