Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Elektrik Alanı

0 389

Elektrik AlanıYüklü parçacıklar elektrik alanı meydana getirerek yüklü başka parçacıklara kuvvet uygular. Elektrik alanı iki kütle arasında kütle çekim etkisine benzer ve sonsuza kadar ilerleyebilir. Uzaklık karesiyle ters orantılıdır. Aralarında önemli fark vardır. Kütle çekimi daima iki kütleyi birbirine çeker, ancak elektrik alanı itme etkisi de gösterebilir. Büyük kütleler genellikle net yük taşımadıklarından elektrik alanı bu uzaklıklarda sıfırdır. Dolayısıyla evrende kütle çekim kuvveti elektrik alanı kuvvetinden zayıf ve baskındır.

Elektrik alanı, uzayda değişkendir. Büyüklüğü ise bir noktadaki birim yüke etkiyen kuvvet kadardır. Test yükü kendi alanı ana alanı tahrip etmeyecek küçüklükte ve manyetik alandan etkilenmeyecek kadar statik olmalıdır. Elektrik alanı vektörel bir niceliktir. Büyüklük ve yönü vardır. Vektör alanıdır.

Alan çizgileri pozitif yükü pozitif yönde hareket etttiren patikalardır. Bu çizgilerin fiziksel varlıkları yoktur. Hayal ürünüdürler. Bu çizgiler iyi bir iletkene 90 derece girmelidir. Kesişmez ve üzerlerine kapanmazlar.
Üzerinden akım geçmeyen iletkenler, tüm yükü dış yüzeylerinde taşırlar. Dolayısıyla iletken içindeki alan sıfırdır. Bu ilkeye “Faraday Kafesi” denir. Yani iletken içini dış etkilerden yalıtır.

Yüksek gerilim ekipmanları tasarımında elektrostatik önemlidir. Her elektrik alanının bir sınırı vardır. Bu sınırın ötesine elektrik kırılma elektriği denir. Bu değer uzun boşluklarda küçüktür. Buna en belirgin örnek yıldırımlardır. Yıldrımlar bulutlar arasındaki elektrik alanının hava kaldırıcı seviyeyi aşmasıdır. Yıldırımların değeri 100 MV’a varır.
Elektrik alanı kuvveti, etrafındaki nesnelerden çok etkilenir. Bilhassa köşeler bükülmeye çalışıldığında yıldırımlar mutlaka sivri yerlere düşerler.

Kaynakça:
Wikipedia

Yazar:Halil İbrahim Arik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku