Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dennis Ritchie Kimdir?

0 261

Dennis Ritchie Kimdir?9 Eylül 1941′ de doğan Dennis Rıtchıe , Bell laboratuvarında arkadaşı Ken Thompson ile birlikte c program dilini meydana getirmiş olup, halen kullanmakta olduğumuz LUNİX işletim sistemini geliştirmiştir. Lunix işletim sistemi çok basit bir dil ile yazılmasına rağmen, kodları algılmak için yeterince dahi olmanıza gerekir.

Dennis Rıtchıe, halen okutulmakta olan, C program dili kitabını 1978 Ken Thompson ile birlikte yazmıştır. Ayrıca 1971 yılında, UNİX programcısının el kitabını yayınlamıştır.

Dennis Rıtchıe’ ın yazdığı ilk program ise;

main(){
printf(“hello world”);
}

olmuştur.

Şuan halen kullanmakta olduğumuz ve bilgisayar çağı olduğu sürece kullanacağımız, c#(c sharp),java,c++ gibi program dillerine önemli ölçüde yararları olmuştur.
Steve Jobs’un İPHONE andorid sistemlerinin oluşmasında da,önemli ölçüde katkı sağlamıştır. Dennis Rıtchıe birçok usenet gruplarında, dmr lakabı ile tanınmaktadır.

Dennis Rıtchıe’in unutulmaz iki önemli sözü vardır;
“UNIX temelde basit bir sistemidir, ama basitliği anlamak için dahi olmanız gerekir. ”
“Her zaman daha iyisi için C gereklidir.”

Evet Dennis Rıtchıe bir dahiydi ve günümüzde birçok elektronik cihazların oluşmasında, onun emeği vardır. 12 Ekim 2011 yılında kaybettiğimiz Dennis Rıtchıe’yi saygıyla anıyoruz…

Yazar: Meltem YILDIRIM

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.