Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

CNG(Compressed Natural Gas)’nin Yararları ve CNG Yakıtlı Motorların Avantajları

0 417

CNG(Compressed Natural Gas)'nin Yararları ve CNG Yakıtlı Motorların AvantajlarıDünyada azalan ham petrol ve artan yakıt fiyatlarına karşılık yeni nesil çevre dostu CNG motorları çoğu otobüslerde görmüşüzdür. Bu motor sadece otobüslere değil bütün araçlara uygulanan bir motordur yalnız daha temelleri tam atılamadığından sadece belediye otobüslerinde bulunur. Bu araçları da en çok Ankara’da görmek mümkün. Nasıl bir yakıt olduğuna gelince de evimize gelen iki ve yirmi bar basınçlı doğalgazın aynısıdır. Tek fark daha yüksek basınçlarla ( yaklaşık 200 bar ) araçlara dolum yapılmasıdır.

Bu yakıt türü normal araç yakıtlarına bakılarak çok ucuz ve karmonoksit salımı %0’dır. Bu özelliği bence ucuz olmasıdan daha üstün bir özelliktir. Bu özelliğinden dolayı da yeşil bir simgesi vardır. Compressed Naturel Gas yani “CNG” dolumu ise şehir doğalgaz şebekesinden alınan doğalgazın komprasör sayesinde basıncının iki yüz bar basınca ulaşması ile olur ve araç depolarına doldurulur.

CNG(Compressed Natural Gas)'nin Yararları ve CNG Yakıtlı Motorların Avantajları

CNG benzinle çalışan araçlara göre %60 – %70 oranında daha tasarrufludur. Motor ömrünü uzatır ve çevre dostudur. Yanma sıcaklıgının 650 santigrat derece olması nedeniyle de diğer tüm yakıtlara oranla daha güvenlidir.

CNG’ nin yararlarına bakarsak;
– Diğer yakıtlara göre ekonomiktir. Kullanıcının tasarrufu, aracın yakıt sarfiyatı ile bağlantılı olmakla birlikte, şu anda yurdumuzda doğalgaz, LPG‘ ye kıyasla %40 tasarruf sağlamaktadır.

CNG(Compressed Natural Gas)'nin Yararları ve CNG Yakıtlı Motorların Avantajları– Temiz bir yanma sağladığından motor yağı ömrünü uzatır.
– Çevreci bir yakıttır. Doğalgaz, egzoz emisyonu açısından havayı en az kirleten yakıttır. Bu özelliğinden dolayı, Avrupa Birliği yürürlüğe koyduğu yeni emisyon kuralına en uygun yakıt olarak; taşıtlarda doğalgaz kullanımını vergi indirimi ile teşvik etmektedir.
– Doğalgaz havadan daha hafif olduğu için bir sızıntı halinde diğer yakıtların (LPG, Benzin vs.) tersine hemen havaya karışır ve diğer yakıtlar gibi zeminde birikerek patlayıcı ve yanıcı bir ortam oluşturmaz.
– Oktan sayısının yüksek olmasından dolayı motor yanma verimi daha yüksektir ve bu açıdan motora faydalı bir yakıttır.
– Motora direkt gaz olarak girdiğinden soğuk havalarda dahi kolayca yanar.
– Şu an bazı ülkelerde mevcut kullanılan ve ileride daha yaygın bir hale gelecek olan “Evde Dolum” mümkündür. Yani aracın ihtiyacı olan gaz ev tesisatından temin edilebilecektir.

Ülkemizin konumu itibarı ile doğalgaz hatlarının üzerinde olması bu teknoloji için gayet elverişlidir. Avrupadaki doğalgazlı araç sayısına bakar olursak ülkemiz en son sırada yer almaktadır. Dolum tesis sayılarıda yok denilecek kadar azdır. İlk olarak CNG motorları ABD, İtalya, Yeni Zellanda, Arjantin kullanmıştır. Ülke ekonomisine de çok büyük yarar sağlayan bu teknoloji umarız bizim ülkemizdede yaygınlaşır.

Yazar: Melih ÖZTÜRK

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.