Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fatih Terim Kimdir?

0 430

3845_fatih-terim-eski4 Eylül 1953 yılında, Adana Gökseliyede dünyaya geldi. Küçük yaşlarından itibaren babası ile birlikte ağır işlerde çalışarak ekmek parası kazanmaya başladı. Motor Sanat Enstitüsünde okula başlar. İkinci sınıfta devamsızlıktan dolayı okulunu bırakmak zorunda kalır.

Futbol hayatına Adanademirsporda 1969 yılında başlamıştır. Kulübün genç takımında oynamaya başlamıştır. Oynadığı futbol ve kişiliğinden dolayı üç yıl içerisinde takım kaptanlığına getirilir. 1972 yılında, Türkiye Genç Milli Takımına çağrılır. Milli takım ile Romanya ile oynanan maçı ardından Galatasaray Spor Kulübü tarafından Adanademirspordan transfer edilir. Transfer ücreti olarak ta o dönem için çok büyük miktar olan 1 650 000 TL. para alır. Oynadığı futbol ile Galatasaraya ve Türk futboluna gönül veren herkesin gönlünde taht kurmuştur. Galatasarayda top koşturduğu 11 yıl boyunca takımı ile beraber şampiyonluk ipini göğüsleyememiştir. Futbol hayatı boyunca Türk Milli Takımı formasını 51 defa gururla giymiş ve bu kutsal formanın hakkını vermiştir.

3845_fatih-terim1

Futbol hayatının ardından antrenörlük kursuna gider ve almış olduğu belgeler ile Ankaragücünün başında antrenörlük görevine başlamıştır. Ardından, Göztepe, Ümit Milli Takımı, A Milli Takımı ve Galatasarayın başında başarı ile ter dökmüştür. 1996 yılında Galatasarayın başına geçen Fatih Terim, Türkiyede bir ilki gerçekleştirmiş ve 4 sene üst üste lig şampiyonluğunu kazanmıştır. Bu süre içerisinde ayrıca Cumhurbaşkanlığı Kupasını kazanır. Elde ettiği bu başarıların sonucunda sarı kırmızı renklere gönül veren taraftarlar, ona İmparator lakabını takmıştırlar. 2000 yılında Avrupa Kupalarında da zirveye ulaşmış ve UEFA Kupasını başında bulunduğu Galatasaray ile kazanmıştır. Türkiyede elde ettiği başarıları yurt dışında başka bir takımda da elde etmek isteyen Fatih Terim İtalyadan Fiorentina takımının başına geçmiştir. Burada elde ettiği başarıların ardından gene bir İtalyan devi olan Milanın başına geçmiştir.

3845_fatih-terim2002 yılında tekrar Galatasarayın başına dönmüştür. İki sene sonra da Milli Takımın başına geri döner. Milli Takımın başında 2008 yılında Avrupa Futbol Şampiyonasında yarı finale yükselmiştirler. 2011 yılında üçüncü kez asıl yuvasına yani Galatasarayın başına döner ve 2012 yılında takımına tekrar şampiyonluk ipini göğüsletir. Ardından 2013 yılında da lig şampiyonluğunu alarak toplamda 6 defa şampiyonluk ipini göğüslemiş ve kırılması zor bir rekora imza atmıştır. Bu altı lig şampiyonluğu Fatih Terime layık görülen İmparator lakabının ne kadar gerçekçi olduğunu gözler önüne sermektedir.

Yazar:Hikmet Akyol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.