Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Elmas, Zümrüt ve Safir Neden Değerlidir? Bu Taşlarının Özellikleri Nelerdir?

1 7

Doğanın,insanlığa sunduğu nimetler diyebiliriz bu taşlar için. Fazlasıyla değerli ve özellikletakı sektöründe tercih edilmektedir. Benzersiz renkleri ve parlaklıklarıyla yeryüzündekidiğer taşlardan çok daha farklı bir yapıya ve görünümüme sahiptirler. Bazıları kadınların vücudunda simgelenirken bazıları da tarih boyunca birçok medeniyetin sembollerinde yer aldı. Sizlere bu değerli taşlar hakkında bilgiler sunacağım.

Elmas
Elmas, değerli taşlar arasında en kıymetlisi ve en uzun ömürlüsü olarak bilinir, geçmişi çok daha eskiye dayanır ve çıkarılması en güç taşlardan bir tanesi olmasıonu diğer taşlardan biraz daha farklı kılmaktadır. Parlak rengi ve göz alıcı şekli ile dikkatleriüzerine çekmeyi başarmıştır. 4000 yıl kadar önce Hindistan’da bulunmuştur bazı uzmanlar iseelmasın bundan daha önceleri bulunduğunu öne sürmektedir. En bilinen türü, saf, renksiz elmastır.

Renk konusunda farklılık sağlayabilir içerdiği maddeler çoğu zaman farklıdır ve bu da renk konusundaetkilidir. 1 karat ağırlığında bir pırlanta elde edilebilecek ham elmas kütlesinin çıkarılmasıiçin 250 ton toprak kazılmalıdır tabii ki bu sayı ortalama verilen bir sayıdır. Kaliteli bir pırlanta için4C denilen özellikler sağlanmalıdır. Kesim, Renk, Berraklık ve Karat ağırlığı dikkat edilmesigereken 4 ana özelliktir.

Zümrüt
Tarihe bakıldığında birçok kültür ve medeniyetin sembolü olarak anılan değerli bir taştır zümrüt. İçeriğindeki zenginlik sayesinde harika bir renge sahiptir.Parlak yeşil olarak adlandırılan bu renk Zümrüt taşının en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Kusurların giderilmesi adına Zümrüt için yapılan çalışmalar daha zahmetlidir, oymacılık sayesinde orijinal rengi korunur ve daha az zararla en iyi sonuca ulaşılır. En iyi ve kaliteli zümrütler Kolombiya’da çıkarılmaktadır. Bunun yanı sıra Avusturya, Hindistan, Avusturalya, Brezilya, Güney Afrika, Mısır, ABD, Norveç, Pakistan ve Zimbabwe’de de çıkarılan zümrütler kalitesi bakımından üst seviyededir.

Safir
Sabit bir rengi yoktur ancak genel olarak koyu mavi rengi ile bilinmektedir. Demir ve titanyum katkıları dolayısıyla farklı renklerle sergilenmesi mümkündür. En kıymetli Safir taşı mavi ve berrak olan taşlardır. Doğal ışık ortamında renk değiştiren bu taşlar kesim konusunda zümrüt kadar zahmetli değildir ve genellikle üçgen ve yuvarlak şekilde kesilerek biçimlenir. Hindistan’ın bazı yörelerinde bu değerli taşın çıkartılma ve işlenme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Kamboçya, Brezilya, Kenya, Malawi ve Kolombiya’da da Safir çıkartılmaktadır ancak içindebarındırdığı maddeler farklı renklerde Safir taşını meydana getirmektedir.

Dünya üzerinde birçok değerli taş vardır ancak üzerinde çok fazla çalışılan ve işlenmesikonusunda hassasiyet gerektiren taşlar Elmas,Safir ve Zümrüttür. Değerleri bakımındanfarklarını ortaya koymaktadır. Bu 3 taşın yanı sıra arda kalan diğer değerli taşlaryarı değerli taşlar adı ile bilinmektedir. Bunlardan bazıları; kuvars, oltu taşı, kehribar, inci, obsidyen, topas.

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.