Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mobil Uyumluluk İçin 5 WordPress Eklentisi

0 78

WordPress oldukça güçlü olan bir sistemdir. Bir işletme sitesi, blog, dergi ya da e-ticaret sayfasının altyapısını kolaylıkla oluşturabilir. Bu sistem içinde binlerce teması ve kullanışlı eklentiler yer alır.
Yapılan araştırmalara sonucunda ortalama 74.6 milyon sitenin bu sistemi kullandığı ortaya çıkmıştır. Bununla beraber wordpress ile geliştirilen eklenti sayısı da 29,000 seviyesindedir.

Günümüzde mobil cihazların kullanımlarında artış yaşandığı için sitelerin de artık mobil cihazlara uyumlu bir hale dönüştürülmesi gerekir. Aynı zamanda sitenizi ziyaret eden kullanıcıların deneyimlerini üst seviyede tutmak istiyorsanız yönetmiş olduğunuz sitenizin mobil cihazlara uygun bir halde olmasını sağlamalısınız. WordPress kullanıyorsanız da mobil uyumlu olan birkaç eklenti mevcuttur. Bu eklentilerden birini kullanarak da sitenizi mobil cihazlar ile uyumlu hale getirebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk İçin 5 Wordpress EklentisiJetpack

Ücretsiz bir wordpress eklentisi olan Jetpack, sitenizin esnek tasarımını ve CSS stilini geliştirmek için hazırlanmış olan bir eklentidir. Bu eklentinin toplamda 33 spesifik özelliği vardır ve bu özelliklerinden birisi sitenizin mobil cihazlar ile uyumlu bir hale getirir. Jetpack eklentisinin diğer özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

*Jetpack siteniz için size galeri ve iletişim formu gibi özellikler sunarken PHP ve CSS konusunda bilgiliyseniz temanızı da özelleştirme olanağı sunar.
*Jetpack, onaylama araçlarına, site hızını artıran özellik sunarken Google+ ile de doğrudan bir entegrasyon sunar. Jetpack aynı zamanda tüm bu özelliklerini ücretsiz bir şekilde kullanıcı deneyimine sunar.

WPTouch Mobile Plugin

Yaklaşık olarak 5.5 milyon sayfada yer alan bu eklenti, ücretli ve ücretsiz versiyonlarıyla beraber sunuluyor. Başlangıç için ilk önce ücretsiz fonksiyonları kullanabiliyorsunuz. Daha sonra da ileri düzeyde değişiklik yapmak için ücretli versiyona geçiyorsunuz. Ücretsiz olarak kullanılan versiyonda da tatmin edici özellikler sağlayan WPtouch, hızlı ve esnek bir mobil kullanım sunmayı amaçlıyor. Aynı zamanda sitenizde yer alan temanızdaki görselleri ve CSS stillerini bu eklenti ile birlikte mobil cihazınızın çözünürlüğüne uygun olarak optimize edebiliyorsunuz.

WP Mobile Detector

Kullanıcıların web sitenize mobil cihazlardan erişim sağlayıp sağlamadıkları hakkında emin değilseniz ya da sunucuya gönderilen isteğin masa üstünden ya da mobilden gelip gelmediği hakkında bir fikir sahibi değilseniz bu eklentiyi kullanarak sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

WP Mobile Detector wordpress sitenizi ziyaret etmek isteyen kişinin kullanmış olduğu cihazı otomatik bir şekilde tespit eder ve bu cihaza uygun bir mobil temayı yükler. Eklenti, son Mobil Uyumluluk İçin 5 Wordpress Eklentisiderece gelişmiş olan analizler sunmakta ve çok fazla mobil telefonu da desteklemektedir.

WP Mobile Detector eklentisi,yalnızca mobil cihaz kullanan kişilerden oluşmuyorsa da siteniz için ideal bir tercihtir. Çünkü bu eklenti web sitenize gelen isteğin akıllı telefondan mı standart olan mobil bir telefondan mı geldiğini hemen anlar ve bu cihaza uygun bir mobil temayı kullanılmakta olan mobil telefon standartları çerçevesinde yükler.

WordPress Mobile Pack 2.0

WordPress Mobile Pack 2.0 eklentisiyle birlikte sitenize mobilden erişim sağlayan kullanıcılar, bir tek tıklamayla tam ekrana ulaşabilecek ve işletim sistemi, ekran çözünürlüğü, cihaz marka modeli, fark etmeksizin web sitenizi mobil bir uygulama gibi gösterecektir. Bu eklentiyle birlikte ayrıca fonları ve renkleri de optimize edebileceksiniz. Bunun yanında eklenti, site görünümünü de özelleştirebilmenizi sağlayacaktır.

WP Mobile Edition

WP Mobile Edition, kullanıcının akıllı cihazında yer alan işletim sistemine bakmadan, her cihaza ayrı mobil deneyim sunuyor. Aynı zamanda kullanıcıya mobil ve masaüstü versiyonları arasında da geçiş yapabilme imkanı sunuyor. Eklentiyle beraber gelen mobil tema da oldukça hafif ve çok hızlı bir şekilde yüklenmektedir. WP Mobile Edition eklentisinde tüm bunlar dışında ön izleme yapabilmenize yardımcı olan bir demo da yer alır.

Yazar: Sevinç Urgenç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku