Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Damar Sertliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0 499

Damar Sertliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Atardamarlar sağlıklı bir bünyede esnek bir yapıya bürünmüştür.Vücudun yapısına göre şekil almaktadır, bazı durumlarda genişler bazı durumlarda ise daralarak hareket eder,bu sayede damardan aktarılan kanın miktarı ayarlanmış olur. Çeşitli durumlardan dolayı atardamar duvarları zarar görebilir ya da farklı bir hal alabilir bu durumda kan akış miktarı azalır yada çoğalır.Damar duvarlarının sertleşmesine hastalığın adı yani damar sertliği adı verilmektedir.

Damar sertliği, diğer hastalıklara nazaran teşhisinde geç kalındığında kalıcı hasarlara ve hatta ölüme bile neden olabilmektedir…Kalp krizinin ve beyin kanaması gibi hastalıkların başlangıcı olarak bilinmektedir bu yüzden vücutta taşıdığı risk çok daha fazladır.Batılı ülkelerde hastalığın görülme oranı diğer bölgelere göre çok daha fazladır.

Damar Sertliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Hastalığın Nedenleri Nelerdir?
Hastalığın nedenleri kontrol edilemeyen sebeplere bağlıdır.Bu aileden gelen genetik yapı ile alakalıdır.Bu hastalıktan yaşlılar daha çok etkilenmektedir.Zayıf bünye onarım konusunda sıkıntı yaşamakta ve tedavi aşamasında da yetersiz kalmaktadır. Damar sertliği’nin neden olduğu rahatsızlıklar genel olarak orta yaş sonrası dönemde daha çok görülmektedir.Kalp krizi,40 yaş üstü insanlarda diğer yaşlara oranla çok daha fazladır.Eşit şartlarda ve bünyelerde erkek cinsinin damar sertliği hastalığına yakalanması daha sık görülür.Menopoz öncesi bayanlarda bu rahatsızlığın görülmesi nadirdir bu da hormonal bir olaydır.Menopoz sonrasında ise kadınlık hormonu östrojenin azalması sonucu kadınlarda bu hastalık meydana gelir ve tedavi aşamasında hormonal destek sağlanır.Bu hastalıkta tansiyon önemli bir yere sahiptir.Yüksek tansiyon görülen hastalarda tedavi süreci daha uzun sürmektedir ki zaten hastalığın başlangıç aşaması da yüksek tansiyondur…Sigara kullanan bir insanda damar sertliği ve kalp hastalıkları kaçınılmazdır.Aşırı tüketilen sigara bünyeye olumsuz bir şekilde etki etmektedir.Sigaralı ortam,beslenme düzensizliği ve düzenli yapılmayan spor hastalığın tetikleyicisidir…

Damar Sertliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Belirtileri Nelerdir?
Hastalık kendini ilk aşamada direkt olarak belli etmez kontroller sonrası damar kapaklarında görülen zedelenmeler hastalığın ilk aşamasıdır.Damar sertliği eğer kalpte başlarsa bu çok daha tehlikelidir buna bağlı olarak kalp kası düzenli olarak kasılıp gevşemekte zorluk çeker.Kalp ritmi bozuklukları ve göğüs sıkışması hastalığın en büyük belirtileridir.Göğüs sıkışmaları birçok insanda görülebilir fakat hastalık aşamasında bu sıkışmalar sürekli ve büyük ağrılar şeklinde yaşanır.

Bacaklarda görülen damar sertliği kasılmalara ve kramplara neden olur bunun için de düzenli egzersiz en büyük yardımcıdır,kalp için de aynı şey söylenebilir düzenli yapılan spor bu hastalığı sizden uzak tutacaktır…

Tedavisi Nasıl Yapılır?
Anjiyo denilen ultrason yöntemi ile damarlar kontrol altında incelenir ve tıkanıklık varsa ilk olarak bunun tespiti yapılır. Bazı hastalara efor testi uygulanır. Tedavi hastalığın boyutuna göre yani damarların durumuna göre belirlenir,eğer daralma çok fazla değilse hastaya ilaç tedavisi uygulanır ve tedavi bu şekilde sonuca ulaştırılır,daha ciddi durumlarda ise bypass ameliyatı gerçekleştirilir.Hastalıktan korunmak ya da tedavi sürecini hızlandırmak adına sigaralı ortamdan uzak durmak ve düzenli spor yapmak gibi programlar uygulanır. Yüksek tansiyonu kontrol altına almak ve beslenme listesi vermek de tedavi süreci içerisinde yer almaktadır.Daha önce kalp krizi geçirmiş hastalara farklı ilaç tedavisi uygulanmaktadır bu da yeni bir kalp krizi rahatsızlığını önlemek amaçlı uygulanır.

Yazar: Ali ERSOY

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.