Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Portakalın Besin Değerleri ve Faydaları Nelerdir?

0 462

Portakalın C vitamini açısından mükemmel bir kaynak olmasının yanında bir çok sağlık faydası bulunmaktadır. Aşağıda bu meyvenin besin değerleri ve faydalarından bahsedeceğiz.

Portakal meyvesi “hesperidium” denilen narenciye grubuna aittir. 600’ün üzerinde portakal çeşidi bulunmaktadır.

Bilimsel Sınıflandırma;

Krallık: Bitkiler
Takım: Sapindales
Aile: Turunçgiller
Cins: Narenciye
Tür: C. sinensis

6213_orange-01

Portakalın Besin Değerleri:

Portakal dünyanın en değerli bitkileri arasındadır. C vitamini bakımından çok iyi bir kaynak olmasının yanında kalsiyum, fosfor, potasyum, sitrik asit, beta-karoten ve bazı temel aldehitlerin önemli bir kaynağıdır. Portakal da bulunan predominant flavonoidler “hesperetin” ve “arigenin” molekülleridir. Bunlar biyoaktif bileşiklerdir ve antioksidan ve immünmodülatör olarak hareket etmektedirler. Bu antioksidanlar serbest radikallerin ve vücuttaki kararsız oksijen moleküllerinin etkilerini nötralize etmektedir. Bu da yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur ve size daha genç görünümlü bir cilt sağlar. Aynı zamanda vücudun bağışıklık düzeyini arttırarak hastalıkları engellemeye yardımcı olur.

Portakal, A vitamini açısından zengin bir meyvedir aynı zamanda alfa ve beta karotenler, beta-cryptoxanthin, zea-xanhin ve lutein gibi diğer antioksidanları da içermektedir. A vitamini sağlıklı mukoza ve deriyi korumaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda görme yeteneği korumak için en önemli vitaminlerden biri A vitaminidir. Portakal iyi bir lif kaynağıdır. Doğanın bu küçük harikaları yağ, sodyum ve kolesterol içermezler. Tiamin, niasin, B6 vitamini, magnezyum ve bakır varlığı nedeniyle portakalın besin değeri daha fazla artmaktadır. Portakal çok iyi detoksifikasyon sağlamaktadır bunun nedeni portakalın asidik olması ve meyvenin yaşı, boyutu ve çeşidine bağlı olmak üzere yaklaşık 2.5- 3.0 arasında bir pH değerine sahip olmasıdır.

Portakal müshil özelliği olan “pektin” maddesi bakımından zengindir ve kilolu bireyler için çok etkili olmaktadır. Pektin ayrıca kolonun toksik maddelere maruz kalmasını azaltarak, kolon mukoza zarını korumaktadır. Aynı zamanda, bağırsak kanserine neden olan kimyasallara bağlanır böylece bağırsak kanseri olasılığını azaltmaktadır.

Portakal suyu vücutta ilaçların emilimine yardımcı olur böylece ilacın biyokimyasal ve fizyolojik etkilerini göstermesine yardımcı olmaktadır. Aşağıdaki tabloda portakalın besin değerleri verilmiştir;

Enerji 62 kcal
Lif içeriği 3.1 gr
Askorbik asit 70 mg
Folat 40 mcg
Potasyum 237mg
Su %87
Protein 1,0 gr
Şeker 10.6 gr
Vit. A 2 mcg
Vit. C 49 mg
Vit. B1 0.07 mg
Vit. B2 0.03 mg
Vit. B6 0.06 mg
Vit. E 0.1 mg

6213_cilt-bakimi-c-vitamini

Portakal İle İlgili 10 Gerçek:

1)Portakal dünyanın en popüler dördüncü meyvesidir ve portakal suyu, Amerika’da en popüler meyve suyudur.

2)Brezilya dünyanın en büyük portakal üreticisidir.

3)Portakal tanrıların meyvesi olarak da adlandırılmaktadır. Hercules tarafından çalınan “altın elmalar” olduklarına inanılmaktadır.

