Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gini Katsayısı Nedir? Ne İşe Yarar?

0 586

Gini Katsayısı Nedir? Ne İşe Yarar?Gini Katsayıları, zengin ve yoksul arasındaki gelir veya refah bölünmesini ölçmek için kullanılan popüler bir istatistiksel önlemdir. Ülke veya Devletlerdeki bir dağıtımın – gelir veya zenginlik gibi – eşitsizliğini ölçer. Değeri sıfırdan 1’e değişir; mükemmel eşitliğe işaret eden sıfır ve mükemmel eşitsizliği belirten sıfır. Gini Katsayıları, bir ülkenin zaman içindeki gelir dağılımını karşılaştırmak için kullanılabilir. Artan bir eğilim, gelir eşitsizliğinin mutlak gelirden bağımsız olarak yükseldiğini göstermektedir.Bunu ölçmenin birçok yolu olsa da en çok iki yöntem kullanılır.Birincisi, vergi öncesi gelir ve harcanabilir gelir temel alınmıştır.İkincisi, vergilerden önce vergi ve sosyal harcamaları değerlendirmektedir. Dolayısıyla, bir anlamda iki çeşit yöntem arasındaki fark, bir ülkenin maliye politikasının vergilendirme ve sosyal harcamalardaki zengin-fakir bölünmeyi azaltma etkinliğini göstermektedir.

Gini Katsayısı Nedir? Ne İşe Yarar?Gini Katsayısı Neden Önemlidir?

Gini Katsayısındaki genel bir artış, hükümet politikalarının kapsayıcı olmadığını ve yoksullar kadar (veya daha da fazla) zenginlerden fayda sağladığını göstermektedir. Örneğin, yolcu tren biletleri için yapılan bir sübvansiyon, büyük bir bütçe harcamasını gerektirir ve fakirleri hedef alabilir. Ama fayda aslında yoksullar tarafından türetilebilir. 0.40’ın altındaki Gini rakamları genelde ekonomik uzmanlar tarafından tolere edilebilir sınırlar dahilinde kabul edilir.

Gini Katsayısının Değerleri Neyi İfade Etmektedir?
0 değeri, eşitsizliğin yokluğuna karşılık gelir; böylece hanehalkı büyüklüğü ve bileşimi açısından düzeltilmiş olan tüm bireylerin aynı hane halkı gelirleri elde edilir.
Buna karşılık, 1 değerinin en uçtaki eşitsizliğe karşılık geldiği, tek bir bireyin ekonomideki tüm geliri olduğu söylenir

Gini Katsayısı Nedir? Ne İşe Yarar?Gini KatSayısı Neyi Gösterir?

Zengin-fakir bölünmesinin, toplumun daha büyük bir kesiminin ekonomik büyümeden fayda sağladığından emin olmak için kontrol altında tutulması önemlidir.Gini katsayısının daha yüksek olması, görevdeki bir hükümetin ülkenin refah düzeyi üzerinde eşitlik sağlayamadığı, zengin kesime daha çok fayda sağladığı anlamına gelebilir.

1971 Nobel ödüllü Simon Kuznets’in bu konuda ilginç bir bakış açısı vardır.Kuznets Eğrisi, ekonomik büyümenin başlangıçta daha büyük eşitsizliğe yol açtığını ve Gini Katsayının yükseldiğini gösterdi; ancak ekonomi geliştikçe, piyasa güçleri ilk önce eşitsizlik seviyelerini artırdı ve sonra eşitsizlik seviyelerini (böylece Gini katsayısını) düşürdü.

Bu durum; ekonomik büyümenin ilk aşaması, yeniliklerin ilk dalgasına katılan çalışanların ve yatırımcıların gelirini artırdığı için olur.Bu ekonomik büyümeyle birlikte işçiler ve yatırımcılar kısa sürede yetişmekte ve gelirlerini iyileştirmektedir.

Kaynakça:
http://www.thehindubusinessline.com/opinion/columns/slate/gini-coefficient-definition-india-inequality/article9895692.ece
https://www.tutor2u.net/economics/reference/gini-coefficient

Yazar:Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku