Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ağızdaki Sarımsak ve Soğan Kokusundan Kurtulmanın 9 Yolu

0 499

Soğan ve sarımsak, içerdiği zengin besin maddeleri sebebiyle adeta bir şifa deposu olarak kabul edilir ve bu durum onları dünya genelinde en çok tüketilen gıdalar arasına sokmaktadır. Özellikle bitkisel bazlı ev tedavilerinde bu iki sebze pek çok sağlık faydası ile liste başı olmayı her dönem başarmış, bunun yanında yemeklere lezzet katması da tüketim oranını daha da yükseltmiştir. Fakat bunun yanında çiğ tüketiminde ağızda bıraktığı hoş olmayan kokusu sebebiyle çevredekilere rahatsız vermesi çiğ tüketilmesini çekinceli hale getirmiştir. Soğan ve sarımsak tüketen birinin yedikten sonra arkadaşını selamlaması, topluma girmesi utanç verici bir durum olarak sık yaşanılan bir durumdur. Böyle bir durumdan kaçınmak için sarımsak soğan tüketiminden kaçınmak bir seçenek olmakla birlikte, bu sebzelerin sağlığa faydaları göz önüne alındığında bu akıllıca bir hareket değildir.

Sarımsak ve Soğan Nefeste Neden Kötü Kokar?

Soğan veya sarımsak tüketildiğinde birçok insanda kötü nefes kokusu sık görülen bir durumdur. Bunun ana nedenlerinden biri, sarımsak veya soğanların çiğ halde tüketilmesidir. Bu sebzeler, kendine özgü bir koku veren, kükürt içeren bileşiklere sahiptir. Hem soğan hem de sarımsak çok çeşitli sağlık ve tıbbi faydalara sahip olsa da, kokusu nefesten saatlerce hatta gün boyunca çıkmadığından dolayı bu sebepten dolayı yemekten kaçınılır. Bunun yanında birkaç etkili ev çözümü ile nefesteki sarımsak ve soğan kokusundan kurtulmak mümkündür. İşte ağızdaki sarımsak ve soğan kokusundan kurtulmanın 9 yolu:

1. Fırça ve Diş İpi

Fırçalama ve diş ipi kullanımı iyi bir ağız bakımı rejiminin önemli adımlarıdır. Yemekten sonra ağzınızda bırakılabilecek kalıntıları fırçayla temizlemek soğan ve sarımsak kokusundan kurtulmaya yardımcı olabilir, böylece koku neredeyse tamamen azaltılır. Ancak, bu noktada dikkat edilmesi gereken dil temizliğinin en iyi şekilde yapılmasıdır.

2. Bir Dil Kazıyıcı

Ağızdaki Sarımsak ve Soğan Kokusundan Kurtulmanın 9 YoluDil temizliği, ağızdaki uçucu kükürt bileşiklerinin azaltılmasında yardımcı olur, böylece ağız kokusu ve nefes kokusu da azalır. Soğan ve sarımsağın yararları konusunda bilinçli olan birinin elinin altında kaliteli bir dil kazıyıcı bulundurması bu şifa depolarını tüketme özgürlüğü sunmaktadır.

3. Gargara

Bir diş fırçalama rutininin ardından, dil temizliği yapmak ve ağzı gargara ile durulamak, nefesi tazelemek için kesin bir yoldur. Bununla birlikte, bu uygulamaların ağız kokusuna veya nefes kokusuna karşı en iyi sonuçları verdiği deneyimlenmiş ve sarımsak kokan nefes için de harika bir çözüm olabilir. Klor dioksit içeren ağız gargaraları ağız kokusundan kurtulmak için en iyi seçeneklerden biridir.

4. Kabartma Tozu

Bakterilerin soğan, sarımsak ve diğer gıdalardaki kükürt içeren bileşikler üzerindeki etkisi, kötü nefes kokusunun ana nedenlerinden biridir. Kabartma tozunun antibakteriyel etkisi, ağız ve nefes kokusunu tetikleyen oral bakterilerle savaşarak ağız kokusunun azalmasına yardımcı olabilir. Bir bardak ılık suya bir ila iki çay kaşığı kabartma tozu eklenerek iyice karıştırılmalı ve bu solüsyon ağzı çalkalamak için kullanılmalıdır. Bu solüsyonun günde bir kaç kez kullanılması ya da tercihen her yemekten sonra durulanması kötü nefes kokusunu gidermek için etkili bir çözüm noktasıdır.

5. Limon Suyu

Limon suyunun pH değeri düşüktür. Ağızdaki kükürt bileşiklerinin parçalanmasından sorumlu olan alinaz enzimini etkisizleştirir, bu da kötü nefes kokusunu giderir. Bir bardak suya bir çorba kaşığı limon suyu ekleyerek iyice karıştırılmalı ve bu solüsyonla birkaç saniye ağız çalkalanmalıdır. Bunu tercihen yemeklerden sonra günde 1-2 kez, yapmak nefesteki kötü kokuların giderilmesinde etkili olabilir.

6. Süt İçmek

Süt tüketmek, nefesteki soğan ve sarımsak kokusunu gerçekten maskeleyebilir. Sarımsak ve soğan yemeden önce süt içmek etkiyi daha da belirginleştirir. Sütün içindeki yüksek su ve yağ içeriği sarımsak kokusunu azaltmada yardımcı olur. Süt ayrıca buzdolabındaki kötü kokuların giderilmesi içinde kullanılan bir yöntemdir.

7. Sakız

Ağızdaki Sarımsak ve Soğan Kokusundan Kurtulmanın 9 YoluNane aromalı sakız çiğnemek genellikle nefes kokusunu maskelemek için hızlı bir çözümdür. Bununla birlikte, ağız kokusuna sebep olan birçok diş eti problemi de bulunmaktadır. Probiyotikler, çinko asetat ve manolya kabuğu, okaliptüs ve alil izotiyosiyanat (AITC) içeren çinko laktatlı çiğneme sakızları ağız kokusunun tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

8. Yeşil Çay

Yeşil çay, nefesteki sarımsak veya soğan kokusundan kurtulmaya yardımcı olabilecek dezenfektan ve deodorant özellikleri sergilemektedir. Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı yeşil çay eklenerek 5-10 dakika boyunca demlenir ve süzülür. En iyi sonucu elde etmek için tercihen yeşil çayı günde 1-2 kez, yemekten hemen sonra içmek, kötü nefes kokusunu önlemede etkili bir çözüm yoludur.

9. Elma

Çiğ elmalar, kükürt içeren bileşikleri sarımsak ve soğan içerisinde nötrleştirebilir, böylece sarımsak veya soğan kokusunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Yemeklerden sonra birkaç dilim çiğ elma yemek ya da bunu günde 1-2 kez yapmak kötü nefes kokusunu gidermede pratik ve etkili bir çözüm yolu olabilir.
Ağızdaki Sarımsak ve Soğan Kokusundan Kurtulmanın 9 YoluNefesteki soğan ve sarımsak kokusu bazı kişilerde birkaç dakika sürerken bazılarında 24 saat süre kalabilir. Bu iki şifa deposu olarak adlandırılan gıdanın tüketimini sağlık faydaları göz önünde bulundurulduğunda tüketilmesi sağlıklı yaşam koşulları faktörleri arasında kabul edilir. Bunun yanında nahoş kokusundan kaçınmak isteyenler için evde uygulayabileceği pratik yollar ile bu kokulardan kurtulmak mümkündür.

Kaynakça:
wikihow.com
foodntv.com
scienceabc.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku