Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fener Balığının Özellikleri

0 3.339

3657_1

Fener balığı; ılık ve sıcak deniz diplerinde yaşayan, çirkin görüntüsü ile kendinden tiksindirse de etinin lezzeti ile sofralardaki yerini almayı başarmıştır.

Fener balığına özel avlanma oltaları bulunmaktadır. Bu tür balık familyalarının vücudunda çok sayıda ışık saçan organ bulunmaktadır. Birçok türü bulunan fener balığını, genel olarak Lophiidae ve Myctophidae iki guruba ayrılmaktadır. Görünüşleri ürkütücüdür. Vücutlarının üsten basık yassı bir haldedir. Tropikal iklimlere sahip deniz ortamında ve genellikle karanlık deniz diplerinde yaşarlar. Fener balıkları deniz altınında yaklaşık olarak 1000 ila 4000 metre derinliklerinde yaşamaktadırlar.

Karanlık deniz diplerinde çamurlu zemine bedenlerinin bir bölümünü gömerek kendilerini kamufle ederek avlanır ve hayatlarını bu şekilde sürdürürler. Vücudunun dış kısmı diğer balıkların aksine pulsuz ve kaygan bir deri yapısına sahiptir. Bu kaygan sıvı insan derisi için oldukça zararlı bir yapıya sahiptir. Büyük bir kafa yapısına sahip olan fener balığı, yaklaşık olarak kafası vücudunun 2/3’ni kaplamaktadır. Oldukça büyük bir ağıza sahiptirler. Hareketsiz yatarak oldukça büyük olan ağızları ile kendi büyüklüğündeki avlarını bile keskin ve sivri dişleri ile yakalamaktadır. Uzun dişleri ucu kıvrık ve kanca tipinde bir şekle sahiptir.

Esnek bir yapıya sahip olan fener balığının dişleri, büyük avlarını yutarken arkaya doğru yatmaktadır. Yutma işlemini gerçekleştirdikten sonra dişler tekrar eski haline dönmektedir. Dişlerinin kıvrık ve çengel yapısı sayesinde yakaladığı avlarını kaçırması imkansız olmaktadır. Başlarının üzerinde bulunan av tertibatları sayesinde, olta işlevi gören tertibatlar sayesinde başarılı bir av gerçekleştirirler. Kafa üzerinde bulunan av tertibatlarının ucunda bulunan ışıklarını deniz diplerinde yakarak avları için cezp edici bir durum oluşturarak daha kolay avlanmayı sağlamaktadır. Bu özellikleri nedeni ile de bu balık türüne fener balığı adı verilmiştir.SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Fener balığı çeşit olarak 20 cm ile 180 cm arasında değişen ölçülerdeki türleri bulunmaktadır. Bizim ülkemizde genellikle 60 ila 70 cm olanları bulunmaktadır. Bunlarda yaklaşık olarak 5-6 kilogram gelmektedir. Deniz diplerinde yaşayan fener balıklarının erkekleri dişi fener balıklarına nazaran daha küçük yapıda olmaktadırlar ve dişilerinin sırtında asalak olarak yaşamaktadırlar. Dişi fener balıkları tek seferde bir milyon kadar yumurta bırakmaktadır. Yumurtalarını sümüksü uzun tüpler içinde bırakmaktadırlar.

Görüntüleri çirkin ve tiksindirici olması nedeni ile satışları etkilememesi için, balıkçılar tarafından yakalandıktan sonra derisi yüzülerek satıcılara gönderilmektedir.

Yazar:Züleyha Günay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.