4)İspanya’da 35,000,000′ in üzerinde portakal ağacı bulunmaktadır.

5)Florida portakalı, Kaliforniya portakalına göre daha yeşildir. Bunun nedeni Florida’nın ılık gece iklimi, klorofil pigmentlerinin portakal kabuğu içine göç etmesine neden olur böylece portakallar daha yeşil olmaktadır.

6)Tek bir portakal tohumundan birden fazla bitki büyütmek mümkündür.

7)Ağaçlardan koparılmayan olgun portakallar yeniden yeşillendirme denilen bir süreç ile tekrar yeşil renge dönüşebilir. Bununla birlikte bu etki, portakalın tat ve besleyici değerlerini etkilememektedir.

8)Portakal çoğu sebze ve meyveden daha fazla lif içermektedir.

9)Portakal ve portakal çiçekleri sevgi sembolüdür.

10)Portakal ağaçları ağaç hastalıklarından çok yıldırımlar nedeniyle ölmektedir.

Turuncu renk canlılık, güç ve dayanıklılığın sembolüdür ve turuncu portakallar da bu üç özelliği sağlamak için yardımcı olur. Ancak günde üçten fazla portakal tüketmek tavsiye edilmemektedir.

6213_orangebloss_wb

Portakalın Sağlık Açısından Faydaları:

-Kemik Sağlığı: Portakalda iyi miktarda bulunan kalsiyum minerali kemikleri ve dişleri korumaya yardımcı olur.

-Hemoglobin Üretimi: Farklı vücut bölgelerine oksijen taşımak için gerekli olan hemoglobin üretiminde, bu meyvede bulunan B6 vitamini yardımcı olmaktadır.

-Ateroskleroz: Aterosklerozda görülen damar sertliği portakalda bulunan C vitamini tarafından önlenmektedir. C vitamini damar sertliğini önler.

-Kan Basıncı: Birçok çalışma portakalda bulunan “hesperidin” adlı flavonoidin yüksek kan basıncını azalttığını göstermektedir.

-Kanser: Portakalda bulunan özel bir bileşik olan “liminoid” meme, mide, akciğer, deri, ağız ve kolon kanseri gibi bir çok kanser türü ile mücadelede yardımcı olmaktadır. İçerdiği yüksek miktardaki C vitamini vücuttaki zararlı serbest radikallere karşı bir süpürücü olarak çalışan büyük bir antioksidandır.

Beyin Gelişimi: Portakalda bulunan folik asit beynin doğru gelişimine yardımcı olmaktadır.

-Kolesterol: Bu meyvede bulunan antioksidanlar, oksidadif stresle savaşmaktadır. Oksidadif stres kandaki kolesterolün oksitlenmesine neden olmaktadır. Ayrıca portakal kabuğunun altında bulunan alkaloid, karaciğer tarafından üretilen kolesterolü düşürür.

-Bağışıklık: Portakalda bulunan C vitamini vücuttaki beyaz kan hücrelerini uyarmak için yardımcı olur. Böylece bu kan hücreleri bulaşıcı hastalıklarla savaşır ve doğal, güçlü bir bağışıklık sistemi inşa ederler.

Kalp Hastalıkları: Bu meyvede bulunan C vitamini ve flavonoidler büyük ölçüde kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır.

-Böbrek Taşlarını Önleme: Böbrekte oluşan kalsiyum oksalat taşlarına böbrek taşları denir. Düzenli olarak portakal yemek bu taşların oluşumunu azaltır.

-Sağlıklı Cilt: Portakalda bulunan antioksidanlar serbest radikalleri ortadan kaldırmaktadır. Bu serbest radikaller kırışıklıklar ve cilt yaşlanmasına neden olur. Portakalda mevcut antioksidanlar ayrıca cilde parlaklık sağlar.

-Sperm Onarımı: Bu meyvenin düzenli tüketimi sperm sağlığı ve sperm sayısını korumaya yardımcı olur.

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.