Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

En Az Elektrik Harcayan Buzdolabı Modelleri

0 18.911

Yaşam alanlarının olmazsa olmaz elektronik ürünleri arasında yer alan buzdolabı modelleri, hayatı kolaylaştıran teknolojiler sunarak günden güne gelişiyor. Eğer sizin de buzdolabınızı yenilemenizin zamanı geldiyse yeni bir buzdolabı almadan önce araştırmalara başlamışsınız demektir. Bir buzdolabından temel beklentileriniz olduğu gibi farklı özellikler de bekleyebilirsiniz. Bölme kalitesi, enerji tüketimi, kapak özellikleri ve farklı renklerde sunulan modeller araştırma yaptıkça kafanızın karışmasına neden oluyorsa bu yazımız size oldukça yardımcı olacaktır. Şimdi gelin aşama aşama en iyi buzdolabını bulmanız için dikkat etmeniz gerekenlere bakalım.

En Az Elektrik Harcayan Buzdolabı Modelleri

Buzdolabı Çeşitleri Nelerdir?

Beyaz eşya kategorisinde yer alan buzdolabı modelleri temelde 3 ana gruba ayrılır. Bunlar; tek kapılı, çift kapılı ve gardırop tipi buzdolabı modelleridir. Fakat bazı yerlerde yeni isimlendirme olarak sola veya ankastre buzdolabı olarak ikiye ayrılmış olarak da görebilirsiniz.

 • Tek Kapılı Buzdolabı: Büyük boyutlara sahip olmadığı için alan olarak tasarruf sağlar. Fiyat ve performans açısından oldukça başarılı olan bu tip buzdolapları mutfağında yer sorunu yaşayanlar için idealdir.
 • Çift Kapılı Buzdolabı: Buzdolabı denildiğinde kafanızda canlanan resimde yer alan genel buzdolaplarına verilen isimdir. Dondurucunun üstte soğutucunun altta veya tam tersi olan modelleri bulunur. Hacim ve boyut olarak oldukça iyi alan sunan bu tarz buzdolapları, en çok tercih edilen modeller arasında yer alır. 
 • Gardırop Tipi Buzdolabı: Bu tarz buzdolapları yan yana iki kapıdan oluşur. İki bölme birbirine eşittir. Soğutucu ve dondurucu bölümleri yan yana bulunur. Alan olarak geniş hacimler sunan gardırop tipi buzdolapları geniş aileler ve mutfağında alanı bulunanlar için idealdir.

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Buzdolabı çeşitlerini sıraladığımıza göre şimdi sıra geldi yeni bir buzdolabı almadan önce dikkat etmeniz gereken konulara.

 • Yeni bir buzdolabı seçmeden önce boyut konusuna karar vermeniz gerekiyor. Mutfağınızda buzdolabı için bir bölmeniz varsa o bölmenin ölçüsüne uygun bir seçim yapmanız gerekir. Eğer yeni bir mutfak tasarlıyorsanız beyaz eşya konusunda özgür olabilir, özellikle buzdolabı seçimini rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • Bilgi vermesi açısından standart buzdolapları 70 cm, XL buzdolapları 75 cm, XXL buzdolapları 86 cm, gardırop tipi buzdolapları ise ortalama 90 cm’nin üzerinde genişliğe sahiptir. Bu ölçülerden yola çıkarak ne kadar yiyecek saklama kapasitesine ihtiyacınız olduğuna karar verebilirsiniz.
 • Mutfağın en önemli parçası olan buzdolabı, senelerce sizinle birlikte olacak. Bu nedenle seçim yaparken tasarım ve renk olarak içinize sinecek bir seçim yapmanız gerekir.
 • Buzdolabının harcadığı enerji, evinizde toplam harcadığınız elektriğin %10 ile %20’sini oluşturur. Bu nedenle enerji verimliliği yüksek modelleri tercih etmeniz aile bütçesi açısından oldukça önemlidir.
 • Enerji tasarruflu buzdolapları belli derecelerle gösterilir. Buzdolabı enerji sınıfları kısaca şu şekildedir; A+++, A++, A+, A, B, C, D…
 • A+++ enerji sınıflı buzdolabı, en üst düzey enerji sınıfıdır. Enerji maliyetlerinizi düşürmek ve karbon ayak izinizi azaltmak için en doğru seçimdir. A enerji sınıfına göre %60 daha az enerji tüketir. A++ buzdolapları A enerji sınıfına göre %40, A+ modeller ise %20 daha az enerji tüketir. A enerji sınıfı altında enerji tüketimi sunan buzdolabı modellerini tercih etmeniz çevre ve bütçeniz açısından olumsuz sonuçlara neden olacaktır.
 • Gıdalarınızı sakladığınız buzdolabının temiz olması oldukça önemlidir. Bu nedenle temizlemesi kolay, çıkabilir çekmeceleri ve cam rafları olan modelleri tercih etmeniz faydalı olacaktır. Buz çözme konusunda ise günümüzdeki donduruculu buzdolapları No-Frost teknolojisinden yararlanmaktadır. Bu teknoloji buz oluşumunu önler ve buz çözme konusuyla uğraşmanıza gerek kalmaz.
 • Son olarak özel teknolojiler sunan ve yiyecekleriniz için özel alanları bulunan buzdolaplarını tercih etmeniz faydalı olacaktır. Kolay bozulan ürünler için ekstra alanı, kahvaltılıklar için bölmeleri, meyve ve sebzeler için özel sıcaklık bölümleri, içecek alanları ve hatta kameralar ve sensörler sayesinde gıdalarınızın anlık durum bilgisini veren modelleri inceleyebilirsiniz.

