Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mutluluk Fobisi (Cherophobia) Nedir?

0 396

Mutluluk Fobisi (Cherophobia) Nedir?Cherophobia, güzel duygulardan veya mutluluk getiren olaylardan bilerek kaçınmaya neden olan bir fobi türüdür. Bu fobiye sahip olan kişiler her zaman mutsuz değillerdir ancak mutluluktan, neşeli olmaktan, mutluluklarını ifade etmekten korkarlar.

Mutluluk fobisi, diğer fobiler gibi geçmişteki deneyimlerden kaynaklanır. Asıl olarak mutlu hissetmekten kaçınma çabasıdır. İnsan ilişkilerinde kişinin diğer insanlara güvensizliğinin de bir yansımasıdır. Diğer bir yandan o an gülmek eğlenmek bir sonraki mutsuzluğun hazırlığı gibi görülür, mutluluğun her an bozulacağına inanmaktan beslenen bir yanılgıdır.

Bu fobiden muzdarip insanlar, hayatın ve ilişkilerin merkezinde yer almaktan kaçınırlar. Bu kişilere göre dünya güvenli bir yer değildir. Kendilerini dış dünyaya açmak istemezler. Mutluluk onlar için gerçek olmayacak kadar uzak bir hayaldir. Yaşadıkları en güzel anda mutluluğum her an bozulabilir endişesi yaşarlar. Bu kişiler için hayat, ancak endişe duyarak hayatta kalacakları savaş alanıdır. Kontrolü kaybetmemek için sürekli dikkatli davrandıklarından, anı yaşayamaz ve mutluluktan isteyerek kaçarlar.

Mutluluk Fobisi (Cherophobia) Nedir?Mutluluk fobisi tüm toplumlarda ortaya çıkabilir ancak doğu toplumlarında daha çok yaygındır. Batı toplumlarının bireyin mutluluğunu temel değer olarak görmesi insanları mutluluk fobisinden uzak tutmaktadır.
Mutluluk fobisi tedavi edilebilir. Bu korkuya neden olan duygunun sebebi araştırılmalıdır. Sebebi bulunan her duygunun tedavisi mümkündür. Tedavide birçok yöntem kullanılır, en yaygın olan yöntem sistematik duyarsızlaştırma yöntemidir. Korkulan duruma kademeli olarak maruz bırakılarak toleransın artması sağlanır. Psikoterapi ,mutluluk fobisinin nedenlerini anlamak ve üstesinden gelme konusunda daha faydalı olabilir.

Yazar:Tuğçe UzunoĞlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.