Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çuha Çiçeği’nin Faydaları

0 504

Çuha Çiçeği'nin FaydalarıBazıları bu çiçeği ilk kez duyuyor olabilir. Onlar için Çuha Çiçeği nedir onu açıklayalım. Çuha çiçeği, 10-25 cm. uzunluğunda olabilen, yapraklarının ortasındaki çiçek rengi sarı olan bir bitkidir. Ayrıca Çuha Çiçeği Familyası olarak tür adıyla da anılabilir. Bazıları da ismini çıkaramamış olabilir. Bu çiçeğin tek ismi yok. Bahar çiçeği veya ayı kulağı isimleri de bu çiçeğe aittir. İçeriğinde bol miktarda saponin maddesi mevcuttur.

Bu çiçeğin yaprakları, çiçekleri ve kökleri kullanılabilir. Kökleri ve çiçekleriyle çay yapılır. Kök ve çiçekler önce kurutulur ve çay gibi hazırlanıp tüketilebilir. Yaprak kısımları ise salata malzemesi olarak kullanılabileceği gibi, haşlama yöntemiyle de tüketilebilir.

Bu tüketim sonucu bize sağlayacağı faydaları şöyledir:

Kramp oluşmasını engeller. Eğer oluşmuşsa krampın geçmesinde etkili olur. İdrar söktürür. İştah açar. Vücudun rahatlamasını sağlar. Sinirlenmeye karşı etkilidir. Baş ağrısı için birebirdir. Özellikle migren hastalığı olanların baş ağrılarının geçmesinde oldukça etkilidir. Köklerin haşlanarak kullanılması, taş düşürenlere fayda sağlar. Balgam söktürür. Astım vb. üst solunum yolları enfeksiyonlarının gelişmesine engel olur. Uykusuzluk problemi yaşayanlar da yapraklarından çay yapmalıdır.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku