Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyaca Ünlü Kadın Biyologlar Kimlerdir?

0 738

4398_rosalind_franklin (1)

Biyolog; farklı hayat formlarını anlamaya çalışan, onlarla çevre arasında bağlantı kuran ve bu konu üzerinde çalışma ve deneme yapan kişidir. Kadın bilim insanları, erkeklerin egemenliğinde önce,önemli avantajlara sahiptirler ve bilim dünyasına değerli katkılarda bulunmuşlardır. Kadın biyologları takip ettiğimizde biyolojinin farklı dallarında özelleştiklerini görmekteyiz ki; her biri hastalıkların tedavi edilmesi ve savaşılması için, derin analitik çalışmalarda katkıda bulunmuşlardır ki bu doğal çevrenin en iyi şekilde korunması içindir.

Rosalind Franklin – Biyofizikçi

Franklin 25 Temmuz 1920’de doğmuştur. Cambridge Üniversitesi’nde doktorasını yapmış ve mezun olmuştur.Franklin,DNA ile çalışmış ve X-Ray difraksiyon fotoğrafını ortaya çıkarmış, Polio virüs ve Tütün Mozaik Virüs ün etkilerini araştırmıştır.37 yaşındayken parlak biyoloğun yaşamı kanserle bölünmüştür. Rosalind,daha fazla DNA ile çalışmaya devam edemedi çünkü ölümü sonrası Nobel ödülleri ilan edildi.

Anita Roberts – Moleküler Biyolog

Anita’nın gözlemi,TGF-beta proteini yara iyileşmeleri,kırıklar ve onun epitel ve lenfoid hücreleri büyümelerinin üzerindeki etkisi üzerineydi ki bu Anita’yı 2005’te 49.En İyi Biliminsanı yaptı.Anita,30 senesini Sağlık Ulusal Enstitüsü’ndeki kanser departmanında harcadı ve kansere yenilmeden önce Karsinogenez ve Hücre Döngüsü Laboratuarı’nda üst düzey laboratuar şefi olarak çalıştı.

Dian Fossey – Primatolog4398_dian_fossey

Fossey 1932’de San Fransisco ‘da doğmuştur.Fossey eğitimine öncü veteriner olarak başladı fakat sonra San Jose State College’da mesleki terapi programına geçiş yaptı.1966 Aralık ayında gorilleri doğal habitatında görmek için Afrika’ya gitti ve 26 Aralık 1985’te kaldığı yerde vahşice öldürülmüş bir halde bulundu.Onun öncülüğünde Afrika’daki goril populasyonu arttı ve Afrika gorillerin kaçak avlanmasının kontrolleri sonuçlandı.

Eugenie Clark – İhtiyolog

Eugenie,popüler bilinen ismiyle ‘Shark Lady(Köpekbalığı kadın)’,köpekbalıklarının davranışlarını ve zehirli tropikal balıklar üzerindeki çalışmayla tanınmaktadır.New York’ta doğmuştur ve New York Üniversitesi’nden doktora derecesini almıştır.Bu konuyla ilgili sayısız ödül ve derece,Eugenie’ye 3 kitap ve 160’tan fazla makale yazdırmıştır.

Elizabeth Vrba – Paleontolog4398_220px-elisabeth_vrba_2009-02

1974’te Cornell Üniversitesi’nde zooloji ve paleontoloji doktora ünvanını aldı.Vrba’nın en çok bilinen araştırmaları,Turnover Pulse hipotezi(10 milyon yıl öncesindeeki çevresel değişimin evrim üzerindeki etkileri) ve Afrika memelilerinin evrimidir.Vrba,Yale Üniversitesi’nde paleontolog ve moleküler biyoloji alanında antilopların filogenisindeki değişim projesini içermekte.

Barbara McClintock – Sitogenetikçi

Barbara,1927’de Cornell Üniversitesi’nde botanik doktorasını kazandı.Onun araştırması,mısırın sitogenetik olarak gelişimini ve mısır kromozomlarının görme tekniğini arka planda değerlendirmektir.Barbara,1983’te Fizyoloji ve Tıp alanında Nobel Ödülü kazanmıştır.

Elaine Fuchs – Hücre Biyoloğu

4398_nettie_stevensFuchs,Princeton Üniversitesi’nde biyokimya alanında doktor ünvanı almıştır ve onun bilinen çalışmaları;çeşitli deri hastalıkları ve memeli derisindeki moleküler mekanizmaların araştırılmasını içerir ki bu dermatolojinin görünümünü evrimleştirmektedir.Onun şu an ki odak noktası ise derideki kök hücreler ve kök hücrelerin deri ve saç üretimidir.Elaine,şu anda Rockefeller Üniversitesi’nde Memeli Hücre Biyolojisi ve Gelişimi Laboratuarında yöneticidir.

Nettie Maria Stevens – Genetikçi

Nettie,Bryn College ve Stanford Üniversitesi’nden mezundur ve bu okullar onun doktorasını aldığı yerlerdir.Onun çalışması X ve Y kromozomları üzerinde cinsiyetlerin özelliklerini belirlenmesindeki faktörler,cinsiyet saptanmasının uzun münakaşalarını sona erdirdi.Kısa hayatında deneysel fizyoloji ve sitoloji üzerine 38’den fazla makale sığdırdı.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/famous-women-biologists.html

Yazar:Gülseren Billur Akdeniz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.