Enerji Verimliliği Yüksek En İyi Buzdolabı Modelleri

Yukarıda dikkat etmeniz gerekenleri ve buzdolabı çeşitlerini sıraladık. Şimdi geldi en iyi buzdolabı model önerilerimize.

Siemens KD56NXWF0N A+++ Buzdolabı

En Az Elektrik Harcayan Buzdolabı Modelleri

Toplam 563 litre, net olarak ise 41O litre soğutucu kapasitesi sunan Siemens KD56NXWF0N, A+++ enerji sınıfında yer alması sayesinde bütçenize oldukça yardımcı olur. Yıllık enerji tüketimi sadece 333 kWh olan model, 41 dBA ses seviyesi ile çalışır. Yani neredeyse çalıştığını hissetmezsiniz.

Beko 674580 EDI A++

Net 400 litre soğutucu bölmesi sunan Beko 674580 EDI, A++ enerji sınıfında yer alır. Bütçe dostu olmasının yanı sıra renk ve tasarım olarak oldukça hoş bir görüntü sunar. Soğutucu bölme fanı, 0 derece kahvaltılık bölmesi, EverFresh+ teknolojisi, 39 dBA ses seviyesi ve daha birçok özellik bu modelde sizi bekliyor.

Samsung RB56TS754SA A++

En Az Elektrik Harcayan Buzdolabı Modelleri

 

Net soğutucu bölmesi olarak 411 litre kapasite sunan Samsung RB56TS754SA, A++ enerji sınıfında yer alıyor. Gümüş renkteki tasarımıyla oldukça şık görünen buzdolabı; kapı açık uyarı sistemi, dijital kontrol paneli, 43 dBA ses seviyesi ve yıllık 350 kWh enerji tüketimi özelliklerine sahip.

LG GC-H502HLHU A++

LG Linear serisinin öne çıkan modelleri arasında yer alan GC-H502HLHU, her yerde eşit soğutma sağlayan Door Cooling ile gıdaları uzun süre saklama imkanı sunuyor. Kullanım kapasitesi olarak 471 litre hacme sahip model, yıllık 286 kWh enerji tüketimiyle de oldukça başarılı. Farklı olarak Linear Cooling fonksiyonu, Fresh 0 Zone özelliği, Multi Air Flow gibi birçok özellik modelin artıları arasında yer alıyor.

Bosch KGN86AWF0N A++

En Az Elektrik Harcayan Buzdolabı Modelleri

Toplam 619 litre net hacme sahip olan Bosch KGN86AWF0N, A++ enerji sınıfında yer alıyor. Yıllık enerji tüketimi ise 378 kWh civarlarındadır. Kombi tipi buzdolabı sınıfında yer alan modelin birçok özelliği bulunmaktadır. Öne çıkan özellikleri; 2 adet nem kontrollü VitaFresh çekmecesi, 2 adet sıcaklık kontrollü VitaFresh plus <> 0°C çekmecesi, 2 glass plates extendible, 2 adet tereyağı – peynir gözü, AirFresh Filtre, Multi Airflow ve çıkarılabilir çok amaçlı saklama bölmesidir.

Sharp SJ-EX820F-SL

Mutfağınızda alan sorununuz yoksa bu buzdolabı tam size göre; Sharp SJ-EX820F-SL. A++ enerji sınıfında yer alan model, 4 kapılı olması nedeniyle oldukça rahat bir kullanım sunuyor. Net olarak 424 litre soğutucu ve 254 litre dondurucu hacmine sahip buzdolabı, büyük hacmine rağmen yıllık sadece 320 kWh enerji tüketiyor. Açık kapı alarmı, Hybrid soğutma sistemi, AG+CU Nano ve 36 dBA ses seviyesi ise öne çıkan bazı özellikleri arasında yer alıyor.

Farklı marka ve modeller için ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilir, uygun fiyatlarla buzdolabınızı yenilemenin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku