Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Zehirli Kobraları

0 347

Kobra, çoğu Naja cinsine ait olan elapidler olarak bilinen bir grup zehirli yılana atıfta bulunmak için kullanılan ortak isimdir. Tüm kobralar zehirlidir ve çoğu tehdit edildiğinde bir başlık üretme yeteneğine sahiptir. Burada liste olarak en zehirli 10 kobradan bahsediyoruz. Bu yılanların zehrinin LD50 değeri parantez içinde isimlerinin yanında belirtilmiştir. LD50 ölümcül doz anlamına gelir. LD50 değerini düştükçe zehir daha güçlüdür.

10. Ekvator Tüküren Kobra (0.60 Mg/Kg)

Ekvator tüküren kobra, Tayland, Malezya, Filipinler, Brunei, Endonezya ve Singapur ülkelerinde bulunan bir Güneydoğu Asya türüdür. Bu yılanlar, birincil ve ikincil ormanlarda 4.900 fit yüksekliğe kadar yaşarlar. Bazı kobralar da insan yerleşimlerinin yakınında yaşar. Ekvator tüküren kobra esas olarak kemirgenlerle beslenir, ancak bazen diğer yılanlar, küçük memeliler ve kertenkelelerle de beslenir. Ekvator tüküren kobra, dünyadaki en zehirli kobralardan biridir. Tehdit edildiğinde, kolayca zehir tükürür veya ısırırlar. Bu kobranın zehiri, tedavi edilmediği takdirde kurbanın ölümüne yol açabilecek nörotoksinler, sitotoksinler ve kardiyotoksinler barındırır.

9. Monocled Kobra (Kg Başına 0,47 Mg)

Monocled kobra Güneydoğu ve Güney Asya’da yaygındır. Bu kobralar çok çeşitli habitatlara uyum sağlayabilir. Tek gözlü kobralar, küçük memeliler, yılanlar, amfibiler ve diğer sürüngenlerle beslenen karasal yılanlardır. Yılanlar tehdit edildiklerinde kendilerini savunmak için saldırmaya hazırlanırlar. Tek gözlü kobra oldukça zehirlidir ve nörotoksinler, kardiyotoksinler ve miyotoksinlerden meydana gelmektedir.

8. Cape Kobra (Kg Başına 0.37 Mg)

Cape kobra, savan, çalılık, çöl ve yarı çöl alanları gibi çok çeşitli habitatlarda yaşamaktadır. Güney Afrika‘ya özgü bir kobradır. Yılan geniş bir av tabanına sahiptir ve gündüzleri avlanır. Cape Kobrasının tehlikeli zehri, insan evlerini ziyaret etme alışkanlığıyla birleştiğinde, onu Afrika’nın en korkulan yılanlarından biri yapar. Zehrin hem nörotoksik hem de sitotoksik bileşenleri vardır ve hemen tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

7. Hint Kobrası (Kg Başına 0.29 Mg)

Hindistan’da yaşayan en zehirli yılanlardan biri olan Hint kobrası, Hindistan’da insanlar üzerindeki yılan ısırıklarının çoğundan sorumlu dört yılan türü olan “büyük dörtlü”nün bir üyesidir. Bununla birlikte, Hint kobrası, Hindular tarafından büyük saygı görüyor ve hatta Nag Panchami’nin Hindu festivali sırasında tapılıyor. Yılan hem yoğun hem de açık ormanlarda, kayalık arazilerde, sulak alanlarda, ekin tarlalarında ve hatta insan yerleşimlerinde bulunur. Hint kobrasının ısırığı, hem nörotoksik hem de sitotoksik bileşenlere sahip güçlü bir zehir verir. Zehir, tedavi edilmediği takdirde kasları felç etme ve ölüme neden olabilir.

6. Çin Kobrası (Kg Başına 0.28 Mg)

Çin kobrası, Güney Çin’de yaşayan zehirli bir elapiddir. Çin ve komşu ülkelerde bu yılanla ilgili birçok yılan sokması vakası kaydedilmiştir. Çin kobrası, menzili içindeki otlaklarda, mangrovlarda, ormanlık alanlarda ve çalılıklarda yaşar. Türler ayrıca ovalardan 6.600 fit yüksekliğe kadar değişen yüksekliklerde bulunur. Yılanın kemirgenleri, amfibileri, daha küçük sürüngenleri ve kuşları içeren geniş bir av tabanı vardır. Çin kobrası, karşı karşıya geldiğinde son derece saldırgan olabilir ve tehdit hissederse saldırma potansiyeli bulunur. Nörotoksinler ve sitotoksinler, Çin kobra zehirinin ana bileşenleridir. Güçlü bir ısırık, yetişkin bir insanda ölüme neden olacak kadar zehir enjekte edebilir.

5. Çinhindi Tüküren Kobra (Kg Başına 0.25 Mg)Dünyanın En Zehirli Kobraları

Çinhindi tüküren kobra, Laos, Vietnam, Kamboçya ve Tayland dahil olmak üzere Güneydoğu Asya’da bulunan en zehirli kobra türlerinden biridir. Yılanlar, ormanlık alanlar, ovalar ve tepeler dahil olmak üzere çok çeşitli habitatlarda yaşar. Çinhindi tüküren kobra günün farklı saatlerinde oldukça değişken bir davranış sergiler. Gündüzleri çekingendir ve tehdit edildiğinde hemen sığınak arar. Ancak geceleri yılan tehdit edilirse büyük ihtimalle saldıracaktır. Yılan önce kurbanına zehir tükürür ve daha fazla tehdit edilirse kurbanı ısırır. Bu tüküren kobranın zehri, güçlü nörotoksin ve sitotoksinin güçlü bir kombinasyonudur. Isırmadan sonra tedavi edilmeyen yetişkin insanlarda kas felci ve boğulma nedeniyle ölüm meydana gelebilir.

4. Orman Kobrası (0,225 Mg/Kg)

Orman kobrası, Afrika’da, özellikle kıtanın batı ve orta kesimlerinde yaşayan bir elapiddir. Adına rağmen kobra, nemli savan habitatları, ova ormanları ve daha kuru ekolojik bölgeler dahil olmak üzere çok çeşitli ortamlarda yaşayabilir. Orman kobrasının beslenmesi böcekleri, küçük memelileri ve sürüngenleri içerir. Orman kobrası çok tehlikeli bir türdür. Her zaman yüksek alarmdadır ve gergin bir davranış sergiler. Orman kobra ısırığı, ısırığın güçlü nörotoksik doğası nedeniyle doğada yaşamı tehdit eder. Yılan önemli miktarda zehir enjekte ettiğinden, zehirlenme ile ölüm 30 ila 120 dakika içinde gerçekleşebilir.

3. Samar Kobra (0.21 Mg/Kg)

Samar kobrası, Filipinler’in Mindanao ve Visayas ada gruplarına özgü, son derece zehirli bir kobra türüdür. Bu türün yaşam alanı tropikal ovalardan dağlık ormanlara kadar uzanır. Yılan esas olarak kemirgenlerle ve daha az sıklıkla sürüngenler ve kurbağalarla beslenir. Samar kobra, sitotoksik özelliklere de sahip olan ölümcül bir nörotoksik zehir üretir. Bu kobranın zehirli ısırıkları, geniş doku nekrozunu ve solunum yetmezliğinden ölümü tetikler. Kobra, sinirli davranışlarıyla bilinir ve tehdit edildiğinde hedefe zehir püskürtür. Zehir, kurbanın gözüne girerse, zamanında dışarı atılmazsa kalıcı körlüğe neden olabilir.

2. Filipin Kobrası (Kg Başına 0.14 Mg)

Filipin kobrası, Filipinler’in kuzey bölgelerine özgü, oldukça zehirli bir elapiddir. Bu kobra türü, alçak düzlükler, otlaklar, yoğun ormanlar, ekin tarlaları ve ayrıca insan yerleşimleri dahil olmak üzere çok çeşitli habitatlarda yaşar. Su kaynaklarının yakınında yaşamayı tercih eder ve mükemmel bir yüzücüdür. Filipin kobrası çoğunlukla küçük kemirgenler ve ayrıca kurbağalarla beslenir. Bu yılanların zehiri, saf ve güçlü bir postsinaptik nörotoksindir. Solunum yetmezliği ile ölümü tetikleyebilir. Yılanlar, zehirlerini 9,8 metreye kadar olan hedeflere tükürebilir.

1. Hazar Kobrası (0,10 Mg/Kg)

Hazar kobrası, dünyadaki en zehirli kobra türüdür ve Transcaspian bölgesinde bulunur. Bu nedenle menzili Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan ve İran, Pakistan, Afganistan ve Hindistan’ın bazı bölgelerini kapsamaktadır. Hazar kobrası, menzilindeki dağların kayalık, taşlık ve yarı kurak eteklerinde yaşar ve 3.000 metreye kadar yükseğe kadar yaşamını sürdürebilir. Kobra mükemmel bir yüzücü ve tırmanıcıdır. Küçük memeliler, kuşlar ve amfibiler bu zehirli elapidlerin avıdır.
Hazar kobrası oldukça saldırgan bir türdür ve huysuzluğuyla ünlüdür. Tehdit edildiğinde kobra başlığını açar, sallanır ve tıslar ve tekrar tekrar saldırır. Hazar kobrasının zehiri, bir ısırıktan sonra şiddetli nörotoksisite, ağrı ve şişmeyi tetikleyebilir. Tedavi edilmediği takdirde ölüm meydana gelir ve tedavi edilmeyen ölüm oranı %70 ila 75’tir, tüm kobra türleri arasında en yüksek orandır. Orta Asya’da, Hazar kobrası, önemli sayıda yılan ısırmasına bağlı ölümden sorumludur.

Kaynakça:
https://www.webtekno.com/standart-bir-kobra-yilanin-zehrini-sinek-isirigi-gibi-gosteren-dunyanin-en-zehirli-3-yilani-h50051.html

Yazar: Can Baskın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.