Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Amerika’da Dil Eğitimi Nasıldır, Ücretler Ne Kadardır?

0 300

Amerika'da Dil Eğitimi Nasıldır, Ücretler Ne Kadardır?Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika kıtasında yer alan ve bu kıtanın yüzölçümü esas alındığında kıtanın yarısına tekabül eden bir ülkedir. Ekonomik olarak dünyanın en büyüğü olan bu ülke, Birleşik Krallık’ın bir parçası olarak kolonileştirildiğinde takvimler 1600’lü yılları göstermekte idi. Ancak daha sonra Amerikalılar; ki bunlar çoğunlukla Avrupa’dan bu ülkeye gemilerle gelen Avrupalı göçmenlerdir, isyan barağını çekerek bağımsızlık mücadelesi vermiştir. Bu durum er ya da geç gerçekleşmiş olacaksa da buna patlak veren Birleşik Krallık yönetimin Amerikalılar üzerinde uyguladığı yüksek vergi oranlarıdır. Hal böyle olunca köle muamelesi gören Amerikalılar, bu duruma son vermek için istiklal savaşı başlatmıştır. Savaş 4 Temmuz 1776 tarihinde Birleşik Krallık’ın yenilgiye uğraması ve Birleşik Devletler’in zafer elde etmesiyle ve dolayısıyla da bağımsızlığını kazanması sonucunu doğurmuştur. Amerika Birleşik Devletleri, bu tarihle beraber bağımsız bir devlet olmuş ve eyaletlerinin birçoğunda İngilizce dili resmi dil olarak kabul görmüştür. Birleşik Krallık’tan kalan en büyük unsur işte bu dil olmuştur. İngilizcenin evrensel bir dil olması aslında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya gibi ülkelerin Birleşik Krallık tarafından uzun bir süre idare edilmesi ve bu ülkelere kendi sistemini empoze etmesidir. İşte ”Üzerinde Güneş Batmayan İmparatorluk” ifadesi de işte tam da bu yüzden verilmiştir.

İnternet kullanımının yaygınlaşması, aslında İngilizcenin de daha evrensel bir dil haline gelmesine yardımcı olmuştur. Bugün internet ortamında kullanılan yazışma dilinin neredeyse yüzde 80’den fazlası İngilizcedir ve her geçen bu oran daha da artmaktadır. Artık milletiniz uyruğunuz ya da başka bir ifadeyle taşıdığınız pasaport ne olursa olsun, ikinci dil olarak İngilizce konuşmanız, hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bu sayede birçok kişi ve kurumla iletişim sorunu yaşamayacaksınızdır. İngilizce bu anlamda öğrenilmesi gereken en önemli dillerin başında gelir. Her yıl milyonlarca öğrenci ve kişi İngilizce öğrenmek gayesiyle Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmektedir. Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri, öğrenciler vasıtasıyla milyonlarca dolar gelir elde etmektedir. Öyle ki, elde edilen gelir birçok küçük ülkenin yıllık girdisinden dahi fazladır. Uluslararası anlamda en çok tercih edilen ülkelerin başında gelen Amerika Birleşik Devletleri, sahip olduğu esnek programlarla da bunu bir anlamda cazip hale getirmektir. Ayrıca öğrencilere kısmı olarak da çalışma izni sağlayan ülke yasaları, bu anlamda ülkenin tercih edilmesinde katalizör görevi görmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ne dil öğrenmek maksadıyla her yıl 16 milyona yakın öğrenci seyahat etmektedir. Bu bir İstanbul nüfusu demektedir ve son derece etkileyicidir.

Amerika'da Dil Eğitimi Nasıldır, Ücretler Ne Kadardır?Amerika Birleşik Devletleri’ne ülkemizden de çok sayıda öğrenci dil öğrenme maksadıyla seyahat eder. Bunun için alınacak programın süresine bağlı olarak ortalama 15 bin Türk lirası ödeyen yurttaşlar, Amerikan ekonomisine katkı sunmaktadırlar. Tükler, diğer yabancı uyruklu öğrencilerin aksine Amerika Birleşik Devletleri’nden ziyade Birleşik Krallık’ı daha çok tercih etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ne dil eğitimi alma maksadıyla gidilmesi durumunda öncelikle, 20 ila 25 bin Türk lirasını 2 aylık periyot için gözden çıkarmanız gerekir. Bu miktar son derece yüksek olsa da Türkler bir şekilde ülkede özellikle de Türklerin yanında iş bulup, çalışabilmektedir ve masraflarının üçte ikisine kadar tekabül eden kısmı kendi imkanlarıyla böylece çalışarak ödeyebilmektedir. Bazı öğrenciler ise overstay yapma yoluna giderek bir daha ülkeden ayrılmama fikrini benimsemektedir. Bunun yüzünden Amerika Birleşik Devletleri makamları bazı öğrencilere potansiyel kaçak olma ihtimali nedeniyle vize vermekten imtina edebilmektedir.

Kaynakça:
http://alternatifecs.com/amerika-dil-okullari/

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.